Због избеглица ЕУ прети чланицама (Фото)
06. 09. 2017. у 11:10
Европски Суд правде одбио жалбе Мађарске и Словачке око миграната. Из Пољске већ после неколико сати стигло "не" овој одлуци

Избеглице на мађарској граници, AP Photo
БРИСЕЛ ОД СТАЛНОГ ДОПИСНИКА
БУДИМПЕШТА и Братислава, али и све остале престонице из Вишеградске групе које се противе пријему избеглица на основу изгласаних квота, мораће да се повинују европским правилима, под претњом казне, после одлуке Суда правде ЕУ који је одбио жалбе Мађарске и Словачке.
Да би ослободили притиска Грчку и Италију, лидери ЕУ су квалификованом већином у септембру 2015. године усвојили механизам расподеле малог дела од око 1,7 милиона миграната који су од 2014. године стигли у Европу. На претходних 40.000 избеглица на основу одлуке из маја, додато је још 120.000 које је требало солидарно разместити у року од две године, који истиче крајем овог месеца. Мађарска је у обавези да прими 1.294 мигранта од 120.000, односно укупно више од 2.300 од 160.000 избеглих, а Словачка још 802, односно укупно око 1.500.
Земље Вишеградске групе, Словачка, Мађарска, Чешка и Пољска нису гласале за план који су изнеле Француска и Немачка у јеку мигрантске кризе, жалећи се између осталог и да би то насилно променило структуру становништва. Будимпешта и Братислава су затим поднеле жалбу Европском суду правде са седиштем у Луксембургу, с оценом да је систем квота неправичан, неефикасан, као и да на овај начин није испоштована правна процедура.
Суд правде ЕУ је у среду у потпуности одбацио њихове жалбе, уз закључак да систем ефективно и пропорционално доприноси олакшавању ситуације у Грчкој и Италији. Такође је оценио оправданим одлуку која је донета већином а не консензусом, без јавне расправе, консултовања парламента и референдума, због хитности ситуације. Механизам квота је стога оцењен валидним, а против ове одлуке не постоји право жалбе.
Али прве изјаве "поражених" упућују да ће се мало шта променити упркос одлуци највишег европског суда.
- Пољска и даље неће примати мигранте по квотама за њихову расподелу које предвиђа план ЕУ, упркос да Брисел има право да присили државе чланице да прихвате тражиоце азила - изјавила је у првој реакцији пољска премијерка Беата Шидло.
- Политика је силовала европско право и вредности - рекао је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто коментаришући одлуку суда.
.jpg)
TRAMP DONEO ODLUKU: Ilegalni imigranti nisu više zaštićeni od deportacije; Meksiko zabrinut
БЕЗ ПРИХВАТА
МАЂАРСКА и Пољска до сада нису примиле ниједног избеглицу, Словачка је прихватила 16, а Чешка десетак. Ипак, јасно је да ове земље нису једини кривци, и да план не функционише како је планирано. Од предвиђених 160.000, месец дана пре истека рока, распоређено је свега 27.428 миграната, и то 19.216 из Грчке и 8.212 из Италије.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
DEMOKRATIJA CETVRTOGA RAJHA
06.09.2017. 11:41
!!!
Брисел пре може да присили Србијицу него Мађарску и Словачку на било шта.Далеко је та Белгија...
Diktatura, uzvikuju gromoglasno nasi nacionalisti, he, he, he. Isti oni koji kao i istomisljenici iz EU, ne odbijaju nikakav novac i pomoc od EU, ali su zato protiv bilo cega sto oni treba da zauzvrat daju. Sirotinjsko razmisljanje.
Kakvi je to pravo Brisela da primorava clanice EU-a,da moraju da uzimaju migrante,Nato prislijavanje nemaju pravo jer neku samostalno odlucuje za zu Migraciju,dokle ce vas Merkelova i Brisel primoravati,napustite taj bahati i koruptan.EU.,Koji su pocrne CEO Kontinent.
Skoro su sva mesta oslobođena prema tome svi koji su ušli u Evropu deportacija. Vreme za migrante i izbeglice je završeno. Povratak. To je jedino rešenje. Svi pošteni ljudi biće zadovoljni!
Коментари (5)