Просветна инспекција у школи Светозар Милетић у Земуну
21. 09. 2017. у 18:40
Инспекција министарства просвете, науке и технолошког развоја посетила је Основну школу "Светозар Милетић" у Земуну с намером да се предузму мере за поновно успостављање наставе

Фото: Н.Фифић
Инспекција министарства просвете, науке и технолошког развоја на челу са државним секретаром Марком Миленковић посетила је Основну школу "Светозар Милетић" у Земуну с намером да се предузму мере за поновно успостављање наставе која је у овој школи прекинута пре 14 дана.
Тим министарства просвете сачињен од три просветна инспектора и два просветна саветника обишао је школу са в.д.директора Милошем Гачићем и утврдио да у нижим разредима само три учитеља редовно држе наставу.
Помоћник министра просвете, Богољуб Лазаревић, рекао је да је школа ''''Светозар Милетић" јединствен пример да наставници не држе наставу одлуком Савета родитеља који нема надлежност да одлучује да ли ће школа да ради или не.
"Тренутно имамо незакониту обуставу рада школе што је у надлежности града, јер прекид васпитно-образовног рада може да постоји само уз сагласност локалне самоуправе", рекао је помоћник министра просвете.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: НАСАТАВАК ПРОТЕСТА У ОШ "СВЕТОЗАР МИЛЕТИЋ": До петка празне учионице
Лазаревић је навео да ће се ресорно министарство трудити да након инспекцијског и стручно-педагошког надзора направи план како би се надокнадило 14 дана, подвукао је, незаконито обустављене наставе.
Он је подсетио да постоје правна средства којима могу да се преиспитају мере министра просвете уведене због незаконитих радњи бившег директора и бившег школског одбора.
"Молим родитеље, наставнике и све запослене да омогуће да деца нормално крену у школу, а да се спорна питања решавају у државним институцијама. Нудимо им још увек разговор, али не на начин који смо данас имали прилике да видимо", навео је Лазаревић алудирајући на окупљене родитеље који су погрдним речима испратили тим министарства. На питање новинара шта ће се десити ако школа не почне са редовном наставом, Лазаревић одговара да ће се поступати на основу инспекцијског надзора.
Директор Мирољуб Мосуровић,фото Н.Фифић

"Чињеница је да поштоји много ствари које су незаконито урађене и у овом периоду. У овом тренутку је паралисан и рад секретаријата, тако да не можемо да дођемо до основних школских докумената, не знамо ни у чијем су поседу ових 14 дана и то морамо хитно да решимо", рекао је помоћник министра.
Ако се не отклоне све незаконитости константоване у инспекцијском надзору, Лазаревић не искључује затварање школе као једну од могућности.
"Управо члан закона по којем су уведене привремене мере у школи носи назив забрана рада установе", рекао је он.
Долазак инспекције министарства просвете изазвао је негодовање родитеља који испред школе данима протестују тражећи да се смењени директор врати на функцију.
Државни секретар Марко Миленковић је обраћајући се окупљеним родитељима рекао да "солидарност јесте својствена нашем народу, али да се испред земунске школе показује на необичан начин".
"Не улазимо у разлоге разрешења бившег директора, али они који долазе на јавне функције треба да знају да су они "будући бивши", покушао је Миленковић да разговора са родитељима који су његово обраћање назвали демагогијом.
Марко Миленковић у разговору са родитељима,фото Н.Фифић

За мајку дечака који похађа пети разред најважније је да се "деца нормално врате у школу".
"Прошле су већ две недеље, а решења нема. Није нам уопште битно ко ће бити директор, већ да овој школи вратимо достојанство. Апелујем на све родитеље да се уразуме јер овде нема победника и пораженог", рекла је мајка.
Она је указала на то да су се створили конфликти између родитеља, као и да Савет родитеља нема право да одлучује да ли ће настава у школи почети или не.
"Нама је у старту речено да потписујемо петицију за останак директора Мосоровића за шта већина нас и јесте била. Међутим, наше потписе су после искористили да деци не дозволе да иду у школу", навела је она и додала да одговорност за оно што се дешава у школи "Светозар Милетић" на првом месту сносе државне органи.
Подсетимо, министар просвете Младен Шарчевић 28. августа сменио је директора школе Мирољуба Мосуровића, а у решењу о смени наведено је да је незаконито примао у радни однос кадрове који немају потребан ниво стручне спреме, као и да седницама школског одбора нису присуствовали представници синдиката и ученицког парламента.
Wooc
21.09.2017. 20:28
inspekcija nije mogla da obavi posao jer je nekolicina roditelja kao poslednji vid nerazuma napravila zivi zid i nije im dala da udju u prostorije. A onaj ko zivi blizu ili radi u blizini zna da je Mosurovic svako poslepodne u dvoristu i potpiruje vatru sa razglasa. Da nema njega kao vodje mozda bi ova lakrdija bila zavrsena. Potpuni kolaps zdravog razuma, i to sve na stetu jadne dece."Sramota" je rec koja kulturno opisuje samo delic ove price.
@Wooc - Poštovani bez imena i prezimena, ovo što ste izneli nema dodira sa realnošću...Ozbiljno se zagledajte u sebe! Ja bih se zabrinula da sam na Vašem mestu...
Коментари (2)