Индустрија игара на срећу подржава 70.000 радних места
04. 08. 2017. у 18:34
Привредна грана која је последњих година у све већем замаху значајно доприноси економији Србије

Од пореза и осталих дажбина које су у српски буџет током 2015. уплатиле компаније које се баве приређивањем игара на срећу могли су да се "покрију" годишњи буџети стипендирања ученика, Фонда за младе таленте и субвенције, спортске стипендије и награде заједно, или чак половина укупних годишњих субвенција привреди Србије! Колико је индустрија игара на срећу допринела државном буџету, говори и податак да су од око 60 милиона евра директних уплата у државну касу, али и остале фондове, безмало две године могле да се исплаћују досадашње укупне дотације из области културе...
Према анализи консултантске агенције "Стеинберг", у Србији постоје 64 регистроване фирме које се баве приређивањем игара на срећу. Како су навели, око 3.000 уплатно-исплатних места распоређено је у свим великим и средњим градовима Србије, на укупној површини од око 250.000 метара квадратних, изнајмљеног пословног простора. То значи да се месечно исплати 3.000 кирија власницима.
- Сваки директно запослени, а има их око 9.500 у индустрији игара на срећу подржава још 7,6 запослених у другим привредним гранама. Позитиван ефекат по привреду и тржиште рада, осим директним запошљавањем, индустрија игара на срећу остварује и ангажујући студенте и дипломце који чине око 10 одсто од укупног броја запослених, што знатно повећава мобилност на тржишту рада - стоји у анализи ове консултантске куће. - Кроз сарадњу са другим учесницима у ланцу вредности, пре свега добављачима, процена је да грана игара на срећу подржава више од 70.000 радних места, односно око три одсто целокупне радне снаге у Србији. Узимајући у обзир и чланове породица, то практично значи да од индустрије игара на срећу директно и индиректно живи око 280.000 људи!
Иначе, у индустрији игара на срећу растући је тренд запошљавања младих информатичара, математичара, програмера, електроинжењера. У многим компанијама, у оквиру ове привредне гране константно су отворени огласи за посао, посебно за овај профил младих стручњака.
Осим пословања саме мреже уплатно-исплатних места, велики ефекат индустрија игара на срећу остварује кроз пратеће и помоћне активности, набавку рачунарске и телекомуникационе опреме, развој неопходних софтвера, набавку и одржавање возних паркова, административне процесе који су захтевнији за ову индустрију него што је то случај са другим привредним секторима. Интересантан је и податак да домаће фирме и грађани чине више од 90 одсто добављача, који сарађују са овом индустријом. На име набавки роба и услуга, само компаније чланице Удружења приређивача игара на срећу добављачима су прошле године исплатиле 26 милиона евра. Том износу треба додати и плаћених пет милиона евра ПДВ. Када се овоме придруже профити тих добављача роба и услуга, као и порези и зараде које они исплаћују, онда се у целини сагледава огроман допринос државном буџету и буџетима локалних самоуправа. Само 150 највећих добављача који сарађују са овом индустријом запошљава око 45.000 радника...
Агенција "Стеинберг", на основу детаљно обрађених информација о привредним активностима компанија у оквиру ове гране, дошла је до податка да чак око 500 привредних субјеката, добављача, директно зависи од фирми које се баве приређивањем игара на срећу, као кључног купца.
sale
04.08.2017. 12:38
Kakva je to privredna grana kojom unesrecujes veliki deo stanovnistva i koja akovise raste gradjani su opeljeseni po toj logici napravite privrednu granu od droga sexa i svega ostalog prljavog .
@sale - da je ovde kriminal najveca privredna grana
Samo u državi koja je u banani (ili banana državi, svejedno) kockarnice zapošljavaju više radno sposobnih nego fabrike.
Коментари (3)