НАГРАЂЕНИ НА 63.САЈМУ КЊИГА: Најбољи Прометеј и Службени гласник
26. 10. 2018. у 12:26
Додељене традиционалне награде сајма за најуспешније издаваче, најлеше књиге, допринос науци...Издавачки подухват књига “Црњански - биографија једног осећања” Мила Ломпара, у издању “Православне речи”

Добитници престижних сајамских признања Фото Танјуг
НА САЈМУ су у четвртак додељена традиционална признања. Награда за издавача године уручена је “Прометеју” из Новог Сада и “Службеном гласнику”, док је за издавачки подухват године проглашена књига “Црњански - биографија једног осећања” Мила Ломпара, у издању “Православне речи”. Жири (проф. др Драган Симеуновић, председник, проф. др Слободан Кањевац, мр Милица Лилић, проф. др Тиодор Росић и Желидраг Никчевић) посебно признање за допринос у области науке доделио је делу “Јасеновац, Аушвиц Балкана” Гидеона Грајфа, у издању неколико академских институција и институција за проучавање Холокауста.
За дечју књигу године проглашена је књига “Господар солитера и друга чуда” Миладина Ћулафића, коју је објавио СКЗ, а додељено је и неколико специјалних признања која су добила дела “Патријарх Павле о исламу и муслиманима” др Александра Прашчевића, “Иво Андрић - Вечити календар матерњег језика”, коју је приредио Миро Вуксановић, “Манастир Св. Тројице Стањевићи”, “Срби на Косову и Метохији у 19. и 20. веку” Милована Ј. Богавца и Драгослава С. Ћетковића, и “Уметничко наслеђе српског народа на Косову и Метохији”.
Прочитајте још - ОТВОРЕН 63. САЈАМ КЊИГА У БЕОГРАДУ: Слава читалачког народа
Награда “Богдан Кршић” за најлепшу књигу припала је делу “Иконе стила Србије” Неде Тодоровић и Радмиле Станковић, у издању “Цептера”, док је најлепшом дечјом књигом проглашена (едиција) “Принцеза Софија” Весне Алексић и илустраторке Бојане Стојановић, у издању “Креативног центра”.
Управо су “Принцезин закон” и “Принцезине медаље” из ове едиције у четвртак, током Школског дана, биле међу најтраженијим насловима на штанду “Креативног центра”, где су школарци велико интересовање показали и за атрактивни креативни планер “ПланУМ”, који ће у петак промовисати ауторка Александра Шаровић Атанасовска, романе за млађе основце ирске списатељице Џуди Кертин, те књиге о Каубоју Кости - такође осмишљене за подизање читалачког самопоуздања.
“Лагунин” аутор Урош Петровић привукао је младе читаоце новом књигом “Неко се уселио у ону стару вилу” са илустрацијама Александра Золотића, а код “Лагуне” су малишани тражили и романе “Сара и јануар за две девојчице” Зорана Пеневског и “Девојчице узвраћају ударац” Роберта Такарича, али и Ршумове “Фазоне и форе”.
Чачанска “Пчелица”, чији је штанд у сталном фокусу најмлађих читалаца, четвртак је промовисала тетралогију Милоша Петковића “Патуљци и виле”, коју су многи основци понели кућама, а у петак ће представити и сјајни графички роман “Сат” цртача Вујадина Радовановића Вује и сценаристе Драгана Лазаревића Де Лазареа, који пише о свом деди, солунском борцу. Књиге “Кад си мета пубертета” и “Пријатељи из саване” Николете Новак привукле су пажњу младих, а и ове године код “Пчелице” се несмањено траже култни “Дневник Ане Франк”, те “Ми деца станице зоо” - књиге за коју, проверили смо, махом знају и данашњи тинејџери.
“Прополис” је, као и сваке године, “на школски четвртак” био “под опсадом” школараца - као издавач невероватно популарног Дејвида Валијамса, сад већ са двоцифреним бројем наслова на српском, али и других атрактивних наслова за оне чији број година тек што је постао - двоцифрен.

Хари Потер и Џеронимо Стилтон су, ко зна коју годину заредом, апсолутно најпопуларнији и најтраженији на штанду “Евробука”, где је све у знаку ова два јунака, а књиге о њима су и овог сајамског четвртка ишле “као алва”.
ПРИЧЕ О БОЖАНСКОМ ПИЋУ
ДОБРО осмишљену и изузетно опремљену књигу “Душа вина” представио је у четвртак “Службени гласник”. Књигу је приредио Славиша Орловић а о духу и филозофији вина, о култури и души овог божанског пића пишу Александар Гаталица, Владимир Пиштало, Жарко Требјешанин, Ратко Божовић, Сања Домазет, Михајло Пантић, Јовица Аћин, Драган Јовановић Данилов, сликар Милан Туцовић...
- Однос према вину је увек дубоко личан и ретко безличан. Аутори текстова били су инспирисани вином. За једне је вино истина, за друге је у вину тајна - рекао је Орловић.