Ko se stidi Narandžića?
25. 07. 2018. u 17:51
Užičani se još nisu odužili svom najvećem dobrotvoru
.jpg)
ODOLEVA Današnji izgled Prve OŠ "Kralj Petar Drugi"
NAJPRE je iz svog zavičaja, Grbeša kod Trebinja, u Užice doneo kamenom klesani hercegovački karakter i znanje stečeno u manastiru, a onda je - osetivši da mu se bliži kraj - najveći dobrotvor u istoriji grada Ilija Narandžić (1803-1869) Erama ostavio kuće, mehane, placeve, espap (robu iz svojih prodavnica), gotovinu, skupoceni nakit i pokućstvo, građevinski materijal, veresiju svojih mušterija... Sve, uz samo jednu želju - da se u srcu varoši sazida prva prava, čvrsto zidana škola.
- Sve što preko isplate gornjih troškova i mojih pogrebnih i podušnih troškova preteče, ostavljam osnovnoj školi užičkoj, razume se za građenje škole od tvrdog materijala. No, ako zaveštana dobra ne dosegnu toliko, za ostatak da se uskrate ostali amaneti - zapisano je u Narandžićevom testamentu koji je postao izvršan 1875, a nemirna vremena učiniše da školska zgrada u Donjoj čaršiji, na mestu nekadašnje medrese, poče da se zida tek 1884. Dotad su užička učila deca po privatnim kućama...
Iako će se dogodine navršiti vek i po od njegove smrti, na brojna dobročinstva Užičane danas seća samo skromna, jedva vidljiva tabla na ulazu u Prvu osnovnu školu "Kralj Petar Drugi"...
- U svakoj prilici učenicima ukazujemo na vrednosti za koje je živeo. Zato je, svaki put kada se pomene promena imena naše škole, bilo i pristalica ideje da je Narandžićevo ime najbolji izbor - kaže istoričar Nikola Bacetić, direktor škole koju je dobrotvor darovao Užičanima, priznajući da grad na Đetinji još ne nalazi način da sačuva sećanje na svog velikana.
ZADUŽBINA Narandžićeva zgrada nekada
.jpg)
Nažalost, nema odziva ni na inicijativu koju je pokrenuo istoričar Milorad Iskrin, ali mnogi prepričavaju kako se nekada, kad zafali pameti, ovde govorilo: "Idi pitaj Narandžića, ako ti on ne zna kazati, drugi ni toliko"!
Nikola Bacetić, Foto N. Janković
.jpg)
ZASLUŽIO POŠTOVANjE
NARANDžIĆA su za života jednako poštovali i pravoslavni Srbi, i muslimani, jer je ovaj narodni prosvetitelj brinuo o pismenosti svih sugrađana, vodio knjižaru i bio prenumerant (pretplatnik) Vukovih dela... Iza njega, međutim, nije ostao nijedan slikani portret jer je duh čoveka posebnog kova, očigledno, imao štagod važnije da oposli. Utoliko je veća bruka to što i njegov spomenik, pronađen na Belom groblju, čami oboren na zemlju.
Nikola
26.07.2018. 14:44
Naslov je `prejak`; definitivno, niko se ne `stidi` Ilije Narandzica. Ipak, tacno je da mu se kao drustvo nismo dovoljno oduzili.
Komentari (1)