Студентски парк: Панчићу откинута лупа
13. 11. 2017. у 14:37
У парку на Студентском тргу оскрнављен споменик великом српском научнику и родољубу. Оштећена десна рука, у левој, остала гранчица оморике. Обнова следеће године. Споменик је у парку постављен 1897. године

Споменик Јосифу Панчићу / Фото П. Митић
СПОМЕНИК посвећен великом научнику и родољубу Јосифу Панчићу красила је лупа у десној руци која је нестала пре извесног времена. У руци је остала само гранчица оморике, за којом је Панчић трагао више од две деценије. Ако се план Градског завода за заштиту културе испуни, лупа ће научнику бити враћена идуће године.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Пожар у Београду, погинула жена
Монумент који се налази у самом срцу престонице, у Студентском парку, постављен је 1897. године, а од 1967. године ужива статус културног добра.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Линија 35: Старица штапом истерала "шверцерку"
- Ја као Београђанин старог кова знам да је ту некад била лупа, али млађе генерације нису упућене у то - објашњава нам Петар Ђокић, који станује у непосредној близини парка.
- Панчић је задужио наш народ и не треба да се овако односимо према његовом лику и делу, јер је евидентно да споменик пропада и да му је неопходна обнова.
Да ли је време учинило своје, па је лупа која је постављена пре 120 година сама отпала или је реч о вандализму, надлежни из Завода за заштиту споменика културе града Београда нису утврдили.
- Завод учествује у одржавању споменика који су проглашени за културно добро, по програму заштите непокретности културних добара - истичу из Завода. - У предложеним програмским средствима планом рада за 2018. биће уврштено одржавање споменика и споменичких скулптура на територији града Београда, што значи и обнову споменика Панчићу.

Бронзана скулптура представља Панчића у стојећем ставу, у закораку, некад са лупом а данас само са гранчицом у руци, док му поред ногу леже књиге и чувена Панчићева оморика. Четвороугаони постамент изграђен је од светлосивог камена.
Лекар Јосиф Панчић описао је 2.176 биљних врста, а од њих науци је обзнанио чак 102 нове. Да би све то урадио прокрстарио је од села Брибир под Велебитом где је рођен, па преко Пеште и Беча где се школовао, до Јагодине, Крагујевца, Баната и Београда, где је радио.
Што на коњу, што пешице, прошао је српске планине уздуж и попреко, а сазнања је бележио, допуњавао, проучавао и даривао свету.
ДЕЛО ИЗЛАГАНО У ПАРИЗУ
СПОМЕНИК је рад вајара Ђорђа Јовановића, једног од првих домаћих школованих вајара. То је један од првих јавних споменика у Београду на почетку развоја вајарске уметности. Давне 1891. године споменик је излаган на Јесењем салону у Паризу.
Коментари (1)