Porodicama u Kumanu dom na dar
13. 12. 2015. u 08:33
Mladi bračni parovi napuštaju podstanarski život i useljavaju se u kuće. Smiljka i Svetozar Sekulić dobili krov nad glavom

U selu su ostvarili san
ZAHVALjUJUĆI programu u rodno Kumane vratila se porodica Sekulić sa dvoje dece, četvorogodišnjom Majom i tri godine mlađim Gavrilom, podstanarsku sobu u Zrenjaninu zamenili su kućom u tridesetak kilometara udaljenom Kumanu. U rodno selo vratili su se slučajno. Zahvaljujući Smiljki koja se izborila za ovaj put, ali i Vladi APV, darodavcu kuće u sklopu projekta oživljavanja vojvođanskih sela.
- Naletela sam slučajno na internetu na konkurs pokrajinske administracije i ideja me odmah privukla. Suprug je bio rezervisan i nije želeo da se angažuje. Sumnjao je da država nekom poklanja kuću... Sakupila sam potrebna dokumenta, a sreći nije bilo kraja kada smo obavešteni da možemo da izaberemo objekat u Kumanu u kojem ćemo živeti - priča za "Novosti" Smiljka Sekulić.
Ona je zaposlena u zrenjaninskom "Drekslmajeru", a Svetozar je majstor u pogonu NIS. Dobijanje drugog deteta unelo im je veliku radost u život, ali i pored dva redovna prihoda porodica se našla u finansijskoj stisci. Sve su teže izmirivali obaveze, a posebno ih je opterećivala kirija. Rešenje za podstanarske muke, zaista neočekivano, stiglo je od Vlade APV. Omogućeno im je dobijanje vlastitog krova nad glavom u rodnom Kumanu. Odatle mladi već godinama samo odlaze, a Sekulići veruju da su "povukli nogu" za povratak vršnjaka.

Interesovanje je bilo veoma veliko, stiglo je 340 prijava. Pregled dokumentacije, naročito terenski obilazak gde su se kuće procenjivale, bio je veoma zahtevan posao. Neki od kriterijuma koje su morali ispunjavati podnosioci, bili su - da je bar jedan od partnera zaposlen, da nisu stariji od 40 godina i da nemaju nepokretnost na svoje ime, da se obavežu da će stanovati u poklonjenoj kući i da je neće otuđiti najmanje deset godina...
- U ovom programu vidimo veliku šansu za mlade bračne parove i za vojvođansko selo. Mera ima za cilj da podstakne povratak mladih na selo - ističe Anita Beretić, iz Pokrajinskog sekretarijata za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova, koja vodi akciju povratka mladih parova u vojvođanska sela.
RADOST ZA BOŽIĆ
ZBOG velikog interesovanja, sproveden je i drugi konkurs, vredan 68 miliona dinara, na koji je stiglo 274 prijave. Upravo se pripremaju prve odluke o dodeli kuća. U Vladi APV očekuju da će bar 70 bračnih parova i njihova deca novogodišnje i božićne praznike dočekati u toplini svojih domova.
KAFIĆI PRIVLAČNIJI
BANATSKA sela su opustela, u mnogim ima na desetine praznih kuća. Perspektivu na selu ne vide čak ni oni koji imaju po 20-30 hektara zemlje. - Tužno je da im se više isplati da rade po velegradskim kafićima - kaže Aco Mladenovski iz Jaša Tomića, gde je čak stotinak napuštenih domaćinstava. A, nema ni ideje za otvaranje nekih pogona ili hladnjača gde bi se mladi zaposlili i tako zadržali na selu.
Meštanin
14.12.2015. 23:53
Dobre ove varijante,iz sela ne odeš,prijaviš se da živiš u gradu zbog posla(putnih troškova) i dobiješ kuću za dž.
Komentari (1)