Tri vetroparka do 2020.

Jelena J. BALj

21. 10. 2017. u 18:00

Opština Alibunar postaje lider u korišćenju obnovljivih izvora energije. Nerazvijena opština zdrava za ulaganja.Prve vetrenjače već se zavrtele

Три ветропарка до 2020.

Mini-vetropark "Malibunar", prvi od buduća tri

OPŠTINA Alibunar, koja je jedna od najnerazvijenijih opština u Srbiji, postaje lider u korišćenju obnovljivih izvora energije. Do 2020. u njihovom ataru bi trebalo da budu izgrađena tri vetroparka, sa ukupno 84 turbine koje će ekološkom strujom snabdevati čitav region.

Prve vetrenjače već su počele da se vrte. Mini-vetropark "Malibunar", koji ima četiri turbine, kapaciteta osam megavata, pušten je u probni rad, a početkom naredne godine trebalo bi da bude prikačen na EMS. Isti investitor, belgijska kompanija "Elisio", u produžetku "Malibunara" počela je da gradi još 21 turbinu, pa će se iz ovog vetroparka strujom napajati ukupno 43.000 domaćinstava. Vrednost njihove investicije u Alibinaru je 94 miliona evra.

U početnoj fazi je i izgradnja vetroparka sa 54 turbine, koji finansira belgijsko-holandska kompanija "Vindvižn", kao i podizanje pet turbina investitora "Balkan elektrik". Sva tri vetroparka grade se tik uz međunarodni put Beograd - Vršac - Temišvar, u ataru Alibunara i sela Vladimirovac i Seleuš.

- Osim činjenice da nas je priroda obdarila vetrovima, to što ove kompanije ulažu u našu opštinu dokaz je da smo uspeli da odgovorimo na sve izazove koje ovi višemilionski projekti zahtevaju. To je i najbolja poruka za ostale investitore, da smo stvorili dobar ambijent i da smo zdrava sredina za ulaganja - naglašava Predrag Belić, predsednik opštine Alibunar.

Sa dolaskom stranih investitora, u ovoj opštini već se oseća boljitak. Obični radnici, od fizičkih radnika, portira i čistačica, angažovani su na poslovima izgradnje i čuvanja vetroparkova, dok su najviše na dobitku vlasnici parcela kroz koje prolaze pristupni putevi ili se na njima dižu turbine.

- Hektar poljoprivrednog zemljišta se u Alibunaru izdaje po ceni od oko 300 evra godišnje, a stranci su za četvrtinu hektara plaćali 1.500 evra, s tim što vlasnici mogu da koriste ostatak oranice - ukazuje Belić.

On dodaje da je sa vlasnicima urađeno nekoliko stotina ugovora o višegodišnjem zakupu zemljišta, te da je na taj način u tu opštinu "ušlo" oko tri i po miliona evra.


RAČUNARI ZA DOM ZDRAVLjA

DRUŠTVENO-ODGOVORNIM poslovanjem, sve tri strane kompanije dosad su na više načina pomogle zajednici u kojoj razvijaju biznis.

- Kupili su kamione za komunalce, kao i računare za Dom zdravlja, a učestvovali su i u renoviranju Doma kulture i donirali 20.000 evra za kupovinu lekova za apoteku. Sada će pomoći gradnju garaže za vatrogasna vozila - nabraja Belić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije