И цуцлама договарали цене

Ј. Субин

28. 08. 2018. у 14:02

Антимонополска комисија покренула нове поступке испитивања повреде конкуренције на тржишту опреме за најмлађе. Истрага против 10 власника апотека под сумњом да су део картела

И цуцлама договарали цене

Shutterstock

САМО држава, уколико буде желела, може да стане на пут бахатим увозницима и дистрибутерима беби опреме у Србији! Цене које иду и до 100 одсто у односу на регион, па и ЕУ, само су део добро уиграног картела, па осим неколико главних играча никоме не пада на памет ни да уђе у овај посао.

Тако је и Комисија за заштиту конкуренције покренула четири нова поступка испитивања повреде конкуренције, против 10 учесника на тржишту беби опреме. И то због основане сумње да су закључивали рестриктивне споразуме којима су утврђиване цене у даљој продаји производа намењених бебама. То су варалице, цуцле, глодалице, флашице, пумпе за млеко, козметика за бебе, текстил...

Како кажу у Комисији, поступци утврђивања повреде конкуренције по службеној дужности покренути су против друштава Yuglob Београд, "Кепром" Београд, "Акса" Београд, K-Pharmа, ЗУ апотека Београд и ЗУ апотека Краљево, као и против веледрогерија "Фармалогист" Београд, "Вега" Ваљево, "Лековит" Шабац, "Медиком" Шабац и NS Pharm Нови Сад.

- Комисија за заштиту конкуренције током априла 2018. године већ је покренула два поступка испитивања повреде конкуренције на тржишту беби опреме - наводи се у њиховом саопштењу. - Сматрамо да је тржиште беби опреме од изузетног значаја за потрошаче, као и за друштво у целини. Уз ове поступке, спроводимо и секторску анализу целокупног тржишта беби опреме.

ЈЕДАН УВОЗНИК- ЈЕДАН ЗАСТУПНИК УКАЗИВАЛИ смо и упућивали на јак увознички лоби и на генералне заступнике беби опреме. Кад видите да је она скупља чак 50 и 100 одсто у односу на земље одакле долази, јасно је да су ту договори и картелска удруживања - објашњава Горан Паповић, председник Националне организације потрошача Србије. - Требало би да Комисија за заштиту конкуренције већ има неке резултате, али све то предуго траје - каже Паповић. - То је, нажалост, давно направљено да постоји један увозник и један генерални заступник. Питање је шта ће бити са људима који су то већ платили.


Недавно је антимонополска комисија повела истрагу против два водећа увозника и дистрибутера опреме за бебе, и то проитв фирме "Кепром" и "Југлоб", не би ли успела да докаже да ли су се они договарали са трговцима о ценама. И док се истрага води, и сви су упознати са тим, никоме не пада на памет да спусти цене беби опреме.

Србија спада међу најскупље државе у региону када је беби опрема у питању. Цене су често и дупло веће него код комшија, а квалитет је далеко испод оног који се продаје у земљама ЕУ. Зато и не чуди што наши грађани, све више иду у иностранство по гардеробу, колица и другу опрему за бебе.

- Има примера где постоји написмено да колица у малопродаји не смеју да коштају мање од 10.000 динара, само више од тога - кажу у удружењима потрошача. - Ако се докаже да су се договорили, по закону могу бити кажњени са 10 одсто годишњег прихода, као и забраном да то више раде, јер је то најозбиљнија повреда заштите конкуренције.

Увозници и дистрибутери, с друге стране, очигледно не маре много, јер су цене у радњама и даље папрене.




Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (1)