РЕКТОР ЂОКИЋ СТИГАО У ПОЛИЦИЈУ: На ова питања ће морати да да одговоре

КАКО незванично сазнајемо, ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић мораће полицији данас да одговори низ питања, а пре свега шта је предузео за несметано вођење и рад београдског Универзитата у периоду од почетка децембра 2024. године до априла 2025. године, тачније у периоду блокаде рада фалуктета коју је и лично аминовао супротно свим законима.

РЕКТОР ЂОКИЋ СТИГАО У ПОЛИЦИЈУ: На ова питања ће морати да да одговоре

FOTO TANJUG/ JADRANKA ILIĆ/

Поред тога мораће да каже и по ком законском основу су и у складу са којим подзаконским актима формирани “пленуми”.

Он је управо стигао у полицију са два адвоката где ће по налогу Посебног одељења за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду дати исказ и одговарати на питања полиције. 

Мораће и да се изјасни по ком основу су “пленумима” током студентских блокада уступане на коришћење просторије свих факултата београдског Универзитета, док је свима другима био забрањен улазак у њих, уз објашњење да су факултети у блокади.
Мораће да објасни и на основу којих овлашћења и прописа је Ректорат закључио да "пленуми" имају легитимитет да заступају све студенте београдских факултета Универзитета у Београду и да “пленум” има овлашћење да стави мораторијум на рад јединог легалног тела - студентског парламента.

Полиција ће га  питати да ли је током трајања блокаде преузео своје обавезе из Статута УБ,  односно да ли је писаним путем упозоравао декане на поступање и одлуке супротне закону и Статуту, као и да се изјасни поводом доношења одлуке од стране Проширеног ректорског Колегијума да се “подрже” студентске блокаде и колико се често та одлука преиспитивала, имајући у виду трајање блокаде.

Будући да су се на “пленумима”, а што су представници истих износили у јавност, чули наводи о “експертској влади”, што представља политичко питање, а имајући у виду да је чланом 43 став 10 Закона о високом образовању прописано да на високошколској установи, између осталог, није дозвољено политично деловање, које мере су предузете поводом тога.

Ректор треба да се изјасни и шта је предузето поводом седнице “пленума” на којој се разматрала акција блокирања аеродрома Никола Тесла, да ли је извршен план надокнаде наставе и испитних обавеза за школску 2024/2025 годину, да ли је проверавано колико је студената за наставак школовања, те да ли је разматрана могућност мешовитог решења, према којем би се се студентима који нису за блокаду, омогућило да заврше текућу школску годину, нарочито имајући у виду да се ради о Уставом гарантованом праву сваког грађанина на образовање.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (29)

СТРАШАН МЕЧ АУСТРИЈЕ И АЛЖИРА! Марко Арнаутовић стрелац, обе селекције обезбедиле оно што су желеле!