Има места за инвестиције
30. 08. 2017. у 22:41
Економски односи Србије и Словеније снажнији, па су и наши привредници тамо све присутнији; Нова улагања могућа у енергетици, саобраћајној инфраструктури, заштити животне средине, туризму, информационим технологијама

Pixsell
ДЕЛИЛИ смо заједничку државу, а данас јаке везе и успешну сарадњу. Словенија је годинама међу првих десет земља по обиму спољнотрговинске размене. Последњих година она је све чешћа адреса улагања наших бизнисмена. Словеначки бизнис, с дриге стране, још је заступљенији у Србији, па зависно до извора података, процењује се да у нашој земљи послује од 1.500 до 1.900 словеначких фирми и предузетника.
Економске везе између Србије и Словеније заснивају се на спољнотрговинској и инвестиционој сарадњи, регионалном повезивању и подршци Словеније европским интеграцијама Србије и заједничком аплицирању за отворене позиве у оквиру европских фондова.
- Евидентно је да из године у годину постепено расте српски извоз у Словенију и то је свакако охрабрујућа чињеница, али је то и једина земља из региона Западног Балкана са којом Србија има константан дефицит у робној размени последњих 15 година - каже Ненад Ђурђевић, директор Скетора за економске односе са иностранством ПКС. - Секторски посматрано, у робној размени значајно место заузимају металска и металопрерађивачка индустрија, машинска, електроиндустрија, пољопривредно-прехрамбена, хемијско-фармацеутска индустрија и текстилна индустрија. Суштински, значајних промена у структури робне размене последњих година нема, већ се може говорити само о смањивању или повећању обима размене у одређеној привредној грани.
Даљи раст трговинске размене могуће је да се унапреди управо у овим индустријским гранама, али и у другим стратешким привредним гранама као што су туризам, саобраћај, грађевинарство, пољопривреда, заштита животне средине, информационо-комуникационе услуге, што је једно од поља где је могуће унапређивање међусобне сарадње између компанија, не само између Србије и Словеније, већ и са свим осталим земљама.
- Дигитализација представља темељ развоја словеначке државе и тиме и привреде, јер подстиче ефикасност и снижава трошкове - додаје Ђурђевић. - Е-управе у обе земље се суочавају са сличним изазовима. Потребна је успоставити континуирану размену добрих пракси и искустава. Практична примена словеначких принципа у Србији допринела би унапређењу функционисања система е-управе. Србија и Словенија успешно сарађују у области пољопривреде, а кроз понуђену помоћ у преносу словеначког знања и искустава, сарадња би могла да се прошири на нове сегменте. Словеначки партнери упознати су са могућностима закупа неискоришћеног обрадивог земљишта и погодностима финансијске подршке за улагања у прерађивачку индустрију. Наш је интерес да и српски привредници буду више присутни са робом и инвестицијама на словеначком тржишту. У том правцу би српске производе требало пласирати преко словеначких канала продаје, а по уласку на то тржиште размотрити идеју да се у Словенији отвори један наш хипермаркет.
.jpg)
Словеначка улагања у Србији су у самом врху у односу на друге земље, како по броју, тако и по вредностима. У Србији је регистровано око 1.500 словеначких фирми и представништава, према подацима Словеначког пословног клуба. "Бисноде" је открила 1.902 фирме и предузетника из ове земље. Укупна нето улагања словеначких резидената у Србији у периоду 2010-2016. године износила су 304,7 милиона евра, што Словенију доводи на 11. место међу земљама са највећим нето улагањима нерезидената у Србију.
УЛАГАЧИ
ПРЕМА подацима Развојне агенције Србије, у највеће инвеститоре из Словеније у Србију убрајају се "Импол Севал", "Горење", НЛБ банка, "Дон Дон" , "Максим Бг", Триглав осигурање, "Перутнина Птуј", "Јуб боје"...
С друге стране, према проценама ПКС, српска директна улагања у Словенији износе више од 150 милиона евра. Поред компанија "Нектар" и "Комтрејд", "МК група" је купила "Кемпински палас" у Порторожу, ускоро "Делта холдинг" отвара "Интерконтинентал" у Љубљани. Истовремено и АИК банка је купила 13,88 одсто нових акција у Горењској банци из Крања у вредности од 12,37 милиона евра. Током маја месеца ове године "МК група" је купила 30,45 одсто акција Аеродрома Порторож, а заинтересована је и за преостали део.
.jpg)
ВИШЕ УВОЗИМО
УКУПНА робна размена Србије и Словеније у периоду у првој половини ове године износила је 503,2 милиона евра и бележи повећање од 7,6 одсто у односу на исти период лане.
У 2016. години, размена је износила 943,6 милиона евра и бележи повећање од 8,5 одсто у односу на исти период 2015. године. Извоз у Словенију износио је 428,3 милиона евра, што је за 14,2 одсто више у односу на 2015. годину. Увоз из Словеније повећан је за 4,2 одсто у односу на исти период 2015. године и износио је 515,3 милиона евра. Дефицит у робној размени износио је 87 милиона евра.