Фонд ПИО: Карцином је водећи узрок инвалидности у Српској

Д.Л.

17. 07. 2019. у 16:30

Карцином је водећи узрочник настанка инвалидности, и са душевним и кардиоваскуларним оболењима збирно чини чак око 70 одсто узрока настанка трајне инвалидности, односно губитка радне способности

Фонд ПИО: Карцином је водећи узрок инвалидности у Српској

Depositphotos

Карцином је водећи узрочник настанка инвалидности, и са душевним и кардиоваскуларним оболењима збирно чини чак око 70 одсто узрока настанка трајне инвалидности, односно губитка радне способности, саопштено је из Фонда за пензијско-инвалидско осигурање /ПИО/ Републике Српске.


- Ово је веома изражена неповољност, а у стручним круговима образлаже се начином живота у савременом добу - стресом, нездравом исхраном, загађењем хране, воде, ваздуха. Посебно је директна веза доминације карцинома и душевних болести са радним догађајима и бомбадровањем осиромашеним уранијумом на простору Републике Српске и БиХ од 1992. до 1995, наводи се у саопштењу.

Из Фонда ПИО додају да је у првих шест месеци извршено 2.199 оцена радне способности, што је за 87 оцена мање у односу на исти период прошле године.

Од овог броја, 1.471 оцена радне способности односи се на домаће осигурање, у Републици Српској, а 728 оцена на осигурање са елементима иностраности.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: На рате само из нашег ПИО фонда


Губитак радне способности као последица болести у домаћем осигурању је утврђен у 493 или 33,51 одсто случајева, а код иностраног у 323 или 44,36 одсто случајева.

У осталим модалитетима оцене, осим губитка радне способности, органи вештачења су утврдили да лечење није завршено или да код осигураника постоји преостала радна способност.

Као узрок настанка инвалидности - губитка радне способности у домаћем осигурању преовладавају малигне болести са 25,76 одсто, потом душевне болести са 24,75 одсто и кардиоваскуларне болести са 19,06 одсто.

И код губитка радне способности за осигуранике са пребивалиштем у иностранству предњаче малигне болести са 24,46 одсто, следе кардиоваскуларне болести са 23,84 одсто, док душевне болести заузимају треће место са 17,65 одсто.



Пратите нас и путем иОС и андроид апликације