MUKE PORODICE KRSTOJEVIĆ: Bunar blizu, česma suva
16. 11. 2018. u 06:30
U Globoderu kod Kruševca živi samohrana majka Snežana Krstojević sa tri ćerke, mlađim bratom oduzetim zbog cerebralne paralize i roditelji slabog zdravlja

Snežana na bunaru
IZ bunara na brdu, oko 100 metara od kuće na periferiji Globodera kod Kruševca, vodu pije sedmoro članova porodice Krstojević: samohrana majka Snežana Krstojević (31), njene tri ćerke - Milica (6), Andrijana (7) i Stefana od 21 mesec, njen mlađi brat Mirko (26), praktično oduzet zbog cerebralne paralize, i roditelji slabog zdravlja, Dragomir (64) i Angelina (60).
U toku dana, Snežana najmanje 50 puta zahvati vodu iz bunara na porodičnoj parceli. Naime, vodu koriste za piće, kupanje, pripremu hrane, čišćenje kuće, terase, dvorišta, improvizovanih pomoćnih prostorija.
- Ma i 100 puta odem po vodu, jer čovek i ne zna koliko mu vode treba dok ne ostane bez nje, pa tako se začas potroši sve što se naspe - priča za “Novosti” Snežana. - A treba vremena da do vrha napunim kofu od 20 litara, kantu od 12 i balon od pet litara. Celo domaćinstvo mora da bude čisto, trudim se koliko mogu. Nije mi teško ni da pet puta odem do bunara ne bi li uzela vodu da zalijem cveće.
Starije devojčice pomažu koliko mogu. Milica ide u treći razred, odličan je učenik, ali stiže da pomogne mami u kućnim poslovima. Sa mlađom sestrom, Andrijanom, đakom prvakom, koja nam se hvali prvim “cvetićima” u školskoj svesci, često hrani koze. Odlaze zajedno do bunara, nose i manje količine vode, ali izbegavaju da prilaze sasvim blizu i same uzimaju vodu, jer je bunar dubok oko 10 metara.
Vodu donose i Milica, Andrijana i Stefana

Snežana nema stalan posao, ali kaže nam da se ne žale i da se snalaze sa oko 35.000 dinara u toku meseca, koliko im sleduje na osnovu tuđe nege za brata i roditeljskog dodatka. Pošto socijalna davanja nisu dovoljna, kada im to dozvole brojne obaveze oko imanja i briga o slabo pokretnim članovima porodice i maloj deci, po kućama rade i Snežana i majka, Angelina, čiji se suprug nakon šloga od pre 10 godina jedva kreće.
PRIKLjUČAK
U JKP “Vodovod” kažu da sam priključak iznosi približno od 17.000 do 19.000 dinara. materijalni položaj po prijemu zahteva za priključenje, dokazuje se potvrdom iz Centra za socijalni rad. Međutim, pre nego se vodovodu podnese zahtev za priključenje na gradsku mrežu, neophodna je potvrda o izmirenju učešća za izgrađenu infrastrukturu koju u selu izdaje Odbor za vodu. A to, prema rečima predsednika odbora Jovice Majdevca košta oko 600 evra. Na naše pitanje da li se sada izlazi u susret socijalno ugroženim porodicama, poput Krstojevića, Majdevac je rekao “ne, jer ima 50 porodica takvih u selu”.
Raca Milosavljevic
16.11.2018. 13:15
... evo da uporedimo ovu vest sa onom iz Uzica o trovanju riba ...svi su ispostovali proceduru ... i sve se zna ... drzava budno prati sve i radi sve po poslovniku... ribolovci jure ribokradice a sluzbenici u Krusevcu znaju koliko kosta prikljucak za vodu ...jedino sto neznaju koliko kosta jedna potapajuca pumpa i da se resi problem te porodice ...
Komentari (1)