Da svaki Rom ima dom
13. 06. 2017. u 16:29
Evropska komisija donirala 900.000 evra za raseljavanje "divljeg" naselja u Bogojevu. U pet sela biće izgrađene nove kuće za 34 porodice po najvišim standardima

Komšije zajedno i u novim kućama,Foto Hausing centar
EVROPSKA komisija odobrila je 900.000 evra za izgradnju novih kuća za 34 porodice koje žive u udžericama u romskom naselju u Bogojevu, kod Odžaka. Namera je da to "divlje" naselje bude raseljeno i da se svim romskim porodicama podignu kuće u pet sela odžačke opštine: 14 u Bogojevu, osam u Bačkom Gračacu i po četiri u Bačkom Brestovcu, Karavukovu i Laliću.
Strategiju raseljavanja sačinili su beogradski Centar za unapređenje stanovanja socijalno ugroženih grupa (Hausing centar) i opština Odžaci. Lokalna samouprava obezbedila je 15 odsto novca i građevinske parcele da bi se sazidali pristojni domovi žiteljima bogojevskog "divljeg" naselja. Projektom "Da svaki Rom ima dom" SO Odžaci i Hausing centar učestvovali su na konkursu "Održiva stambena rešenja i unapređenje infrastrukture u romskim naseljima", koji su objavili EU i Ministarstvo finansija.
Predstavnici Hausing centra su, u ime opštine Odžaci, prošle sedmice u Ministarstvu finansija potpisali ugovor o prihvatanju donacije EU za stambeno zbrinjavanje Roma u Bogojevu. Andrija Đurić, koordinator za romska pitanja, ističe da su se Romi brzo odlučili da dobrovoljno napuste sadašnje domove, ali se nisu lako dogovorili o tome gde će ko biti raseljen.
- Na kraju je prihvaćeno da u Bogojevu ostanu starija i samačka domaćinstva, a u druga sela da se presele porodice sa decom. Svima će biti podignute kuće sa okućnicama, po najvišim evropskim standardima. Kuće će biti blizu jedna drugoj, a njihovim budućim vlasnicima je omogućeno da izaberu komšije iz svog prethodnog okruženja - navodi Đurić.
Prema njegovim rečima, izgradnja novih kuća trajaće dve godine i može odmah da počne, jer su sve parcele pokrivene potrebnom planskom dokumentacijom.
"Divlje" naselje u Bogojevu, u kojem živi ukupno 107 Roma, od čega 34 maloletnika, niklo je bez ikakvog plana 1965. godine na močvarnom zemljištu, a studijom OEBS okarakterisano je kao potpuno nepodobno za život.
Naselje u Bogojevu neuslovno za život Foto Hausing centar

- Ovde ne mogu da priđu kola Hitne pomoći, a zbog blata ni deca nisu mogla da idu u školu, dok nije nabacan strugani asfalt. Struja je toliko slaba da pri najmanjem opterećenju nestaje ili dolazi do kvarovova. Nema organizovanog iznošenja smeća, a voda sa zajedničke česme po kvalitetu nije ni u rangu tehničke, a kamoli pijaće - predočio je Đurić, i dodao da su sva nastojanja da im se uslovi života poboljšaju bila bezuspešna, jer niko nije hteo da ulaže u naselje koje nije legalizovano.
UZ KUĆU I POSAO
KOORDINATOR za romska pitanja naglašava da će, uz stambeno zbrinjavanje, biti neophodno i ekonomsko osnaživanje žitelja romskog naselja u Bogojevu.
- Ako budu dobili samo kuće, u njima će nastaviti da budu socijalni slučajevi. Trenutno nijedan stanovnik romskog naselja nije zaposlen. Akcionim planom zapošljavanja predvideli smo da bar nekoliko meseci budu angažovani u javnim radovima - poručuje Đurić.
Stephen
13.06.2017. 16:49
Ruke iz dzepova da izvade pa da zarade neki dinar,nadju privatni smestaj,podignu stambeni kredit kao svi normalni gradjani. Dokle da crpe pare drzavi za socijalne, stambene i svakakve druge pomoci .
e to bravo.. jadna ti srbijo....
Kada ce tekst:"Da svaka izbeglica ima dom"?Ili je ta akcija zavrsena?
omoguciti deci da se skoluju za deficitarna zanimanja
Sve je to lrpo i humano. Ali, taj isti romski narod ne voli da tadi. Zive od prosjacenja. Eno, u predgradju Psriza pored autoputa, citavo naselje sa bezbroj "udzarica" Uzas. Sa improvizovanim WC-ima... U Srbijj rom je sa vecim povlasticama nego li sam srbin. Studenti menjaju nac.pripadnost kako bi dobili studentski dom. A, koliko sirotinje ima medju srpskim zivljem i retko cete videti srbina da prosi. Ide u nadnicu. Trazi sezonski posao. Rom nece da radi.
Komentari (9)