SVE VIŠE KLUBOVA U VLASNIŠTVU STRANACA: Englezi nestaju iz svoje lige!

B. A.

24. 08. 2018. u 08:40

Od 20 timova, čak 13 u rukama bogatih biznismena iz Amerike, Rusije, Kine... U Čempionšipu slična situacija, od 22 ekipe, 13 ima vlasnike iz drugih zemalja

СВЕ ВИШЕ КЛУБОВА У ВЛАСНИШТВУ СТРАНАЦА: Енглези нестају из своје лиге!

Roman Abramovič Foto: EPA

TITULA prvaka Engleske otići će u Rusiju, Kinu ili Sjedinjene Američke Države, a samo nekim čudom možda će i ostati u - Engleskoj. To bi moglo da se zaključi po vlasničkoj strukturi Premijerligaša, budući da čak 13 od 20 klubova drže biznismeni iz stranih zemalja, i to skoro sve one najbolje.

A Englezi kao gazde, polako nestaju iz svoje lige. Čast domaćih brane Brajton, Barnli, Hadersfild, Vest Hem, Njukasl, i jedini koji može da se umeša u šampionsku trku - Totenhem. U "ničijoj zoni" je Kristal Palas našeg reprezentativca Luke Milivojevića, budući da je zajedničko vlasništvo Engleza Stiva Pariša i dvojice Amerikanaca, Dejvida Blicera i Džošue Harisa.

ČEMPIONŠIP: OD AFRIKE DO AMERIKE NI druga liga Engleske nije "pobegla" od stranog kapitala. U popularnom Čempionšipu, od 22 člana, čak 13 ima vlasnike iz drugih zemalja, i to sa četiri kontinenta (Evropa, Severna Amerika, Afrika i Azija). To su: Aston Vila i Hal (Egipat), Birmingem, Reding i VBA (Kina), Blekburn (Indija), Lids (Italija), Milvol i Svonsi (SAD), Notingem (Grčka), Kipar (Malezija), Šefild j. (S. Arabija), Šefild v. (Tajland).

Od velikana, čak tri se finansiraju iz SAD, a to su Arsenal, Liverpul i Mančester junajted. Zvanično američki je i Fulam, gde su trener Slaviša Jokanović i centarfor Aleksandar Mitrović, pošto je predsednik Šahid Kan državljanin te zemlje, mada je poreklom Pakistanac.

SAD su prve sa četvoricom "bosova", dok su na deobi druge pozicije Rusija i Kina, sa po dva predstavnika. Roman Abramovič (51) je jedan od najuspešnijih stranih predsednika, s obzirom na to da je u Čelsiju već 15 godina, i za to vreme je tim osvojio brojne trofeje, između ostalih i onaj najvredniji, pehar namenjen pobedniku Lige šampiona 2012. Maksim Demin, tri godine mlađi Abramovičev zemljak, kupio je Bornmut 2011, kada još nije bio u elitnom rangu, a popularne "trešnjice" su 2015. izborile premijerligaški status, i zasad ga čuvaju.

Kineski bogataši zasad nisu ostvarili zapažene rezultate sa svojim ekipama. Vulverhempton je ove godine ušao u najviši rang, a generalno je stalno na klackalici između dve lige. Ni Sautemptonu ne cvetaju ruže, prošle sezone se jedva spasao ispadanja, a početak 2018/2019. ne obećava ružičastu budućnost.

Najviše se smeška u poslednje vreme Šeik Mansur iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji je sa Mančester sitijem pokorio Englesku 2017/2018, i sa velikim ambicijama sada napada Evropu. Pre dve godine, tako je srećna bila porodica Šrivadhanaprabha iz Tajlanda, pošto je Lester napravio čudo, veće od njihovog prezimena. "Lisice" su tada prvi put u istoriji osvojile prvenstvo, napravile jedno od najvećih iznenađenja u istoriji svetskog fudbala.

Velike pare ulažu i Malezijac Vinsent Tan (Kardif), Iranac Farhad Moširi (Everton) i Italijan Đino Poco (Votford), i nadaju se da će učiniti nešto slično kao Tajlanđani.

SEZONA 2018/2019.

STRANCI (13)
ARSENAL - Sten Kronke (SAD)
FULAM - Šahid Kan (SAD)
LIVERPUL - Džon Henri (SAD)
M. JUNAJTED - Porodica Glejzer (SAD)
ČELSI - Roman Abramovič (Rusija)
BORNMUT - Maksim Demin (Rusija)
VULVS - Fosun kompanija (Kina)
SAUTEMPTON - Gao Jiženg (Kina)
KARDIF - Vinsent Tan (Malezija)
EVERTON - Farhad Moširi (Iran)
LESTER - Porodica Šrivadhanaprabha (Tajland)
M. SITI - Šeik Mansur (UAE)
VOTFORD - Đino Poco (Italija)

DOMAĆI (6)
BRAJTON - Toni Blum (V. Britanija)
BARNLI - Majk Garlik (V. Britanija)
HADERSFILD - Din Hojl (V. Britanija)
VEST HEM - Dejvid Salivan i Dejvid Gold (V. Britanija)
TOTENHEM - Džo Luis (V. Britanija)
NjUKASL - Majk Ešli (V. Britanija)

KOMBINOVANO (1)
K. PALAS - Džošua Haris, Dejvid Blicer, Stiv Periš (SAD i V. Britanija)
* Klub, vlasnik, zemlja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Čukunbaba

24.08.2018. 08:59

KOD NAS POLITIČARI KORISTE KLUBOVE U POL.MARKETING KOJI JE TAKOĐE SKUP I NE MOŽE BEZ PARA. UMESTO DA STVORE AMBIJENT DA POSLOVNI LJUDI ULAŽU NOVAC I IZVLAČE PROFIT NA ZADOVOLJSTVO SVIH.U ENGLESKOJ IMA DOSTA PRLJAVOG NOVCA KOJI SE PERE NA OVAKAV NAČIN ALI NI TO NE BI BILO IZVODLJIVO DA NEMAJU JAKU EKONOMIJU I PLATEŽNO STANOVNIŠTVO KOJE SEBI MOŽE DA PRIUŠTI OVAKVO ZADOVOLJSTVO.