Весић: Закон о главном граду ће омогућити децентрализацију

Танјуг

26. 04. 2019. у 14:30

Заменик градоначелника Горан Весић изјавио је да ће нови Закон о главном граду омогућити децентрализацију престонице и на тај начин спустити ниво одлучивања ближе грађанима

Весић: Закон о главном граду ће омогућити децентрализацију

Горан Весић / Фото Танјуг

БЕОГРАД - Заменик градоначелника Горан Весић изјавио је да ће нови Закон о главном граду омогућити децентрализацију престонице и на тај начин спустити ниво одлучивања ближе грађанима.

Весић је гостујући на Студију Б, у оквиру редовне рубрике "Заменик градоначелника одговара на Ваша питања", истакао да је завршено усаглашавање тог закона који треба да буде упућен на владу, а током маја или јуна буде предат Скупштини Србије на усвајање.

"Закон о главном граду ће омогућити децентрализацију престонице. То смо и обећали грађанима, али морам да кажем да су то и пре нас обећавали, уз подсећање да је бивша градска власт последњим Статутом града потпуно централизовала град Београд", указао је Весић.

Он је најавио да ће средином године, после усвајања Закона о главном граду, бити усвојен и нови Статут града. Тиме ћемо, како је рекао, испунити још једно обећање и грешку предходне градске власти, када је цео град централизован.

Весић је указао да ће према новом нацрту Закона о главном граду, Београд бити подељен на две зоне - приградску и градску.

Градску зону чиниће 10 општина, а приградску седам општина, и у том смислу биће урађена подела надлежности. Што се тиче приградских општина, оне ће добити много више надлежности. Такође ћемо тражити да општине оснивају услужне центре, као што је Општина Гроцка такав центар отворила у насељу Калуђерица и тиме омогућила грађанима да 90 одсто ствари ураде на једном месту, чак и ствари из домена Републике као што су ПИО фонд или Катастар непокретности. На тај начин ћемо спустити ниво одлучивања ближе грађанима, и то је суштина политике, указао је заменик градоначелника.

Он је подвукао да је новим Законом о главном граду предвиђено да градске општине издају грађевинске дозволе до 1.500 квадрата, односно до 800 квадрата, а приградске општине до 5.000 квадрата.

Градским општинма биће омогућено и да легализују објекте до 400 квадрата, а приградским до 3.000, а та надлежност је до сада била централизована. Када је реч о приградским општинама, новим законом биће у могућности да оснивају своја предузећа, као и да доносе своје урбанистичке планове, ван планова генералне регулације. Такође имаће веће надлежности из области пољопривреде, биће уведени пољо-чувари, како би се стало на пут дивљим депонијама, прецизирао је Весић.

Он је подсетио да је циљ да свака приградска општина има макар једну велику инвестицију, подсетивши да до доласка Меиете у Обребовац, која треба да запосли 3.000 људи, није било таквих инвестиција.

Весић је додао да је завршено и усаглашавање Закона о комуналној полицији, а који треба да уведе више комуналног реда у главном граду.

Садашњи закон омогућава да имамо једног комуналног полицајца на 5.000 становника, и то није довољно. Потребно је да имамо бар 1.000 комунланих полицајаца у односу на садашњих 300, како би били распоређени и по приградским општинама и како би се увео комунални ред у престоници, рекао је заменик градоначелника.

Он је најавио да ће се на следећој седници Скупштине града наћи и предлог одлуке за повећање казне на 25.000 динара за бахато паркирање, које ће укл?учити казне за паркирање на трамвајским шинама, парковима, пешачким зонама и пешачким прелазима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације