Увозници пумпају цене беби-опреме

И. МИЋЕВИЋ

24. 09. 2018. у 22:02

Како је створен монопол на тржишту производа за најмлађе у нашој земљи. Откривени типски уговори којима су условљавани трговци. Под лупом чак 172 власника радњи

Увозници пумпају цене беби-опреме

Фото М. Лабудовић

РОДИТЕЉИ у Србији беби-опрему плаћају нереално скупо, па зато многи одлазе у околне државе како би купили све потрепштине за своје новорођенче. Да на тржишту опреме за најмлађе влада монопол и да се трговци договарају о томе испод које цене нико не сме да иде, открила је и Комисија за заштиту конкуренције, и тим поводом покренула поступак против 172 власника малопродаје или велетрговине.

Како "Новости" сазнају, ланац монопола креће од предузећа "Кепром", у коме је ненајављеним увиђајем, још у априлу, Комисија за заштиту конкуренције пронашла типске уговоре потписиване с великим бројем трговаца. У њима је била прописана минимална цена за опрему за најмлађе. Све и да су хтели, трговци нису смели робу да продају испод тог износа.

Осим "Кепрома", ненајављен увиђај обављен је и у предузећу "Југлоб". Клупко је кренуло да се одмотава, па је после тога у августу поступак покренут против још неколико предузећа, а сада је откривена целокупна мрежа од 172 правна субјекта.

На списку фирми против којих је покренут поступак су и "Акса", "К-фарма", ЗУ апотека "Београд", ЗУ апотека "Краљево", "Фармалогист", "Вега" из Ваљева, "Лековит" из Шапца, "Медиком" из Шапца и "НС фарм" из Новог Сада.

Образложење комисије за "чешљање" управо тржишта беби-опреме било је то што је реч о тржишту од изузетног значаја за потрошаче, али и друштво у целини.

Сви потписници уговора мораће да сносе одговорност и да плате прописану казну, без обзира на то да ли је реч о увозницима и велетрговцима, који су снабдевали тржиште робом, или малопродаји, која је била уцењена типским уговорима. Прописана казна износи до чак десет одсто прихода остварених у претходној години.

ВЕЛИКИ ИГРАЧИ КОМПАНИЈА "Кепром" послује од 1994. године, прво као малопродаја, а од 2001. године, бави се и увозом и дистрибуцијом производа за бебе и малу децу. У велепродајној понуди има више десетина брендова, са више од 3.000 артикала. На сајту фирме пише да, са 1.573 партнера, покрива 3.993 продајна места у земљи. Део њихове групе су и "Акса", ланац малопродаја, и "К-фарма", која стоји иза "Великих апотека".

- Имали смо уговор са "Кепромом" којим су прописане минималне цене за сваки производ, али нисам знао да тиме кршим било који закон - каже, за "Новости", власник једне од београдских продавница за најмлађе. - То је био једини начин да послујемо и опстанемо на тржишту. Да нисмо били условљени уговором, вероватно бисмо спустили цене, јер бисмо већу зараду могли да остваримо кроз повећање промета него кроз марже.

Успостављањем монопола на тржишту нису оштећени ни мали трговци, нити држава, већ једино крајњи купци - родитељи беба који плаћају превисоке цене за колица, играчке, козметику и друге потрепштине за најмлађе.

ЈЕФТИНИЈЕ

- Опрема за бебе у иностранству је знатно јефтинија, па многи опреме целу дечју собу по цени по којој овде могу да купе колица - каже, за "Новости", Јасмина Михњак, уредница родитељског портала "Бебац". - На родитељима сви зарађују, и осим високих цена које диктирају трговци, за њих је велики удар и то што је држава укинула повраћај ПДВ-а. Због тога се све више људи одлучује за куповину половних ствари.


АНКЕТА: ДА ЛИ ЈЕ ОПРЕМА ЗА БЕБЕ У СРБИЈИ СКУПА?

Гордана Бањанин (28),незапослена

Све је скупо. Дете смо добили пре месец дана и само за оно најосновније, пелене, кремице, лекиће за грчеве потрошили смо 200 евра. О томе колико нас је коштало опремање собе за бебу, одећа, колица не смем ни да мислим.




Милица Кукућ (31), економиста

Опрема за децу је у Србији прескупа. Чак и оно најосновније, попут пелена. Треба вам много новца да купите све што вам треба кад бебу изведете из породилишта, а онда стотине и стотине евра да би могли да је одгајате.


Ђорђе Босанац (33, програмер

Беби опрема је код нас скупа, више него у Немачкој. Они на опрему за дете троше пет до 10 одсто од плате, ми у Србији више од пола! Без помоћи фамилије, не можете чак ни да купите све што је потребно за прво опремање.





Сања Вишић Марковић (39)
, професор

Код нас је све за бебе папрено скупо, и цене само настављају да расту. Али највећи безобразлук је то колике су цене дохране и кашица за бебе, без којих не можете! О пеленама и другим стварима да и не говорим.


Сања Пешић (32), професор

Ми смо само 2.000 евра дали за креветац, колица, ауто-седиште, све оно што вам треба да дете изведете из породилишта. Све је скупо. Ципеле за малишане, које прерасте за два месеца, коштају колико и моје!

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (21)

NIKOLAKRAJINALONDON

24.09.2018. 22:24

Sve vrste privredne proizvodnje pa i djecije opreme su sustavno i smisljeno uniteni. A naslov ovog teksta potvrdjuje zasto.

Aca Informacija

24.09.2018. 22:41

OK! I sta sad? Ko treba da reaguje i da resava probleme? Dal drzava treba da kazni monopoliste koji van zakona i moralnih normi podizu cenu zarad sopstvene dobiti, a na ustrb krajnjih kupaca i da smanji cene ? Ili su kupci ti koji treba da obrate paznju gde ima jeftinije robe koja im ne opterecuje vec ojadjeni kucni budzet?

Hisar 008

24.09.2018. 22:47

Omogućiti roditeljima oslobadjanje od carine na dečju i bebi opremu do npr. 300 eura i tako ih osloboditi ograničenja u inernet porudžbinama.

James Bond

24.09.2018. 23:04

Trebalo je davno ukinuti pdv na komplet bebi opremu ali drzava ne zeli da se odrekne svog dela.

sramota

24.09.2018. 23:29

ovo je sve laž. predsednik je rekao da se sve čini da beba bude sve više i da su cene najniže u evropi. ne širite obmane bez dokaza. država čini sve da dece bude što više. novinari treba da se stide što ne veruju predsedniku

romanov

24.09.2018. 23:35

drzava da ovori radnju ,sa opremom bez marzii,bez poreza ,,gde bi se kupovalo po fabrickim cenama a koje su za duplo manje od sadasnjih ,,za 2 dana bi zatvorili radnje..

Стефан Јакшић

25.09.2018. 00:09

Нажалост, у овој држави се ништа не производи, све се увози.Замислите да држава да кредите са одложеном наплатом (не дај Боже без камате) и ослободи намета све привреднике који хоће да производе опрему за бебе и малу децу, од пелена до гардеробе, у неколико наредних година.Или, да сваком брачном пару даје бескаматне кредите за одгајање деце.Брига њих за нас.Кад им зафали деце, "увозиће" мигранте.

Zaglupljeni U Pokusaju

25.09.2018. 07:51

A cene sportske obuce i odece kako za decu tako i za odrasle

Tt

25.09.2018. 08:02

ova profesorica najjaca uzela najskuplje marke 2000 eura dala..pati zena za tim sta pise na kolicima peg perego recimo preko 1000 evropljana dodju

Drnda

25.09.2018. 10:38

@Tt - A možda je u tih 2000 evra uključeno još stvari pored ovih navedenih? Just a thought...

DzSvetac

25.09.2018. 08:48

Jel to slučajno baš od oktobra 2001.god. počeli sa veleprodajom !!! Čisto samo pitam!

PLEBS

25.09.2018. 11:13

što se mene tice I treba da bude još skuplje kada smo protestvovali zbog goriva niko da izađe a da je došlo pola miliona roditelja drugacije bi bilo sada bi mi podržali I njih za pojeftinjenje decije opreme a naša draga spc cutili cuti a nema božicne poslanice gde ne pozivaju da se namnožimo I obnožimo da li lažu I u spc kada se bogu mole