Труднице добијају посебне књижице

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

13. 12. 2017. у 10:00

Следеће недеље почиње увођење новог обавезног документа. Уписиваће се сви подаци из државних и приватних лекарских ординација

Труднице добијају посебне књижице

У МЕДИЦИНСКУ документацију се, први пут у Србији, уводе књижице за труднице, сазнају "Новости". У новом документу, на 32 стране, који ће, сазнајемо у Министарству здравља, већ до краја недеље бити дистрибуиран породилиштима, водиће се комплетна медицинска документација о актуелној, и претходним трудноћама, што значи да ће се уписивати сваки преглед и анализа, као и терапија. И то са потписом и факсимилом лекара, јер ће трудничка књижица бити и судско-медицински документ.

За почетак је одштампано 12.000 књижица за труднице. Оне се уводе у оквиру пилот-пројекта, а највероватније ће бити представљене на отварању породилишта у Чачку.

- Највећа предност књижице за труднице је што ће сви медицински подаци бити систематизовани на једном месту, и где год да се трудница појави акушер ће имати комплетан увид у резултате - каже др Предраг Саздановић, директор КЦ Крагујевац, који је и носилац овог пројекта. - У случају неког хитног стања, не дај боже саобраћајног удеса, и лекар опште праксе из књижице ће моћи да утврди колика је трудноћа, да ли је ризична, коју терапију трудница узима...

- Спремни смо да, одмах после промоције 18. децембра, уведемо књижице за труднице у Клиничком центру Крагујевац, и општим болницама на територији шест округа у овом делу Србије, што је око два милиона људи - каже др Саздановић.

Књижица за труднице биће обавезан документ, и трудница би увек требало да је има уз себе. Увођењем књижице први пут се међу прегледе које треба обавити у трудноћи укључује и преглед локомоторног система, унутрашњих органа...

У књижицу за труднице уписиваће се буквално сви подаци и налази како из државних установа, тако и из приватне лекарске праксе. То ће, верује се, бити драгоцено за акушере јер је у Србији прилично распрострањена пракса да жене трудноћу воде у приватним ординацијама, а код лекара у државном здравству оду углавном само да отворе боловање, па су им сви налази у вези са за трудноћом "расути" у разним извештајима.


ПРЕГЛЕДИ НЕЋЕ БИТИ УСКРАЋИВАНИ

ИНДИКАЦИЈЕ за прегледе и анализе утврђиваће гинеколози и акушери, и никакве рестрикције у обиму прегледа или анализа неће бити - каже др Саздановић. - Кад год лекар процени да трудница треба да уради неку анализу или преглед, то се неће доводити у питање.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (15)

Serbon

13.12.2017. 10:10

Knjizice treba ukinuti, ako vec placamo zdravstvo iz budzeta ono bi moralo da bude dostupno svima bez obzira da li imamo knjizicu ili ne. A testovi i pregledi bi mogli da se unose u elektronski karton i centralnu bazu podataka...I tako bi svaki doktor mogao da ima pristup tim podacima...nikakve posebne knjizice ne bi bile potrebne.

Dejan

13.12.2017. 10:31

Zar to ne moze sve da se vidi iz elektronske zdravstvene upravo uvedene? Koja je onda poenta elektronske zk?? Jos jedan tender da se neko ugradi za kartice i softver kao promijerkin brat? Zar treba da se nosi sa sobom licna karta, saobracajna, zdravstvena, trudnicka, bar jedna platna... a sve imaju cip! U normalnim ''nenaprednim'' drzavama jedna i to necipovana kartica je dovoljna za sve. To je i poenta digitalizacije, a ne brdo kartica, da zameni brdo papira.

MD

13.12.2017. 12:30

@Dejan - Заборавили сте једно а лепо се види на овој слици, та "књижица" је штамапана на ЛАТИНИЦИ, значи ли то да ће је користити само Хрватице у Србији или још неки.

zarko

13.12.2017. 10:51

Hvala nekom pametnom ko se setio da uradi biografiju knjizica za trudnice.Pozdravljam ideju.Bravo

zmau

13.12.2017. 10:56

To je ta digitalizacija! Obavezna sveska od 32 strane da je teglite i lupate glavu da li ste je ponele! Ipak bi bilo glupo da taj lekar na urgentnom uskenira ličnu kartu i pristupi tim istim podacima online, i da ih pretraži uz pomoć softvera, i u roku od 20 sekundi nađe tačno ono što mu treba. Bolje je da beči oči tumačeći nečij rukopis.

snoof

13.12.2017. 11:09

Opet uvode na "mala vrata" neko sistematično nadgledanje u ovom slučaju "zdrave dece". Vlasnik svih podataka o zdravlju deteta treba da ne bude u jedinstvenom sistemu zemlje, jer svako može da zaviri u te podatke. Ispravno bi bilo imati podatke na nekoj kartici kao na primer bankovnoj kartici (na čipu) i dati na uviid lekaru da napiše promene ako ih ima ili sam uvid u zdravlje iz predhodnih slučajeva. Meni je u ovoj zemlji više užas sa raznoraznim izgovorima za "naše dobro". Strašno. Šabić ćuti.

Милан

13.12.2017. 11:11

Написано латиницом да се подржи рађање (не)српске деце?

Dragon

13.12.2017. 12:09

I opet neke knjizice koje nicemu nesluze. Svojevremeno smo imali i pionirske knjizice... a nalazimo se u eri digitalnih tehnologija, sta treba jos reći.

kragujevčanka

13.12.2017. 14:52

Dr Sazdanoviću ne mislite li da treba da ima tople vode na odeljenju ginekologije u Kragujevcu pa tek onda da budete NOSILAC ovog i drugih projekata!

Srdjan Teodorovic

13.12.2017. 23:18

U Nemackoj postoje ovakve knjizice, a Nemacka spada u grupu razvijenih zemalja. Ni u jednoj zemlji ne postoji “carobna kartica” za unosenje svih vasih podataka.

Ранђел

22.12.2017. 11:28

Ајде прво да окречите болнице и промените постељину.