Štrajk glađu zbog sudija bez duše
05. 02. 2019. u 08:45
Nišlija Živadin Disić mesečno prima 7.946 dinara, a mora da plati taksu od čak 274.560. Socijalnom slučaju zapretili i izvršiteljima

Živadin Disić sa porukama Foto D. Alihodžić
PROFESOR istorije bez zaposlenja Živadin Disić (57), iz Niša, u ponedeljak je ispred ovdašnje palate pravde započeo štrajk glađu jer, s obzirom na to da je socijalni slučaj sa mesečnim primanjima od samo 7.946 dinara, ne može da plati sudsku taksu po rešenju Višeg suda od čak 274.560.
Disić je pre četiri godine pokrenuo radni spor protiv OŠ "Sveti Sava" zbog mobinga, ali pred licem pravde nije uspeo da dokaže svoje tvrdnje, pa je izgubio proces i krajem prošle godine - uz pomoć prijatelja i porodice - platio 150.000 dinara na ime sudskih troškova. Sada kaže da je još pre dve godine od suda tražio da bude oslobođen plaćanja sudske takse, na šta kao socijalni slučaj ima pravo, ali mu je tokom minule sedmice stiglo rešenje o tome da se njegov zahtev odbija, te da sudsku taksu umesto u tri može da plati u šest mesečnih rata.
- Kako da od nepunih 8.000 dinara mesečno izdvojim po 45.760 za svaku ratu? U višegodišnjoj borbi protiv nepravde, eto, to nisam mogao da podnesem - kaže Disić, i navodi kako je sud procenio da mu omogućavanje plaćanja takse u više rata neće ugroziti materijalnu egzistenciju.
Pritom je, kaže, radni spor, umesto šest meseci, trajao čak četiri godine, pa je, bez obzira na to što je spor bio u toku, izgubio licencu.
- Ne radim i nemam primanja, a živim sam u stanu od 30 kvadrata koji je pod hipotekom. Prete mi izvršiteljima, iako ni sam ne znam šta bi meni mogli da oduzmu osim najosnovnijih stvari. Ako dođu da ih nose, neću ih sprečavati - veli Disić, koji u očaju pomišlja i na to da se zbog serije nepravdi kojima je izložen odrekne srpskog državljanstva.
Inače, štrajk glađu je uredno prijavio i najavljuje da neće odustati. Kako kaže, kada su mu oduzeli licencu sam je ispred Vlade Srbije u Beogradu štrajkovao pet dana, na temperaturi od minus pet stepeni, pa će izdržati i sada, mada mu je zdravlje narušeno.
Vladimir
05.02.2019. 09:21
ovo je primer u kom stanju se nalazi obrazovni i pravni sistem u Srbiji. sta da ocekuju i cemu da se nadaju mladi u Srbiji?
Tuga i čemer od života namenjenog obicnom čoveku koga niko ne stiti pa ni nevladine organizacije i pravdoljubivi aktivisti. Ajde sto nema njih na toj hladnoci s njim. Gde su ministri? Operisu lice da ih ne možeš prepoznati. I treba da se kriju i stide svoga lica. Za koju drzavu oni rade, a za koju smo mi radili, ginuli, trpeli poniženja celog sveta? Pustili Murte da zajasu postenog malog čoveka i piju mu krv jer se usudio da tuzi zle sluzbenike i institucije za nasilje na poslu. Pomozimo čoveku!
Пријатељу, плати некако то што имаш, узми нешто ради, гледај своја посла, остави се судова и судија и пробај да живиш сам за себе. Ионако нико те неће хтети ако се одрекнеш Србије. Тако ти је то, друже.
@Петар - U tome i jeste poenta sto nema da plati. Ponosan covek verovao u pravdu i svoj drzavu, a sad kad se uverio ne moze da se izvuče. Treba pomoci čoveku da se ispetlja od te Harpije sudskog sistema. Neka ga isfinansira ili na posao primi neki privrednik da mu svojim radom otplati dug i da moze sebi da uplacuje staz kako bi docekao penziju bez da padne nekome na teret. Nije dobar sistem pravne drzave ako kreira socijalne slucajeve. Osim ako se pravna drzava shvata kao nepravedna drzava.
@Петар - Danas ti je u životu sve relativno,tako je i pravda relativna...
Komentari (12)