Da više nikad ne bude zločina i osvete
04. 01. 2018. u 16:28
U Žablju i Čarugu odali poštu žrtvama zloglasne akcije mađarskih fašista. Januara 1942. zverski pobijeno više hiljada Srba, Jevreja i Roma

Foto: D. Dozet
PROČITAJTE JOŠ - „Racija 1942“: Protiv zaborava
Posle parastosa, koji je u Hramu prenosa moštiju svetog oca Nikolaja služio episkop bački Irinej, uz sasluženje sveštenstva Eparhije bačke, pomen nevinim žrtvama održan je na žabaljskom Trgu Svetog Save, ispred opštinske zgrade, jednog od mnogih mesta sa kojih su tih ledenih januarskih dana nevini ljudi odvođeni na gubilište, samo zato što pripadaju drugom narodu i veri.
PROČITAJTE JOŠ - Novi potresni dokumenti u Muzeju žrtava racije u Čurugu
- Svim nevinim žrtvama tog strašnog i obezljuđenog vremena odajemo zasluženu poštu, sa istim porukama koje danas šaljemo iz Žablja, da mržnja više nikada ne sme da ovlada ljudskim dušama, a nevina krv da isprlja bilo čije ruke i da nikada više ne sme da bude ni zločina, ni osvete. Svaka nevina žrtva zaslužuje pomen i poštovanje a nijedan zločin ne može da ima ni opravdanje ni pomilovanje - poručio je predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović.
On je podsetio da je za nepun mesec dana, koliko je trajala akcija vojske i žandarmerije, potpomognuta delom lokalnog mađarskog življa, u destak mesta Šajkaške, Novom Sadu, Srbobranu i Bečeju zverski pobijeno više od 4.000 Srba, Jevreja i Roma, a njihova imovina opljačkana.
.jpg)
Tom krvavom piru suprotstavio se tada poslanik u mađarskom parlamentu Endre Bajči Žilinski, koji je kasnije hrabrost i časni čin platio glavom, podsetio je Mirović.
PROČITAJTE JOŠ - Krvavi Božić u Čurugu
- Zato i jeste izuzetno važno da se, uvek i na svakom mestu, zajedno suprotstavljamo makar i najmanjim naznakama nacionalne ili bilo koje druge mržnje i da se odlučno i dosledno borimo protiv svega što ponovo može da nas suprostavlja i deli.
.jpg)
Sličnu poruku pomirenja uputio je i predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor, obrativši se prisutnima na molitvenom pomenu žrtvama, održanom nešto ranije u Muzeju žrtava racije u Čurugu, nekadašnjem Topalovom magacinu, stratištu nevinih Čuružana.
- Nema poverenja bez činova oproštaja i saosećanja. I zato je važno, iznova i svaki put dići glas protiv politike zločina i odati počast žrtvama. Odgovorna politika zna da nema pomirenja ako ćutimo o stradalnicima. A bilo ih je na svim stranama – rekao je Pastor.
Molitvenom pomenu prisustvovali su i predstavnici Ambasade Mađarske u Beogradu, Vojske Srbije, Jevrejske zajednice, Mađarskog nacionalnog saveta.
.jpg)
VENCI
VENCE i cveće u Muzeju žrtava racije, ispred fotografija pobijenih Čuružana, među kojima je bilo i 86 dece, položili su Ištvan Pastor, pokrajinski sekretar za kulturu Miroslav Štatkić i Milan Radomir, predsednik Memorijalnog društva „Racija 1942“.
Cudo nevidjeno
04.01.2018. 18:24
- Nema poverenja bez činova oproštaja i saosećanja........................Jel to nas Srbe opet uce necem novom. Ja mislio da nema povjerenja bez pokajanja oni koi pocinise zlocin . Bas sam naivan???
nisu svi bili fašisti...
@Zašto mađarskih fašista - zločin koji su počinili Mađari, a neki su bili i fašisti...
Mi trebamo da napravimo muzej srpskog stradanja u Beogradu po uzoru na one u Americi, te da se pomene svaki zlocin protiv Srba unazad 1000 godina.
Komentari (4)