Šta se dešava sa CGI-em u Marvelovim filmovima?

Novosti online

22. 02. 2018. u 23:46

MCU je trenutno najveća, najluđa, najprofitabilnija i najšarenija mašinerija u Holivudu

Шта се дешава са CGI-em у Марвеловим филмовима?

MCU je trenutno najveća, najluđa, najprofitabilnija i najšarenija mašinerija u Holivudu.

Snaga ovog "serijala" filmova leži u retkom slaganju publike i kritike, uprkos svakojakim usponima i padovima u uspehu dosadašnjih osamnaest filmova. Upravo tako, poraz nikada nije bio opcija i uvek se razmatrala veličina uspeha, piše IGN Adria.

Nije bilo kompromisa, nije bilo pravdanja, produkcija je tretirana strogo profesionalno, planovi i scenarija su čuvani poput šifara za nuklearno naoružanje, a isto tako su i glumci čuvani kao malo vode na dlanu. Tako je MCU okupio složnu ekipu ispred i iza kamere, ljude koji Marvel Studios smatraju jednom velikom porodicom.

Ne sumnjamo da i oni imaju svoje čarke, unutrašnje konflikte, svađe, pretnje raskidom ugovora, ali to nikada nije dovelo do otvorenog skandala, pregovaralo se, postignuti su idealni dogovori, i jedini "skandal" koji se danas vezuje za MCU jeste divljanje Edvarda Nortona koji je hteo da se celi Avendžersi vrte oko Hulka i da se scenario iz korena promeni, plus honorar od kvadrizilion dolara posle čega ga je Marvel, uz ne toliko dužno poštovanje, izbacio iz kancelarija, napomenuvši da čovek očigledno nije svestan šta ovaj studio ima u planu.

Međutim, ako se vratimo u sadašnjicu, dok T'Challa, Okoye, Nakia i Killmonger jurišaju po bioskopima obarajući rekord za rekordom, polako isplivava na površinu očigledan problem za koji se Marvel Studios možda nadao da nam neće biti toliko bitan - CGI.

Za razliku od nekih drugih franšiza, komercijalni uspeh MCU-a može se poklopiti jedino sa uspehom kod publike i kritike. Crni Panter je postao najbolje ocenjeni superherojski film na "Rotten Tomatoes" ikada. Iz godine u godinu, Marvel izbacuje hit za hitom iz godine u godinu i ne manjka mu prednosti, naročito kada je reč o moćnim digitalnim efektima. Tako je, bar, bilo sve do poslednjih hitova posle kojih je postalo očigledno da neko tu ozbiljno "lenčari".

Da se razumemo, nije stvar ni u tom lenčarenju ni u našoj razmaženosti kao Marvelove publike. CGI u ovim filmovima je većinski spektakularan. U svom najgorem izdanju ovi efekti ne mogu da se porede sa nekim drugim katastrofama ovog žanra koje je mogao da reši jedan jedini žilet. Ipak, kada imate najmoćniju mašineriju Holivuda koja zarađuje milijarde izbacujući više filmova godišnje od kojih se i publika i kritika i "box office" istope, objektivno je i logično da se udare najstrožiji mogući kriterijumi. A njih MCU ispunjava sve manje i manje.

Faza 1 je bila nešto na šta je samo lud čovek mogao da se požali, bar kada je reč o efektima. Faza 2 je takođe prošla besprekorno, ali ipak relativno besprekorno, ako se prisetimo par škakljivih momenata u Avengers: Age of Ultron . Najzad,Captain America: Civil War započeo je Fazu 3 i tada smo prvi put primetili da nešto sa efektima nije baš u najboljem redu.

"Bitka za aerodrom" je bio, svakako, najočekivaniji momenat filma, i bila je apsolutna rapsodija zabave i akcije. Međutim, gledaoci tokom scene polako stiču utisak da nijedan od glumaca nije prisutan u kadru, već da pozajmljuju glasove u nečemu što liči na izuzetno kvalitetan sinematik za igru. Plutajuća glava Roberta Dauni Džuniora je najkonkretniji primer, a primetićete da je iz filma u film Ajron Men drastično izgubio na realizmu. Da ne bismo pričali u prazno, prisetimo se izgleda Ajron Mena u prvim Avendžersima iz, sada već podaleke 2012. godine:

Sada pogledajte Ajron Mena kojeg ćemo videti u Avengers: Infinity War ovog leta:
Priznajemo samo da smo ovu drugu fotku "ukrali" iz trejlera i da smo možda grešni jer CGI najverovatnije još uvek nije završen, ali Toni Stark, umesto da nas kao lik podseća na superheroja koji je postao super isključivo pomoću svojih deset prstiju, sve više liči na još jednog lika iz igre. Ajron Men je oklop koji je napravio čovek, i ako taj oklop ne izgleda iole realistično čemu onda bilo kakva druga poenta?
Dugo očekivani i beskrajno simpatični Spajdi takođe nas je razočarao, naravno u realizaciji digitalnih efekata. Odelo koje nosi Spajdermen kako u Civil Waru tako i u Homecomingu je ispalo iz konzolaške igre, i ni u jednoj sekundi ne možemo reći da je Piter Parker realistična pojava, kada nije u akciji to jest.
Tu se krije najveći problem koji imamo sa CGI-em u Marvelovim poslednjim filmovima: Koristi se kada apsolutno nema nikakve potrebe za njim. Toliko je scena u kojima su likovi očigledno kompjuterski generisani, ili u kojima je bolno očigledno da im glumci samo pozajmljuju glasove, da se svako zapita da li je moguće da nije bilo moguće okupiti glumačku ekipu na setu, glumce koji dobijaju za ove uloge desetine miliona dolara po filmu, pobogu.
Na sledećoj strani ćemo objasniti zašto se Marvel previše oslonio na efekte i zelena platna, kao i zašto se nećemo rešiti ovog problema u skorije vreme.

Crni Panter je jedan od vizuelno najimpresivnijih MCU filmova do sada. Ipak, kada T'Challa "generiše" svoj kostim, vizuelni spektakl odjednom dobija šupljinu.

Možemo uzeti u obzir da kostim nije predviđen da bude realističan jer je Wakanda čist futurizam a Vibranijum nam ostaje "mistična legura" sa neobjašnjivim moćima sama po sebi, ali ništa od toga ne može opravdati T'Challine "gumene" pokrete kada god stupi u akciju. Jasno je da je film u potpunosti zavisio od digitalne obrade kako bi se prikazale sposobnosti T'Challe i Killmongera, ali sve to jednostavno ne samo da odvraća već bukvalno uništava pažnju gledaoca kada dođe momenat za njihov duel u Vakanđanskoj podzemnoj maglev železnici.

Bacite pogled na klip iz same borbe i biće vam jasno. Ne očekujemo nikada preteranu logiku kod superherojskih pokreta u borbi, ali u ovom slučaju smo sve zakone fizike na 20. sekundi klipa bacili kroz prozor.

Ovo je drastična promena na gore za Crnog Pantera u odnosu na njegovo prvo pojavljivanje u Civil Waru. Taj film je imao, kao što smo spomenuli ranije, brdo svojih CGI problema i na Panteru se takođe dosta radilo "u kompjuteru", međutim završni proizvod je bio nemerljivo uverljiviji, a ovaj novi kostim koji ga u potpunosti digitalizuje bi trebalo zadržati samo u BP filmu i nigde više. T'Challa ipak nije vanzemaljac, već budući predvodnik slobodnog sveta, možda i čitavog MCU-a.

Više je razloga zašto Marvel dopušta da se ovakve stvari ponekad rade isuviše traljavo. Na prvom mestu, postalo je znatno jeftinije ispraviti manje probleme u post-produkciji filma tako što ćete sesti za kompjuter, a ne okupljati ponovo kompletan studio sa sve glumcima, vraćati se na set i dosnimavati. Ovaj problem samo delimično ide rediteljima na dušu, jer u ovakvim okolnostima imati sve apsolutno sve kadrove, pozicije, tranzicije i unapred rešen montažni postupak u glavi apsolutno je nemoguće.

Zato je, uostalom, tuča na aerodromu u Civil Waru skoro potpuno kompjuterski generisana - tako je bilo praktičnije iz kinematografske perspektive. Takođe, superherojske moći su podjednako krive. Lako nam je da poverujemo da su letači kao što su Vision ili Ajron Men superheroji, ali prizemnijim borcima kao što su Crni Panter ili Kapetan Amerika neophodna je podrška CGI-a da bi njihova superiornost došla do izražaja.

Ostao je još samo jedan razlog zašto se Marvel toliko okreće CGI-u u situacijama kada za time nema potrebe - spojleri. Da, logično je da se scene iz svemira ili Asgarda i Wakande snimaju ispred zelenog platna, ali ukoliko Marvel mašinerija dođe na neku lokaciju da snima supertajni Infinity War, u 2018. godini kada svako može sebi da priušti bar 12 megapiksela kamere, internet bi eksplodirao u roku od sat vremena, a i mi bismo panično pisali vest sa naslovom "Otkriveno gde se snima Infinity War".

Tako su ufotkani glumci u svojim starim kostimima, Tor sa dugom kosom, neki od likova koji su poginuli ranije kao što je Frank Grillov Crossbones i sada cela Mreža vodi polemiku da li će se Infinity War vrteti oko putovanja kroz vreme.

Iskreno, ne postoji način da se ovo oslanjanje na CGI "zaleči" u narednom periodu. MCU filmovi su toliko stilski definisani da nema svrhe ni pokušavati uvesti neku promenu. Štaviše, Marvel Studios je više puta organizovao predavanja CGI majstora namenjena rediteljima koji nisu upoznati sa postupkom korišćenja efekata ovog ranga.

Možemo samo da se nadamo i još jednoj varijanti - da su efekti bili toliko basnoslovno skupi da je Marvel odlučio da tendenciozno štedi kako bi se uložilo u najbolji mogući izgled Infinity Wara. Do tada, ostaje nam najsvežije sećanje na presmešne nosoroge koji jurišaju poljima tribal-futurističke Wakande.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)