KIF O KOSOVSKOM PROBLEMU: Ideja o podeli ili razmeni teritorija ima rizik i cenu
25. 08. 2018. u 19:22
Velika Britanija smatra da rasprava o mogućoj podeli ili promeni granica Kosova, razgraničenju ili razmeni teritorija mora uzimati u obzir sva pitanja, rizike i cenu, koje te teme otvaraju

Kif je, na pitanje Radija Slobodna Evropa da li treba očekivati da bi britanska premijerka Tereza Mej mogla učiniti nešto slično nemačkoj kancelarki Angeli Merkel, koja se nedvosmisleno izjasnila protiv novih granica na Balkanu, kazao da "kancelarka govori u ime Nemačke".
"Naš stav je da, kada pogledamo ove ideje, jer mi i dalje nemamo predlog ili plan, već samo ideje, mi vidimo pitanja, rizik i cenu. Mislimo da to mora da se uzme u obzir", naveo je Kif.
On je ocenio da "bilo koja ideja koja proiziđe iz dijaloga Beograda i Prištine mora da bude realna i dostižna".
On je dodao da su stabilnost, bezbednost i prosperitet u svačijem interesu.
"Morate se zapitati kako će ona doprineti unapređenju života ljudi na terenu, kako će doprineti napretku u regionu, kako će se uklopiti u dešavanja na međunarodnoj sceni. Kada posmatramo ideje koje proizilaze iz diskusije, o razmeni teritorija ili o promeni granica, mi vidimo rizik i cenu koju ta ideja nosi sa sobom i smatramo da se to mora razumeti i da se mora razgovarati o tome. Pitanja, da li će to funkcionisati, da li će to doneti napredak, su zaista važna", ocenio je britanski ambasador.
On je naveo da "ono što u Velikoj Britaniji žele da vide i što svi u EU žele i ono čemu su Srbija i Kosovo posvećeni jeste normalizacija odnosa, koja će biti utkana u međunarodni sporazum, što će doprineti bezbednosti, stabilnosti i prosperitetu za sve".
Na pitanje RSE šta je njegov šta je njegov kontraargument na to što se, kad je reč o pitanju refleksija promene granica po regionalnu stabilnost, u Srbiji često ponavlja da vodeće svetske sile nisu to pitanje postavljale kada je donošena odluka o podršci potezu Kosova iz 2008. godine, i proglašenju nezavisnosti", Kif je naveo da se tu "govori u stvari o dva različita pitanja".
"Pitanje nezavisnosti Kosova je tada bilo odlučeno, mi smo doneli odluku da ga priznamo, na kraju dugog procesa i nakon što se ukazala potreba za međunarodnom akcijom koja bi se bavila zločinima koje je počinio režim Slobodana Miloševića. To je bilo tada. Ono čime se bavimo danas jeste kako da se postigne napredak. Razmišljamo o budućnosti. Razmišljamo kako da zemlje u regionu, naročito Srbija i Kosovo, krenu napred, kako da unaprede život svojih građana, kako da nastave sa neophodnim reformama kako bi se pridružili EU", poručio je Kif.
On je dodao da je "upravo zbog toga fokus sada na dijalogu".
"Format tog dijaloga je dogovoren, dijalog se odvija između dve strane, njime posreduje Evropska unija i njegov cilj je da dovede do normalizacije odnosa, što će značiti da možemo nastaviti dalje. Čuo sam već te argumente, ali ja tu ne vidim vezu", naveo je ambasador Velike Britanije u Srbiji.
dr
25.08.2018. 19:28
Огласио се прави господар у Србији. Чујте и почујте пажљиво.
А Енглези се као нешто питају?
Svi znaju da kritikuju niko nenudi rešenje.
Neki kompromis mora da se nađe.
Тањуг? Баш ме као чуди.
Komentari (38)