"UKLESATI" NEUTRALNOST U USTAV: U političkom i vojnom smislu sadašnji kurs je najbolji kišobran - sa Zapada će stizati nove ucene
I PORED sve otvorenijih pritisaka i pretnji da ceo srpski narod na ovim prostorima odustane od neutralnosti, pre svega vojne, zvanični Beograd taj kurs neće menjati jer je to najbolji "kišobran" za Srbiju i u političkom i u bezbednosnom smislu.
I ne samo to, ovo opredeljenje naše zemlje moglo bi u narednom periodu da se zapečati i skupštinskom deklaracijom ili čak i zakonom, oko kojeg bi bio postignut široki nacionalni konsenzus, a kojim bi Srbija još jednom potvrdila svoju višedecenijsku poziciju vojne neutralnosti. Ima čak ideja i da se ovaj spoljnopolitički kurs dugoročno ugradi u Ustav Srbije, kada na dnevni red dođu promene najvišeg pravnog akta.
Sagovornici "Novosti" smatraju i da bi ovakvi potezi srpskih vlasti bili najbolji odgovor na obruč koji oko naše države stežu velike svetske sile sa Zapada, o čemu svedoči i niz otvorenih poruka koje stižu na adresu Srbije - da priznamo nezavisnost lažne države Kosovo, demontiramo Republiku Srpsku i okrenemo leđa Rusiji i Kini. U suprotnom, mogli bismo da se suočimo i sa ozbiljnim političkim i ekonomskim sankcijama.
Najpre su ova upozorenja Beogradu stigla sa Kapitol hila, i to od najžešćih albanskih lobista kongresmena Eliota Engela, američke državne sekretarke u vreme bombardovanja NATO Medlin Olbrajt i analitičara Danijela Servera. Pobedom Džozefa Bajdena na predsedničkim izborima u SAD, mnogi u vašingtonskim strukturama su brzopotezno oživeli aspiracije "dinastije Klinton", a koje su skrajnute od 2016. kada je Donald Tramp došao na vlast.
Srbiji se sada preti i da će uvući zloglasnu Olbrajtovu u dijalog o KiM i od naše zemlje traži da se izvuče iz zagrljaja Moskve i Pekinga kako bi nas Zapad poveo - nikuda, jer je rampa za članstvo naše države u EU još spuštena, bez naznaka da će u bliskoj budućnosti biti podignuta.
U Vašingtonu i Briselu ne kriju ni narogušenost zbog poruka o podršci neutralnosti Srbije i RS, a koje je ruski šef diplomatije Sergej Lavrov poslao u Istočnom Sarajevu i Beogradu, i to na 25. godišnjicu potpisivanja Dejtonskog sporazuma.
Da slede još jači pritisci na Srbiju i predsednika Aleksandra Vučića smatra i ministar bez portfelja Nenad Popović. On je rekao da je tokom posete Lavrova Srbija još jednom potvrdila vojnu neutralnost i stav da neće uvoditi sankcije Rusiji, iako smo pod velikim pritiskom:
- Pod velikim smo pritiscima da promenimo svoju nezavisnu i suverenu politiku, jer pojedinim državama smeta ekonomski i vojno jača Srbija i žele da je oslabe. Srbija mirno sve to sluša, ali ima svoju politiku i neće je menjati, štitimo svoje interese, nećemo nikad biti agresivni, želimo mirno da razgovaramo.
General u penziji, profesor Mitar Kovač iz Evroazijskog bezbednosnog foruma kaže, za "Novosti", da već duže vreme NATO zemlje deklarativno podržavaju neutralnost Srbije, ali da u praksi pokušavaju da nas u potpunosti uvuku u svoje strukture. Zato bi, smatra Kovač, dobro bilo da ovaj spoljnopolitički kurs definišemo kroz dokument, zakon ili najbolje - kroz ustavne promene:
- Ugradnjom politike neutralnosti kao strateškog opredeljenja zemlje u najviši pravni akt pokazali bismo i Istoku i Zapadu da smo ozbiljni. Imajući u vidu interese velikih sila na ovom prostoru, to i jeste jedini pravi izbor. Bilo koja vlast da je bezuslovno pristala na integraciju u NATO, to bi učinila mimo volje naroda, kao što su to uradile Crna Gora i Severna Makedonija. I u nekom momentu to bi sigurno dovelo do previranja u društvu. Vlast u Srbiji oseća i poštuje volju naroda i bez obzira na bilo kakve pritiske neće to promeniti.
Nakon posete Lavrova oglasio se i generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg, koji je rekao da Alijansa u potpunosti poštuje odluku Srbije o vojnoj neutralnosti, ali i da očekuje da naša zemlja jača partnerstvo sa NATO.
VULIN: JAKI PRAVE REKU KRVI
MINISTAR unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin poručio je u sredu da problemi na Balkanu uvek počinju i nikada se ne završavaju bez volje velikih sila:
- Da smo mi Balkanci kroz svoju istoriju bili u mogućnosti da sami odlučujemo o sebi, ne bi bilo ni ratova ni sukoba, ali nažalost o nama su uvek odlučivali drugi i uvek uspevali da nas efikasno podele, posvađaju i zavade, i zahvaljujući tome bile su reke krvi na Balkanu. Ovde je uvek mir kada je Srbija snažna i ekonomski razvijena, i ona ima hrabrosti da se bori za svoje interese.
Preporučujemo
MINISTAR VULIN U MOSKVI: Srbija će nastaviti da se bori za principe međunarodnog prava
04. 09. 2020. u 15:56
RUSKI ZVANIČNIK OTKRIO: Ovo bi moglo biti mesto potencijalnog sastanka Putina i Trampa
UJEDINjENI Arapski Emirati (UAE) imaju snažna dosadašnja iskustva u organizovanju samita i mogli bi biti mesto potencijalnog sastanka između predsednika Rusije Vladimira Putina i novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa, izjavio je Oleg Karpovič, prorektor za naučna pitanja na Diplomatskoj akademiji Ministarstva spoljnih poslova Rusije, za rusku agenciju TASS.
15. 01. 2025. u 12:23
"LjUDI ĆE UMRETI" Vatrogasci nedeljama pre užasa u Los Anđelesu upozoravali na najgori scenario
MANjE od mesec dana pre nego što su požari zahvatili Los Anđeles, grupa iskusnih vatrogasaca okupila se na Gradskom veću kako bi tražili veća sredstva.
15. 01. 2025. u 14:03
ŠUTANOVAC U BRAKU SA ĆERKOM MIROSLAVA ILIĆA: Veoma uspešna, rodila mu dva sina
Dragan Šutanovac, predsednik Saveta za strateške politike i nekadašnji ministar odbrane biće novi ambasador Srbije u Vašingtonu.
16. 01. 2025. u 13:42
Komentari (0)