Заједнички институт Кине и 16 земаља биће у Новом Саду
22. 09. 2017. у 13:15
Учесници дводневног скупа на новосадском Универзитету донели низ мера за јачање сарадње у унапређивању високог образовања

Фото: Учесници ректорске конференције у Новом Саду (Прес служба града НС)
КЉУЧНИ резултат дводневног окупљања представника ресорних министарстава и 80 универзитета из Кине и 16 земаља централне и источне Европе (ЦИЕЗ), посвећеног образовању, јесте договор о формирању заједничког института чије ће седиште бити у Новом Саду, домаћину овог међународног скупа.
То ће практично бити институционални облик трајне сарадње ових држава, која се одвија у оквиру међународне платформе "16+1", а под окриљем глобалне иницијативе "Појас и пут", коју је 2013. године покренуо кинески председник Си Ђинпинг.
Прочтајте још: "Болоња" на тесту
- Велика је ствар то што је Универзитет у Новом Саду (УНС) одређен као "адреса" на којој ће почети таква институционална сарадња у високом образовању и науци. Резултате те сарадње ће, у највећој мери, осетити наши студенти и научни радници, чији би још бољи резултати рада требало да се одразе и на квалитет живота грађана - изјавио је градоначелник Милош Вучевић.
Он је изразио велико задовољство тиме што је Нови Сад био домаћин Петог дијалога о образовним политикама Кине и држава ЦИЕЗ и четврте ректорске конференције тих земаља и додао да ће Град наставити да помаже УНС, како би имао што боље услове за рад.
Прочитајте још: Студенти из Србије следеће године на такмичењу у Дубаију
Будуће формирање тог заједничког института предвиђено је "Новосадском декларацијом", документом предложеним првог дана скупа, који ће и формално бити усвојен када, како је објаснио ректор УНС Душан Николић, у наредним данима добије сагласност и од представника трију балтичких држава.
А представници 80 водећих кинеских и универзитета 16 европских земаља су, на четвртој ректорској конференцији у оквиру платформе "16+1", разматрали више важних тема, међу којима су размена података о ресурсима којима располажу, јачање сарадње у остваривању студијских програма, развојни и научни пројекти, размена студената и научних радника.
У платформи са овог скупа наведено је и да ће у оквиру тог конзорцијума високообразовних установа Кина-ЦИЕЗ бити оформљена посебна база електронских података, која ће непрестано бити ажурирана и свима доступна преко одговарајућег интернет сајта.
Учеснике ректорске конференције поздравили су заменик министра образовања Кине Ду Џенјуен, министар просвете Србије Младен Шарчевић, председник Покрајинске владе Игор Мировић и градоначелник Вучевић.
РАЗМЕНА
У ОКВИРУ универзитетске размене наше земље и Кине, у Србији је тренутно десет лектора кинеског језика а двоје наших су на универзитетима у Пекингу и Харбину. - За 20 студената из Србије доступне су стипендије Кине у овој школској години а ми истовремено дајемо десет стипендија кинеским студентима - истакао је министар Шарчевић.