Posle obuke brže do posla: Prekvalifikacija kao najkraći put do radnog mesta
28. 12. 2019. u 14:30
U Kikindi 12 građana sa invaliditetom položilo testove za pakovanje i IT

Kandidati posle stručnog osposobljavanja
NAJKRAĆI put do radnog mesta je kvalifikacija za posao koju poslodavci traže. Upravo zato je i Nacionalna služba za zapošljavanje u Kikindi organizovala informatičku obuku i obuku za pakovanje, posle kojih je šansa za zapošljenje mnogo veća. Te časove prošlo je nedavno 12 građana sa invaliditetom, a neki od njih su već "izbrisani" sa liste nezaposlenih.
Šestoro Kikinđana sa invaliditetom završilo je obuku za pakovanje tekstilnih proizvoda. Njima više neće biti teško da se zaposle, jer je u ovom gradu trenutno smešteno nekoliko pogona tekstilne industrije. Najviše radnika traži "Kalcedonija", koja je proizvodnju u Kikindi počela pre godinu dana, a već rade "Teksan" , "Emepi", "Italteks" i "Lira".
Da to nije nerealano potvrđuje Svetlana Marojka (50), koja će u januaru početi da radi u "Kalcedoniji".
- Zbog oboljenja mi je utvrđena invalidnost, pa mi je savetodavac za posao predložio obuku. Prihvatila sam, i tri meseca, po dva sata, u preduzeću "Lira", učila sam pakovanje tekstilnih proizvoda. Čim se obuka zavšila predala sam prijavu u "Kalcedoniji" i ubrzo su me pozvali na posao tako da sredinom januara počinjem da radim - rekla je Svetlana, čije je osnovo obrazovanje ugostiteljstvo, sa 22 godine radnog iskustva.
Pročiatjte još - IT sektor najpoželjniji: I sa diplomama idu na prekvalifikaciju kako bi lakše pronašli posao
Zaposlenju se nada i šestoro nezaposlenih sa invaliditetom koji su završili informatičku obuku po ECDL standardu. Među njima je i diplomirani ekonomista sa prvim stepenom invaliditeta Danijela Lepar (37).
- Od avgusta sam bez posla i gde kod sam aplicirala tražili su poznavanje rada na računaru. Pošto nisam znala određene programe, šanse za posao su mi bile manje. Nadam se da sada neću imati tu prepreku - veruje Danijela.
Obuke koje je do sada organizovala NSZ dale su dobre rezultate. Prošle godine je 15 lica završilo obuku za krojenje i šivenje, a polovina je posle dobilo zaposlenje, kaže Jelena Mitrović, direktorka kikindske Službe za zapošljavanje:
- Do kraja godine, dakle za nekoliko dana, treba da se završi i obuka za rukovaoce građevinskim mašinama, a već početkom januara počeće obučavanje za deset operatera za rad na CNC mašinama - najavila je Mitrovićeva.
Ona kaže da se obuke nezaposlenih organizuju u skladu sa potrebama poslodavaca.
NADA
- OD pre dve godine, kada sam se razbolela, invalid sam prvog stepena. Do tada sam radila kao trgovac. Imam problem sa kičmom i više ne mogu da radim fizički teške poslove. Završila sam informatičku obuku i nadam se zaposlenju - navodi Svjetlana Degi (38).