За легализацију викендица девет месеци

В. К. - С. Г.

19. 07. 2016. у 19:33

Нови закон о легализацији бесправних објеката у Црној Гори односиће се и на власнике из Србије. Власници су дужни да у року од 270 дана поднесу захтев да озаконе нелегалне квадрате

За легализацију викендица девет месеци

ВИШЕ од 20.000 нелегализованих кућа (викендица), колико се процењује да их има у Црној Гори, чији су власници држављани Србије, али и други - из Русије и окружења, наћи ће се под лупом новог закона о легализацији који би парламент требало да усвоји до краја јула.

Предлог овог закона од 20. децембра 2012. године чека да прође скупштинску процедуру. Влада Црне Горе је пре неколико дана усвојила чак 17 амандмана на тај правни акт, посредством којег намерава да легализује дивљу градњу у зонама морског добра, националних паркова, зонама водоизворишта, парк-шума, и да наплатом легализације попуни државну касу са више стотина милиона евра!

Министар туризма и одрживог развоја Бранимир Гвозденовић предлаже да сав новац који би се сакупио од накнада буде приход општина. Власници су дужни да у року од 270 дана од дана усвајања закона поднесу захтев за легализацију, а уколико то не ураде, мораће да плаћају годишњу накнаду за коришћење простора. Објекти за које не буде поднет захтев сматраће се "привременим неформалним" објектима, као и објекти у заштићеним зонама, односно моћи ће да се покрене процедура за њихово рушење.

Тачан број нелегалних објеката у Црној Гори се не зна. Најчешће се помиње 41.530 објеката, а незванично се и 100.000. Реч је о грађевинама зиданим деценијама уназад, највише у периоду од седамдесетих до краја деведесетих година. Највише бесправне градње било је у Бару и Улцињу, али се на своју руку зидало и дуж будванске ривијере, широм Боке которске, као и у ширем рејону Подгорице.

У Директорату за развој становања подсећају на то да велика разлика између званично пребројаних "дивљака" и стварног стања постоји и због тога што су многобројне куће и станови дозидани, такође без дозволе, што није баш прецизно евидентирано. Тако је неретко за, рецимо, 150 легалних квадратних метара, власник без папира и без плаћања комуналних накнада повећао квадратуру за 100, 200 па и 500 метара квадратних. Намера је да и градња и доградња буду наплаћене кроз комуналне таксе, које су доста високе, посебно на југу Црне Горе, а у Будви се крећу између 250 и 330 евра по квадратном метру, у зависности од намене.


СОЛИТЕРИ ГОРУЋИ ПРОБЛЕМ

Горући проблем Црногорског приморја, а посебно будванске ривијере, јесте градња солитера. Инес Мрдовић из НВО МАНС упозорила је на то да се увелико подижу солитери са по 12-13 спратова. Међу онима који су легално градили има и оних који нису платили комуналије за зграде. У последње време солитери мењају и изглед Петровца, нарушавају јединствену природу, штрчећи у небо.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (1)

VASKE

19.07.2016. 21:45

Jel to ĐETICI rešili da potpuno unište i to malo turizma u Crnoj Gori, e neka neka na dobrom su putu.