Венац оживљава све што је српском народу недоступно
14. 10. 2018. у 16:15
У Грачаници, са чуварима фолклорног блага окупљеним у ансамблу који траје пет и по деценија. Подмладак са три стотине деце, будућност за ову уметност

Фото Игор Маринковић
ОЖИВЕЛИ су све што је одавно далеко и недоступно српском, косметском народу. Метохију, њену песму и игру. Вратили обичаје Поморавља и старог Призрена. Начас се учини да смо с њиховом игром и песмом у неописивој лепоти вековног трајања Срба.
Ово је прича о ансамблу народних песама и игара "Венац" из Грачанице, чуварима корена и традиције, из којих избијају нови изданци.
У грачаничком Центру за културу свакодневно вежба прва постава професионалних играча. А сваког другог дана омладински и два дечја ансамбла. Сала у којој вежбају је њихова најважнија адреса. А песма и игра, живот. Стваран. Има ли лепшег од тога да су даровани мисијом неговања фолклорног културног блага косметских Срба, али и целе Србије.
- Најлепше је кад се овај простор испуни децом - говори, уз осмех, Снежана Јовановић, директор "Венца". - То ће вам рећи свако. Ова деца су богатство и будућност нашег ансамбла. И све их је више. Поносни смо на њих. Више од три стотине дечака и девојчица вежба у овој сали уз своје старије колеге. Радују се и радујемо се да једног дана заиграју у првој постави.
"ВЕНАЦ" је основала Влада Србије. Помаже им и пружа подршку Министарство културе. Они, данас, ни у чему не оскудевају. Имају модерно опремљену салу, прати их најбољи оркестар. Обновили су ношње. Негују кореографије најзначајнијих српских уметника фолклора и песме, старине. И све се више ослањају на струку и науку из области етномузикологије и историје ове уметности. Сарађују са Музичком академијом у Београду.
- Да држава Србија не брине о нама, "Венца", верујте, не би ни било - каже Снежана Јовановић. - И ми смо захвални. Узвраћамо на ову бригу, својим начином, најбоље како умемо. Лепу сарадњу заиста имамо са Министарством и Канцеларијом за Косово и Метохију. Унапређујемо свој рад и све смо бољи.

А није увек било тако, лако. "Венац" је поделио судбину са својим прогнаним народом. У лето деведесет девете, протеран је из Приштине. Приморан да се сналази. Привремени смештај и уточиште нашао је у централној Србији. У Нишу. То није омело играче и музичаре овог ансамбла да проносе игру и песму Косова и Метохије. Четири године после, "Венац" се вратио у Чаглавицу, а након пет година уселио се у обновљени Центар за културу у Грачаници. Први концерти били су у српским енклавама.

ИГРАЧИ се сећају тих дана. Прогона и погрома. Тада се део ансамбла, ризикујући живот, вратио у Приштину да спасава ношње. Највредније нису успели да извуку и никад нису ушли у траг томе где је то благо завршило. Али су наставили да подижу себе и допуњавају своју уметност уз помоћ своје државе. Надомештали што им је отето, сналазили се, да би данас, после безмало пет и по деценија трајања, превазишли стару славу. Надвисили себе и оставили иза све проблеме.
Најмлађи у ансамблу "Венац"

МЛАДОСТ
НАЈВЕЋИ успех "Венца" је, ипак, то што се подмладио. У саставу има омладински и пет дечјих ансамбала. У више од двадесет места централног Косова оживели су и школе фолклора. У колу су деца од пет година па навише.
УПРАВЉА Снежана Јовановић

ЖЕЉА ЈЕ КОНЦЕРТ У БЕОГРАДУ
ПОЗИВИ "Венцу" стижу из свих крајева Србије и региона. Где год су се појавили, играчи овог ансамбла су покренули емоције. Ових дана наступиће у Пироту и Лесковцу. Они, ипак, желе да имају концерт у Београду. Да покажу шта знају и одуже се престоници. Али, за њих је значајно и то што ће данас заиграти у порти Пећке патријаршије. Представиће кореографију старе Метохије, поводом манастирске славе Покров Свете Богородице.
Миро Марковић
15.10.2018. 05:00
Само напред храбри Срби. Лако је бити Србин у Шумадији и Београду, али у свим другм србским земљама је неприкидна борба ѕа опстанак. Ово што вирадите је као да не дозвољавате да се вечна ватра србске културе, обичаја, певања и играња не заборави нити угаси. Живели на многаја љета!
Коментари (1)