Petrovaradin: Operacije bez čekanja
20. 11. 2011. u 09:13
U Vojnoj bolnici u Petrovaradinu operisano više od hiljadu civila, veliko interesovanje. Cene niže nego u državnim i privatnim klinikama
U POSLEDNJIH godinu dana, u Vojnomedicinskom centru, poznatijem kao „Vojna bolnica“ u Petrovaradinu, operisano je više od 1.100 civila. Učinjeno je to praktično bez dana čekanja i, kako kažu u toj medicinskoj ustanovi staroj 225 godina, na vrhunskom medicinskom nivou.
- Reč je, uglavnom, o laparaskopskim operacijama žučne kese i operacijama kile, za koje u državnim bolnicama postoje višemesečne liste čekanja - objašnjava dr Bratislav Brkljača, upravnik VMC i pukovnik Vojske Srbije.
- Kod nas čekanja praktično nema izuzev, naravno, onih nekoliko dana koliko je potrebno da se urade neophodne analize i obave pripreme za operaciju.
Da bi bilo koji civil koji ima zdravstveno osiguranje, bez ikakve nadoknade, bio operisan na VMC, dovoljan je samo uput izabranog lekara. Prema ugovoru koji ta ustanova ima sa Republičkim zavodom za zdravstveno osiguranje, pacijenti taj uput mogu da dobiju samo za operacije za koje u državnim bolnicama postoje liste čekanja. Uprkos tom ograničenju, interesovanje je sve veće.
- Za sve to vreme, naša bolnica nikada nije zatvarana - kaže dr Brkljača. - Tokom NATO bombardovanja, dovodi struje su nam bili uništeni, ali nijedan dan nismo stali, a posebno smo ponosni što, ni tada, u bolnici nije zabeležena ni najmanja infekcija.
- Mi, inače, radimo u jednoj smeni, ali u ovakvim situacijama uvodimo i drugu - kaže, zadovoljno, dr Brkljača.
Pored pacijenata koji stižu sa uputima, na VMC operišu i one koji nemaju zdravstveno osiguranje i leče se o svom trošku. I to po cenama koje su i nekoliko puta niže nego u državnim i privatnim bolnicama.
- Kompletna laparaskopska operacija žučne kese kod nas košta svega 35.570 dinara, u šta je uračunat i dan boravka u našoj ustanovi po njenom obavljanju - precizira dr Brkljača.
- Znatno su jeftinije i druge usluge koje pružamo pacijentima bez zdravstvenog osiguranja.
Ilustracije radi, isti hirurški zahvat Klinički centar Vojvodine, doduše strancima, pošto bi domaćim pacijentima bez osiguranja to još nije rađeno, naplaćuje 90.000, a cena u novosadskim privatnim bolnicama kreće se od 110.000 dinara pa naviše.
Pored odeljenja hirurgije sa 60 bolničkih postelja, petrovaradinski VMC ima i Interno odeljenje sa 50 i Neuropsihijatrijsko odeljenje sa deset kreveta, a ukupan broj zaposlenih je nešto veći od 220.
- Imamo zaista vrhunsko osoblje, počev od lekara kojih je ukupno 40, do svih ostalih - kaže sagovornik „Novosti“. - Većina naših lekara je, inače, specijalizaciju završila na VMA u Beogradu.
ZA pacijente iz inostranstva operacija su 20 odsto skuplje, ali nekog naročitog interesovanja nema.
- Pre četiri-pet godina smo, zahvaljujući jednom kolegi iz Italije koji je ovde bio na stažiranju i kasnije slao pacijente kod nas, imali dosta pacijenata iz te zemlje - kaže Brkljača. - Za njih su naše cene zaista simbolične, zdravstveni turizam jeste sve popularniji u svetu, ali stranci, ipak, dolaze samo ako imaju preporuke nekoga koga dobro poznaju.
ziva pakaski
16.01.2016. 14:18
imao bih jedno pitanje za vas. radi se o bruhu na preponi, pa mi je potrebna operacija. socijalno sam osiguran , a i dobrovoljni davoljni davalac krvi sam.interesujeme dali biste me mogli operisati, koje nalaze treba da spremimi koliko ce operacija kostati. i molio bh vas da mi date broj vaseg telefona kako bih mogao pozvati za dogovor.pozdravljam vas i nadam se da cete mi odgovoriti.
Komentari (1)