Инвалидима дугују 13 ПЛАТА, од октобра нису видели НИ ДИНАРА: Не назире се решење за државну штампарију “Космос”

Ј. Ж. С.

29. 01. 2020. у 16:15

Без решења проблема у "Космосу", Предузећу за радну рехабилитацију инвалида

Инвалидима дугују 13 ПЛАТА, од октобра нису видели НИ ДИНАРА: Не назире се решење за државну штампарију “Космос”

Depositphotos

ТРИ месеца запослени у београдском предузећу "Космос" нису примили плату. А и када је легла последња уплата била је за новембар 2018. године. Куцали су на многа врата, дописе послали на бројне адресе, обратили се Заштитнику грађана, председнику Александру Вучићу, али одговора нема. Иако је држава већински власник штампарије "Космос", нико нема решење за њихов проблем, а у Министарству за рад тврде да нису одговорни за тренутну ситуацију.

Фирма основана још 1961. године као предузеће за професионалну рехабилитацију, са 39 запослених од којих је чак 27 особа са инвалидитетом, доведена је до ивице пропасти. У блокади је због дугова повериоцима већим од девет милиона динара. Из овог предузећа претходних дана упозоравали су на тешку ситуацију у којој су се нашли и затражили помоћ државе.

- Последњу плату примили смо у октобру прошле године и то за новембар 2018. - кажу у "Космосу". - Рачун је у блокади од 15. новембра и уколико се не измире обавезе у предвиђеним роковима, неко од поверилаца може да покрене и стечај.

У Председништву им је обећано ће ускоро добити конкретан одговор да ли и како држава може да им помогне, пошто, како тврде, без њене помоћи не могу да опстану. Уз државну помоћ урађен је у марту 2017. и Унапред припремљени план реорганизације (УППР), који важи пет година. Али, то очигледно није било довољно.

Заштитник грађана покренуо је недавно поступак контроле законитости и правилности рада Министарства за рад после информације да се од новембра 2018. године запосленима у предузећу "Космос" не исплаћују зараде.

У кабинету министра Зорана Ђорђевића су изричити у ставу да њихова одговорност у овом случају не постоји. Указују да је 2015. године влада предузећима за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом препоручила да у складу са прописима о стечају, израде УППР, у тренутку када још постоји довољан ниво пословне активности, а у циљу повољнијег намирења поверилаца и ако постоје економско оправдани услови за наставак дужниковог пословања.

- За спровођење УППР надлежно је руководство предузећа - тврде у Министарству. - Уследило је одступање од динамике у отплати дуга према повериоцима, што је довело до блокаде пословних рачуна, за шта су одговорни скупштина предузећа и директор, а не министарство, које се залаже да се поштују права радника и да се све ради по закону. Надзор над УППР-ом и радом привредног друштва има Министарство привреде.


Радници прижељкују расплет ситуације,Фото Н. Скендерија

ПОМОЋ ДРЖАВЕ

Из Министарства за рад наводе да је 2018. године овом предузећу исплаћен новац у износу од око 30 милиона динара за субвенције зарада за запослене особе са инвалидитетом и за рефундацију трошкова купљеног и плаћеног репроматеријала. Прошле године у складу са законским могућностима, исплаћена су и средства у укупном износу од 10,4 милиона динара.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације