Стан на дан подигао цене кирије

Александра МИКАТА

26. 10. 2018. у 20:13

Изнајмљивање некретнина на кратак период све популарније у централним београдским зонама. Потражња расте, а за многе је ово постао и прави бизнис

Стан на дан подигао цене кирије

СТАНОВИ који се издају у центру Београда све су скупљи, а један од разлога за то је и чињеница да се све већи број власника одлучује да их прилагоди и издаје туристима на дан или два.

Широм Европе туристи су "протерали" мештане из историјских центара градова, па ни Београд не заостаје у том тренду. Према подацима градског секретара за привреду, на територији српске престонице је 10. октобра било регистровано 1.389 јединица у приватном смештају које располажу са 3.344 лежаја.

- Највише су заступљене собе са три и апартмани са четири звездице, што говори о високом квалитету услуга које пружају категоризовани објекти на територији Београда - каже Милинко Величковић, градски секретар за привреду. - Највећи број смештајних јединица налази се у ужем и ширем центру града, али су категоризовани и објекти на рубним деловима града. Категоризација сеоских туристичких домаћинстава је у последње време све популарнија, као и одмор на селу, поготово за становнике великих градова - урбаних средина, па је и то последица прилагођавања захтевима савремене туристичке тражње.

Градски секретар каже да је Београд све атрактивнија дестинација на туристичкој мапи Европе и да смештајна понуда мора да се прилагођава туристичком тржишту, јер су гости све захтевнији, а Београђани им радо излазе у сусрет.

- У 2016. и у 2017. години повећан је број захтева за категоризацију приватног смештаја у односу на претходне године, што говори у прилог повећању понуде приватног смештаја града Београда и тенденцији сталног раста - напомиње Величковић. - Последњих десет година у свету овај смештај бележи константан раст. Београд стоји раме уз раме по квалитету услуга са свим светским метрополама, што показују и оцене на "Букингу", водећој светској онлајн платформи за резервације објеката.

Дакле, као у и другим метрополама, и у Београду је приметно све веће интересовање туриста за приватни смештај, с обзиром на то да је цена знатно повољнија него у хотелима. Понуда већег дела категоризованог приватног смештаја уопште не заостаје, а у неким случајевима и превазилази хотелску понуду града.

- Најчешћи корисници услуга приватног смештаја су пословни људи из иностранства, из ЕУ и непосредног окружења, који су раније користили хотелски смештај, али су се због нижих цена и квалитетне услуге преоријентисали на категоризовани приватни смештај - истиче Величковић.

Међутим, "захваљујући" туристима, становици Лисабона и Порта недавно су организовали демонстрације против страних гостију носећи транспаренте "Зауставите поскупљење станарина". Тиме су се придружили Барселони, Венецији, Амстердаму и другим градовима који се због масовног туризма боре са стамбеним проблемима и све скупљим станаринама. Наиме, у Лисабону на сваког становника долази девет туриста, у Лондону је тај однос четири према један, а у Барселони пет према један.

Да ли је у Београду повећана цена станова за изнајмљивање? Бранка Тодоровић, чија агенција "Беостан" већ 18 година изнајмљује станове у престоници, каже да су поскупели.


Милинко Величковић

- Тачније, цене некретнина за закуп су у благом порасту, али не у свим општинама - истиче Тодоровићева. - Највећи скок цена је уочен на Нови Београду, у центру - Врачар, Дорћол, око Ђерма и Лиона, и део око Војводе Степе. Рецимо, закуп пристојног двособног стана у ширем центру на Новом Београду прошле године је износио око 300, а у овом тренутку је од 350 до 400 евра. Изнајмљивање станова је поскупело због веће потражње, а туристи су само један од разлога.

У Секретаријату за привреду су задовољни што су становници града предузимљиви, и да би им олакшали посао, од наредне године ће донети одлуку по којој ће порез за издавање приватног смештаја бити паушалан, а не по броју туриста.

- Такође, људи који се баве изнајмљивањем станова размишљају о значају унапређења своје средине, у естетском, социјалном, културолошком, санитарном и хигијенском смислу, па подржавају све активности које предузима локална самоуправа кроз организацију манифестација, инвестиције у области атракција и инвестиције у области унапређења квалитета живота у граду - истиче Величковић. - Људи схватају да на тај начин њихов град постаје привлачнији за долазак великог броја страних и домаћих туриста.

Величковић верује да грађани који се баве овим послом на непосредан начин у најпозитивнијем смислу постају и сами промотери туристичке дестинације, јер кроз израду сајтова за своје капацитете они промовишу Београд као туристичку дестинацију, а директним контактом са туристима на најбољи могући начин дају информације о свим садржајима и за све потребе једног туристе у нашем граду. На тај начин грађани Београда постају амбасадори нашег града и наше земље, јер су и приликом доласка и приликом одласка у контакту са страним гостом. На тај начин формирају позитивну слику, позитиван имиџ о нашем граду, што је изузетно значајно за Београд као туристичку дестинацију.

БРОЈКЕ * 105 хотела има у српској престоници * 1.389 станова у Београду се издаје туристима

ТУРИСТИ ИСТЕРАЛИ МЕШТАНЕ

ЗБОГ јефтнијег превоза, а сада и јефтиног приватног смештаја који се резервише директно код власника, све више људи има могућност да путује, што знатно мења начин живљења у великим и туристички примамљивим градовима.

Становници Лисабона и Порта су се придружили дестинацијама које се због масовног туризма боре са стамбеним проблемима, попут Барселоне, Венеције, Амстердама, Лондона, Мадрида... У Београду још није "алармантна" ситуација, али је евидентно да сваке године српска престоница обара рекорд по броју туриста.

У Лисабону су на недавним протестима становници носили транспаренте "Зауставите поскупљење станарина, "Зауставите избацивање станара" и "Стоп туристичком смештају". Наиме, у Лисабону на сваког становника долази девет туриста, у Порту осам, а у Лондону четири према један и Барселони пет према један.

Да би се за све ове људе обезбедио смештај, број смештаја у Лисабону на популарном сајту за издавање Airbnb је скочио са 7.500 у 2015. на 12.500 у 2018, што износи повећање од скоро 70 одсто за три године. Аутоматски су цене некретнина у Лисабону више за 20 одсто у последњих годину дана, па су многи власници отказали закупцима.

Захваљујући нискобуџетним летовима и богатој понуди Airbnb, туристи су преплавили Португалију, а масовни туризам је довео до повећања цена некретнина, хране и пића, док плате нису пратиле ово повећање цена. Португалија је 2010. имала 6,8 милиона туриста, а лане више од 18 милиона. Ове године очекује раст до 14 одсто.

ПРОФИТ ОСТАЈЕ У ЗЕМЉИ

СЕКРЕТАР за привреду сматра да је приватни смештај изузетно значајан за развој туризма Београда.

- Становништво се изнајмљујући станове активно укључује у целокупну туристичку понуду града и на тај начин развија туризам и економију свој града - објашњава Величковић. - Новац или профит који остварују у овом послу је практично извозна активност и остаје као новостворена вредност код становништва и самим тим поспешује укупну куповну моћ локалног становништва. Овако зарађен новац се не одлива путем профита кроз хотелску индустрију, где су у већини власници страни хотелски ланци.


ВЕЛИКА КОНКУРЕНЦИЈА

ПАУШАЛНИ порез ће важити за објекте који издају до 30 кревета, колико има већина хостела.

Велика конкуренција је оборила цене ноћења, па су поједини станодавци поново почели да траже сталне закупце, јер не желе да перу постељину за 20 евра, а пре неколико година су за исти кревет по ноћењу добијали и 50 евра.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (1)