И ГЕНЕТИКА ОДРЕЂУЈЕ УЛАЗАК У МЕНОПАУЗУ: Гинеколог саветује - Како да жене лакше превазиђу ове промене

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

01. 05. 2024. у 07:00

ПРОМЕНЕ расположења, неквалитетан сан, несаница, недостатак концентрације, депресија, осећај слабости,смањена сексуална жеља, промене у квалитету коже, косе заборавност, осилације крвног притиска, отицање, задржавање воде, целулит, вишак килограма, црвенило, напади врућине и презнојавања, учестале инфекције бешике, проблеми са неконтролисаним уринирањем, сувоћа вагине, болни и непријатни односи, костобоља, бол у зглобовима... само су неки од многобројних симптома који прате природан процес старења код жена, односно улазак у менопаузу.

И ГЕНЕТИКА ОДРЕЂУЈЕ УЛАЗАК У МЕНОПАУЗУ: Гинеколог саветује - Како да жене лакше превазиђу ове промене

Фото Shutterstock

У интервјуу за "Новости" професор др Ана Митровић Јовановић, председница Републичке стручне комисије за гинекологију и акушерство, и начелница дневне болнице Гинеколошко-акушерске клинике "Народни фронт" каже да поједине жене имају такву генетику да раније улазе у менопаузу, али и да начин живота на то утиче:

- Пушење, специфични режими исхране, интензивна физичка активност, ектремни напори, специфични послови, рад са хемикалијама и у зони зрачења могу да утичу на време појаве менопаузе поред генетског фактора. Истовремено и операције на јајницима могу убрзати улазак у менопаузу.

FOTO: Privatna arhiva

о У којим година жене у Србији, просечно гледано, улазе у менопаузу?

- То је код нас око 52. године живота. Наравно, последњој менструацији претходи вишегодишњи период у коме се циклуси мењају и осцилирају и по учесталости, и по квалитету. Индивидуално је код сваке жене. Менопауза се може прогласити тек када од последње менструације прође дуже од годину дана, а да жена није имала циклус. Период пре менопаузе назива се перименопауза и он углавном почиње неприметно, и до десет година пре саме менопаузе. Жене често не препознају да су промене у њиховом животу управо последица уласка у овај период. Некако тек када циклуси почну да изостају или да се јављају по више пута месечно и појаве се напади врућине и ноћног знојења почиње да се мисли на овај период.

о Може ли се унапред знати како ће која жена проћи кроз ову животну фазу?

- Не може се предвидети како ће која жена проћи кроз овај период. Уколико жена прихвати да је ово врло изазовно, али нормално и очекивано време и благовремено прилагоди свој живот периоду у коме је, свакако ће лакше проћи кроз њега. Потребно је можда више него икада водити рачуна о физичкој активности и избалансираној исхрани за коју вам нису потребни велики савети осим оних базичних препорука о умерености и медитеранској кухињи, ведрим мислима и боравку у природи, доброј хидратацији и индивидуалној суплементацији.

Нема инстат решења

о Може ли и жена у менопаузи да буде задовољна и без тегоба?

- Жена у менопаузи је жена која уз стручну помоћ може да буде задовољнија и осећа се боље него икада у свом животу и да води изузетно квалитетан живот. Нема чаробног штапића, нема чаробне таблете или хормона, нема инстант терапије, процес је комплексан и захтева и такав приступ. Али, требало би веровати у живот и бити отворен за све што савремена медицина заснована на доказима може да пружи.

о А примена хормонске терапије?

- Свакако да је примена хормонске супституције саставни део нашег свакодневног рада и не бежимо од примене ове терапије кад сматрамо да је то потребно и када су искључена стања и обољења која су контраиндикација за њену примену. Постоји и биљна терапија, биосимилари и различити препарати који се рекламирају као природни и безбедни. Мој став и препорука је да се никада оваквој терапији не прибегава без консултације са гинекологом јер и природни препарати могу бити врло потентни и иницијално можда и помогну, али касније проблеми могу бити и већи ако се неконтролисано конзумирају.

о Дакле, у време ових промена жене би требало да иду редовно код гинеколога?

- Наравно, јер имамо веома широку палету могућности којима можемо помоћи нашим пацијенткињама да се и у овом периоду осећају добро, задовољно, да буду схваћене и да разумемо њихове потребе. Не треба бежати ни од терапије антидепресивима када за то постоји индикација. Локална терапија хијалуроном, пробиотицима, локалним хормонима, ласером, радиоталасима и светлосна терапија су само неке од могућности које могу поправити симптоме генитоуринарног менопаузалног синдрома.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Можете ли да замислите лепоту свакодневице која почиње на обали Саве до које стижете лаганом шетњом кроз јединствену луксузну пешачку зону, а завршава се испијањем вина на вашој пространој тераси с погледом на реку или у врхунском ресторану до ког стижете пешке? У истом дану сте с лакоћом обавили посао, одрадили тренинг, уживали у куповини нових комада гардеробе најлуксузнијих брендова у непосредном комшилуку, а стигли сте и да са децом проведете време у зеленилу, јер се све што вам треба налази надохват руке.

14. 05. 2024. у 10:00

Коментари (0)

ИТАЛИЈА У ШОКУ: Ево због кога је Јаник Синер оставио девојку (ФОТО)