Звиждуци за инспекторе у „Милетићу”
22. 09. 2017. у 13:06
Раздор између представника Министарства просвете и родитеља ученика ОШ "Светозар Милетић" у Земуну све дубљи. Министар Шарчевић да понуди решење - кажу представници родитеља

Група родитеља сачекала је јуче представнике Министарства / Фото Н. Фифић
ВАНРЕДНО стање у земунској ОШ "Светозар Милетић" још траје, упркос јучерашњим најавама министра просвете Младена Шарчевића да ће данас да обелодани решење за ситуацију у којој се ова школа нашла након смене директора Љубомира Мосуровића и протеста родитеља и колектива. Представници Министарства јуче су посетили школу која не ради од 1. септембра са намером да, како кажу, утврде да ли се одвија процес рада. Дочекао их је в. д. директора, али су од наставника и родитеља извиждани.
Разрешење драме у ОШ "Светозар Милетић" у Земуну још није ни на видику. Напротив, раздор између Министарства просвете са једне стране и родитеља ученика и колектива са друге стране чини се да је сваким даном све дубљи. У школу су јуче дошли представници Републичке просветне инспекције на челу са помоћником министра Богољубом Лазаревићем и државним секретаром Марком Миленковићем.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Просветна инспекција у школи "Светозар Милетић" у Земуну
- Стигли смо како бисмо утврдили да ли се одвија образовни процес, школски програм и на који начин тече рад колектива школе - рекао је Лазаревић за "Новости". - Желели смо и да разговарамо са представницима родитеља и наставника, али они нису били расположени за разговор.
Родитељи посету инспекција доживљавају као употребу силе и додатни притисак, како на њих, тако и на запослене.
- Уместо да се министар позабави незаконитостима у раду Републичке просветне инспекције, због чега наша деца не иду у школу, он поново демонстрира силу - кажу у Савету родитеља. - Ако му не одговарају решења која смо му понудили, а сва су у складу са законом, нека понуди своје решење.
Родитељи се питају и да ли су доласци инспекције заправо мере које је министар јуче најавио, или је мислио на нешто друго. Они су, како кажу, и даље спремни за разговор са њим, како би деца, коначно, наставила са наставом, али истичу да не желе да прихвате незаконита решења.
САНКЦИЈЕ
ПРЕДСТАВНИЦИ Министарства просвете не одбацују ни могућност позивања на одговорност родитеља уколико деца ускоро не крену у школу.
- Родитељи су дужни да доставе оправдање за ученика уколико пропусти наставу два дана - каже помоћник министра просвете. - Ако се ситуација не реши, они ће морати да трпе последице, а спремни смо да тражимо помоћ и општине и града Београда. Ипак, надамо се да до тога неће доћи.
УЗ ДИРЕКТОРА МОСУРОВИЋА И БЕЗ ПЛАТЕ
И ЗАПОСЛЕНИ у школи одговорност за тешку ситуацију у којој се школа нашла виде у Министарству просвете.
- С обзиром на то да не постоји законита управа школе, ми не примамо плату - објаснио нам је Драган Марковић, професор српског језика и председник синдиката. - Сада је урушен и кредибилитет школе која је била једна од најбољих у Београду. И даље смо при ставу да је смена директора Мосуровића незаконита и тражимо од надлежних да на адекватан начин реши те пропусте.