Заједнички институт Кине и 16 земаља биће у Новом Саду

З. Грумић

22. 09. 2017. у 13:15

Учесници дводневног скупа на новосадском Универзитету донели низ мера за јачање сарадње у унапређивању високог образовања

Заједнички институт Кине и 16 земаља биће у Новом Саду

Фото: Учесници ректорске конференције у Новом Саду (Прес служба града НС)

КЉУЧНИ резултат дводневног окупљања представника ресорних министарстава и 80 универзитета из Кине и 16 земаља централне и источне Европе (ЦИЕЗ), посвећеног образовању, јесте договор о формирању заједничког института чије ће седиште бити у Новом Саду, домаћину овог међународног скупа.

То ће практично бити институционални облик трајне сарадње ових држава, која се одвија у оквиру међународне платформе "16+1", а под окриљем глобалне иницијативе "Појас и пут", коју је 2013. године покренуо кинески председник Си Ђинпинг.

Прочтајте још: "Болоња" на тесту

- Велика је ствар то што је Универзитет у Новом Саду (УНС) одређен као "адреса" на којој ће почети таква институционална сарадња у високом образовању и науци. Резултате те сарадње ће, у највећој мери, осетити наши студенти и научни радници, чији би још бољи резултати рада требало да се одразе и на квалитет живота грађана - изјавио је градоначелник Милош Вучевић.

Он је изразио велико задовољство тиме што је Нови Сад био домаћин Петог дијалога о образовним политикама Кине и држава ЦИЕЗ и четврте ректорске конференције тих земаља и додао да ће Град наставити да помаже УНС, како би имао што боље услове за рад.

Будуће формирање тог заједничког института предвиђено је "Новосадском декларацијом", документом предложеним првог дана скупа, који ће и формално бити усвојен када, како је објаснио ректор УНС Душан Николић, у наредним данима добије сагласност и од представника трију балтичких држава.

А представници 80 водећих кинеских и универзитета 16 европских земаља су, на четвртој ректорској конференцији у оквиру платформе "16+1", разматрали више важних тема, међу којима су размена података о ресурсима којима располажу, јачање сарадње у остваривању студијских програма, развојни и научни пројекти, размена студената и научних радника.

У платформи са овог скупа наведено је и да ће у оквиру тог конзорцијума високообразовних установа Кина-ЦИЕЗ бити оформљена посебна база електронских података, која ће непрестано бити ажурирана и свима доступна преко одговарајућег интернет сајта.

Учеснике ректорске конференције поздравили су заменик министра образовања Кине Ду Џенјуен, министар просвете Србије Младен Шарчевић, председник Покрајинске владе Игор Мировић и градоначелник Вучевић.

РАЗМЕНА

У ОКВИРУ универзитетске размене наше земље и Кине, у Србији је тренутно десет лектора кинеског језика а двоје наших су на универзитетима у Пекингу и Харбину. - За 20 студената из Србије доступне су стипендије Кине у овој школској години а ми истовремено дајемо десет стипендија кинеским студентима - истакао је министар Шарчевић.





Пратите нас и путем иОС и андроид апликације