Пајин бечки атеље

М. А. К.

15. 10. 2018. у 10:28

Музеј града Београда слави рођендан поставком великана. Реконструисан простор у коме је стварао ремек-дела

Пајин бечки атеље

Јовановићева слика "Уметник и модел" Фото Музеј града Београда

ВЕЛИКАН наше ликовне уметности Паја Јовановић (1859 - 1957), рођени Вршчанин, кога су животне стазе водиле широм Европе, да би се скућио у Бечу, где је и скончао свој дуги век, никада није дуже боравио у Београду. Ипак, нашем главном граду оставио је, како је говорио, све “оно што би вредело чувати” од његовог рада и алата - легат са више од 800 предмета. Музеј града Београда, који је 1952. примио тај важан поклон, вечерас ће свој 115. рођендан прославити управо у амбијенту легата, који је прерастао у “Музеј Паје Јовановића”.

У простору, који се налази у улици Краља Милана 21, на четвртом спрату, вечерас у 19 часова, биће отворена изложба “Поглед изблиза. Атеље Паје Јовановића”, ауторке Исидоре Савић, кустоса Музеја града Београда. О животу и делу славног сликара, говориће један од његових најбољих познавалаца - Петар Петровић, музејски саветник Народног музеја.

Пре Другог светског рата, Јовановић је имао планове за изградњу атељеа у Београду, за који су били урађени нацрти, али се то никада није остварило, а вечерашња поставка оживеће атмосферу његовог бечког студија.

- Сажимајући приватну и јавну функцију, колекционарску страст и потребу за лепим, Јовановићев атеље је био одраз уметниковог сопства, али и духа времена. Опремљен у духу историзма, украшен сликама, скупоценим намештајем и мноштвом реквизита и алатки, пружа слику о интимној и јавној биографији једног уметника, а његова реконструкција савременој публици омогућава “поглед изблиза” у Пајин свет слика и личних предмета - стоји у најави ове изложбе.

Тако ће ова поставка дати увид у простор у коме је уметник некада интимно сањарио о лепоти, сликајући наго тело своје супруге Муни, потом место у коме су модели позирали у оријенталним костимима, наоружани кубурама и сечивима, али и простор пријема и сусрета са пријатељима. Посебну чар реконструисаној уметничкој радионици дају успомене из сликаревих студентских дана, као што су индекс, бројне дипломе и награде стечене током дугогодишње каријере. Изложба ће трајати до 26. јануара 2019. године.

ПОКЛОН ОД МУНИ

ПОСЛЕ уметникове смрти, 30. новембра 1957. у Бечу, по његовој жељи, легату је предата и његова посмртна урна, која је потом сахрањена у Алеји великана на Новом гробљу. Легат је 1972. допуњен поклоном уметникове супруге Хермине-Муни Даубер, која је Музеју града Београда оставила 11 уметникових слика из приватне колекције и више комада стилског намештаја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације