EGIPAT I PERU NE DAJU GLAS ZA UČLANJENJA: Među zemljama koje priznaju Kosovo pojedine mu ne pružaju podršku u međunarodnoj areni
NA spisku zemalja koje Priština vodi kao one koje su priznale "nezavisnost Kosova" nalazi se više njih koje su svoje odnose sa kosovskim vlastima u suštini "zamrzli", kao što su Egipat i Peru, dok ih neke države zapravo nikada nisu zvanično ni priznale, a to su Nigerija, Uganda, Mali i Oman.
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić juče je izjavio da se praktično može reći da je priznavanje Egipta "zamrznuto":
- Ono nije povučeno, ali Egipat od 2015. godine više ne glasa za članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama, što je značajno. Naravno da bismo mi voleli i da povuku priznavanje.
Dačić je objasnio da je Egipat u poslednjim danima vlasti Mohameda Morsija usmeno priznao samoproklamovanu nezavisnost Kosova, a pošto ministar spoljnih poslova to nije želeo da uradi, to je saopštio portparpol vlade, dok nikakva formalna pisana odluka za to ne postoji.
On je naveo i da je više puta o tome pitao egipatskog ministra spoljnih poslova Sameha Šukrija, koji mu je, kada je poslednji put bio ovde, rekao da Egipat ne želi da povlači priznavanje i da ulazi u ta pitanja, ali da ta zemlja više ne glasa za KiM u međunarodnim organizacijama.
NA SNAZI MORATORIJUM
OD oktobra 2017. odluku o priznavanju "Kosova" povuklo je 18 zemalja, a lobiranja u tom pravcu Srbija je obustavila na godinu dana posle dogovora u Beloj kući prošlog septembra, koji istovremeno obavezuje Prištinu da u tom periodu ne traži prijem u međunarodne organizacije. Beograd, svakako, u ovom momentu ima potvrdu pet zemalja da su spremne da povuku odluku o priznavanju Kosova i to bi bilo aktivirano ukoliko Priština bude prekršila dogovor o moratorijumu.
Šef parlamenta je ovo rekao na početku jučerašnje sednice, u delu za poslanička pitanja, na konstataciju poslanice JS Zagorke Aleksić, da je lider JS Dragan Marković, tokom boravka u Hurgadi, dobio informaciju da u Egiptu ne postoji nikakav dokument da je ta država priznala nezavisnost srpske južne pokrajine, dok je Priština ubraja u zemlje koje priznaju tzv. državu Kosovo.
Kada se 2015, u Unesku glasalo o zahtevu Kosova da postane član ove organizacije Ujedinjenih nacija, među državama koje su bile uzdržane bile su i one koje priznaju kosovsku nezavisnost. Tako Priština tada osim Egipta, nije dobila ni glasove Perua, Poljske, Japana i Kolumbije, koje su ga priznale među prvima 2008. godine.
Peru, čak, nema ni uspostavljene diplomatske odnose sa Prištinom, a kao ni Egipat, nije joj dao podršku ni u pokušaju da se učlani u Interpol 2018. godine, već su bili uzdržani.
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)