ВУЧИЋ ТРАЖИО ДА БЕОГРАД И ПРИШТИНА САМИ РЕШЕ ПРОБЛЕМ: Тачи ме не воли, ни ја њега, али покушавамо да решимо проблем који постоји 200 година
25. 08. 2018. у 23:40
Председник Србије Александар Вучић апеловао је вечерас у Апбаху на међународну заједницу да допусти Србима и Албанцима да покушају сами да реше проблем Косова и Метохије

Printskrin: Forum Alpbach Streaming 2018
- Разумемо да имате сопствени интерес, али које су границе Србије или Косова. Ми Косово сматрамо према Уставу и Резолуцији УН 1244 као део Србије, а они се сматрају независном државом. Где су границе ? Ко ће да нам помогне? Пола света, укључујући и Аустрију, каже Косово је независна држава, а друга половина, укључујући пет чланица ЕУ, Кина, Русија, Аргентина, Мексико, пола исламског света признаје само Србију. Како да решимо проблем - упитао је он додајући да сви из Лондона или Беча поручују да не треба мењати границе, јер су их успоставили како су желели.
- Чиним најбоље да помогнем Србима да имају своју будућност, али мислим да радимо и нешто важно за Албанце. Ради се о Србима и Албанцима, морамо да живимо заједно у будућности. То су највеће нације на Западном Балкану, и остаће тако и наредих сто година. Ко ће да реши тај проблем, ако ми не будемо у могућности - нагласио је Вучић.

- Ја сам обичан човек који покушава да утиче на начин да можемо да нађемо пут да одржимо мир и стабилност у региону. Сада када смо коначно почели да причамо о суштинским питањима, сви они кажу „шта то радите“. Шта вас брига, ми радимо за будућност наших грађана. Чинимо то за нас. Не утичемо ни на кога другог у региону - поручио је Вучић подсећајући да је хиљаду пута рекао да Србија поштује и да ће поштовати територијални интегритет БиХ.
- Да ли мислите да се Тачи обрадовао што седи поред мене? Да ли ме воли - не, и ја га не волим уопште. Али морамо да разговарамо и покушамо да решавамо проблем који постоји 200 година. Ако будемо у могућнсоти да пронађемо решсење, то ће бити могуће само ако добијемо подршку ЕУ. Без тога нећемо никада бити у могућности - казао је он.
Вучић је указао да увек тражи решење које би могло изазвати најмање негативних последица, и да се нада да ће обе стране бити довољно храбре да донесу свету праве поруке.
- То би било нешто суштински за Балкан нешто о чему нисмо могли да сањамо дуго време. Људи који су били раније на власти су увек радили на склањању у страну проблеме, само да преживе политички још коју годину - рекао је он.
Вучић је поручио да решити ово питање тиме да Србија не добије ништа неће бити могуће, као ни што неће да се деси да Србија протера Албанце преко Проклетија.

Тачи је казао да је велико достигнуће за регион што је дијалог ушао у коначну фазу ка споразуму о нормализацији помирењу.
- Званично смо покренули финалну фазу нормализације односа Београда и Приштине. Позвани смо на трећи састанак 7. септембра у Брисел. Косово је опредлејено да се постигне правно обавезујући споразум са Беогардом. Време је да се то учини сада. Имамо мали прозор који треба да искористимо - нагласио је он додајући да то није нимало лако.
- Из моје персективе корекција граница у циљу проналажења решења је опција. Нико из нашег региона, чланице ЕУ и друге у свету не треба да се супроставе или плаше потенцијалног мировног споразума, чак иако такав договор садржи корекцију граница. Уверавамо да споразум под тим сценаријом неће ићи дуж етничких линија. Косово остаје мултиетничка заједница, наставиће да примењује најише стандарде по питању мањинских права и исто важи за Србију. Договор може имати само позитивне ефекте по регион и шире - нагласио је Тачи.
Он је истакао да споразум мора бити приоритет агенде проширења ЕУ.
Тачи је казао да је историчар по струци и да не жели да живи „у књигама историје Балкана, а ни своје земље“, већ да је време да пишемо нову историју.
- Не волимо се Вучић и ја, али имамо обавезу да седимо заједно, радимо и преговарамо. Надам се, иако знам да је тешко, да ћемо учинити најбоље. Ако не постигнемо мировни договор, шта је решење? То је питање противницима споразума. Ко ће бити снажнији - популисти, националисти у Србији, на Косову, у региону, као и чак антизападне идеологије. Зар неко мисли да неко неће да искористи тај вакуум. Неко ће сигурно, а не неко са западим вредностима - упозорио је он.
- Ми нисмо проблематични, само желимо да дођемо до решења - додао је он указујући да нико не треба да страхује и да је потребна подршка ЕУ и САД.
Тачи је подвукао да је потребан не само интерни консензус у Србији и на Косову, већ и међународне заједнице, па и суседа
Указао је да је Србија дала гаранције везане за Републику Српску, и да треба бити прагматицан у тражењу решења.
Vatro Marx
26.08.2018. 00:35
Koja senzacija da se predsjednik Srbije i terrorista iz Pristine ne volé. Pretpistavljao sam koliko puta ste se sastali i da ste se rasirenih ruku zagrlili kao braca zar ne. Dali je ovo cista provokacija Srpskom narodu.
Otkud 200 godina? Da je rekao od 1974. ili od 1945. pa hajd
Проблем је што ми као народ углавном не знамо о чему све они двојица, кад се састану, разговарају. Спомињу се и границе. А ако је о границама реч, то је уставно питање сваке државе. Они нису приватници, поготово председник Србије, да разговара ни јавно ни тајно о промени граница. Легално су постојеће границе Србије, а мањине нигде у свету не могу својевољно да мењају границе државе чији су они грађани. Дакле, о границама могу да разговарају једино ако добију на референдуму Србије одобрење.
Žao mi je što mislite predsedniče da vi i Tači možete da rešite tako kompleksan problem, a da se Kosovo ne smatra otetom srpskom zemljom bombardovanjem 1999. Godine.
О свемогући Председниче ала си им рекао
Коментари (57)