Смањује се талас исељавања са истока на запад ЕУ

Танјуг

05. 09. 2017. у 20:20

Талас исељавања из земаља источне Европе у западне земље на силазној је путањи, пише британски Економист наводећи и да се понегде већ може говорити о "бумерангу радне снаге" и повратку оних образованијих кућама

Смањује се талас исељавања са истока на запад ЕУ

Илустрација, AP Photo/Bob Edme/File

Талас исељавања из земаља источне Европе у западне земље на силазној је путањи, пише британски Економист наводећи и да се понегде већ може говорити о "бумерангу радне снаге" и повратку оних образованијих кућама.

Од 2010. године је број исељених пао у девет од 11 источних земаља.

Из источних земаља је, пишу у Економисту, у Британију годишње стизало у периоду од 2010. до 2015. више од 30.000 миграната, из земаља које су у Европску унију ушле 2004. године, а лани је тај број пао на само 5.000. Делимично је то, јасно, због Брегзита, али сматрају да се може објаснити и растом потражње за радницима у источној Европи, преноси Јутарњи лист.

Како се наводи, у Румунији је стопа незапослености пала на 5,3 одсто, а у Чешкој на 2,9 одсто. Чак 73 одсто мађарских произвођача кажу да не могу да пронађу раднике који им требају. С друге стране, плате расту - у Чешкој су порасле пет одсто у односу на годину раније, а у Мађарској за 15 одсто, због великог скока минималне плате.

Наводи се међутим да је далеко од тога да је у ЕУ на релацији запад-исток наступила хармонија по питању радника.

Подсећа се да је прошле недеље француски председник Емануел Макрон обилазио неке источноевропске чланице у мисији заштите француских радника од "непоштене конкуренције".

Ради се о томе да компаније из источне Европе добијају послове у развијенијим чланицама попут Француске и на градилишта, кад су у питању грађевинске компаније, доводе своје раднике који су (још увек) јефтинији од локалних.

За ту се праксу примјењује термин "изаслани радници" који се користи у смерници Европске комисије о условима ангажовања и плаћања тих радника, а коју је Макрон критиковао као издају европскога духа.

Након тога се још сусрео и са словачким и чешким премијерима те је, чини се, добио обећања да ће те земље пристати на договор о реформи правила за стране раднике којима би се смањио "социјални дампинг" у старим чланицама ЕУ, односно ти би радници морали бити једнако плаћени као и локални.

Остаје да се види како ће на тај предлог реаговати остале источноевропске земље које су до сада блокирале промену те смернице, а мећу њима и Хрватска, па закувавање око тог питања треба очекивати уочи октобарског самита ЕУ.

Страни радници чине тек један одсто европске радне снаге, али изазивају пажњу, а бројни су и примери манипулација компанија у настојањима да ангажују јефтиније раднике с истока ЕУ.

Незадовољне тиме како европска смерница решава питање страних радника, неке чланице су већ саме пооштриле регулативу.

Тако је, на пример, аустријска компанија Андритз летос је кажњена са 22 милиона евра због ангажовања радника Ђуро Ђаковић Монтаже (казна још није правоснажна) на обнови котла у аустријској фабрици целулозе 2014. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације