Gužvu pravi loša navika

A. DELIĆ

11. 08. 2010. u 20:58

Lekari Doma zdravlja u Loznici pregledaju duplo više pacijenata od propisane norme

LEKARI Službe opšte medicine Zdravstvenog centra "Dr Milenko Marin" u Loznici, dnevno pregledaju duplo više pacijenata, nego što je normativima propisano. Trenutne gužve nisu neobične za prilike u Srbiji, a do rasterećenja bi moglo da dođe odmah - promenom navika pacijanata, koji ne koriste mogućnost da telefonom zakažu pregled. Čekaonice će biti "komotnije" i čim ustanova bude podeljena na bolnicu i domove zdravlja, za šta krajnji zakonski rok ističe 10. decembra.

INSPEKCIJA
TRAGOM vesti o prebukiranosti koje su objavili pojedini mediji, u loznički zdravstveni centar navratili su i republički zdravstveni inspektor Dragan Antonić, i republički sanitarni inspektor dr Borka Kokanović, koji su se na licu mesta uverili da stanje ni iz daleka nije alarmantno. Naprotiv, registrovali su da je pružanje zdrvastvenih usluga na zadovoljavajućem, ili čak vrlo visokom nivou.

Zdravstveni centar "Dr Milenko Marin", jedna je od najopremljenijih medicinskih ustanova u Srbiji. Ima oko 500 postelja i 1.500 zaposlenih, među kojima 300 visokoobrazovanih i 700 sestara. Pokriva područje od 200.000 stanovnika, jer njemu gravitiraju i pacijenti iz delova mačvanskih opština Bogatić i Šabac, ali i Republike Srpske. Generalni direktor dr Srboljub Marković ne krije da se u ranim jutarnjim satima pred šalterom opšte medicine okupi mnogo sveta.

- Na insistiranje Udruženja penzionera uveli smo praksu da ispred svake ordinacije, ujutru podelimo brojeve od 1 do 36, koliko svaki lekar u smeni treba da pregleda. Smatrali smo da će pacijentima ovo omogućiti da bolje iskoriste vreme i da, dok ne dođu na red, obave neke druge poslove. Međutim, većina ostane da čeka, a pojedini dolaze i u pratnji članova porodice - objašnjava dr Marković, specijalista ginekologije i akušerstva.

Veliki ranoranioci dolaze i u pet časova ujutru. Za ovo, medicinsko osoblje nema objašnjenje, jer Dom zdravlja radi i u drugoj smeni. Tako se dešava da osam lekara pre podne, umesto po 36, pregleda po 50 i više pacijenata. Popodne, troje ili četvoro lekara sedi u praznim ordinacijama. Rukovodstvo smatra da će na promenu ovih navika uticati i uvođenje elektronskih kartona, koje je na pomolu.

- Niko ne koristi mogućnost da zakaže pregled. A činjenica je da pred vratima opšte medicine ne sede teško oboleli, već hronični bolesnici koji su došli na redovnu kontrolu, po uput ili recept za lek, u šta se možete uveriti. Hitne slučajeve, naravno, odmah zbrinjavamo u savremeno opremljenoj službi hitne pomoći. Najvažnije je da se niko ne vrati bez pružene medicinske usluge - kaže glavna sestra ZC Ljiljana Pavlović.

U vreme našeg dolaska, u 10 časova, u čekaonici smo zatekli 15-tak ljudi. U ordinaciji, na pregledu bio je pacijent sa rednim brojem 21. Razgovarali smo sa osobama sa brojevima 23, 25 i 26. Milenija Jovanović iz Korenite, kaže da čeka puna četiri sata. U njenom mestu postoji ambulanta, ali je, pošto ima šećernu bolest, došla u Loznicu kod kćerke.

Pored njih na klupi, Svetlana Pavićević iz Voćnjaka, žali se na zujanje u ušima i čeka više sati da bi dobila uput za ušnog lekara. Đurđica Ristić iz Loznice, kaže da je težak hronični bolesnik, ali da, ipak, nema običaj da dolazi u Dom zdravlja pre pola deset.

- Visok mi je pritisak, a preživela sam i manji šlog. Ne čekam dugo i, evo, uskoro ću stići na red. Trebaju mi samo recepti za redovnu terapiju i uobičajena kontrola - priča Đurđica Ristić.

PODELA ZA VIŠE REDA

PODELOM ZC na primarni i sekundarni deo, biće formirane četiri nezavisne medicinske ustanove - Opšta bolnica i Dom zdravlja u Loznici, kao i domovi u Malom Zvorniku i Krupnju. Lokalna samouprava imaće bolji uvid u rad i eventualnu potrebu otvaranja ambulanti na selu. Trenutno, u lozničkim naseljima ima šest zdravstenih stanica i 10 ambulanti.

- U nekim seoskim ambulantama pregled obave tri pacijenta dnevno, dok Lozničko Polje i Klubci, na primer, sa po 10.000 stanovnika, nemaju ambulante. Stanje će se popraviti i opredeljivanjem za izabranog lekara, što je do sada učinio tek svaki drugi pacijent - kaže dr Marković.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije