"VEŠTAČKO DISANJE" DIJALOGU OD DANCA: Analiza "Novosti" - Kakva su očekivanja od Lajčakovog naslednika u briselskom procesu
DANSKI diplomata Peter Sorensen, koji je predložen za novog specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine, imaće dva ključna zadatka - da oživi ovaj proces i ponovo visoko na agendu stavi primenu Ohridskog sporazuma, ali, kako sada stvari stoje, ovo bi mogao biti preveliki "zalogaj" za naslednika Miroslava Lajčaka.
Ovako sagovornici "Novosti" ocenjuju potez visoke evropske predstavnice za spoljnu i bezbednosnu politiku Kaje Kalas da za svog emisara za dijalog predloži Sorensena, koji važi za "specijalca" za Balkan, koji je u našem regionu u prethodnim decenijama obavljao više važnih funkcija.
Miloš Pavković, iz Centra za evropske politike, kaže da nema sumnje da je Sorensen ekspert za region, ali da preuzima novu funkciju u vrlo izazovnom trenutku, kada je dijalog na istorijski niskom nivou. Podseća da od kada EU posreduje u procesu normalizacije od 2011. godine odnosi između Beograda i Prištine nikada nisu bili lošiji, navodi da imamo konstantne eksalacije, bojkot prištinskih institucija od strane Srba, napetu bezbednosnu situaciju s obzirom na akcije specijalaca tzv. kosovske policije i zatvaranje srpskih institucija.
- S druge strane, imamo novu administraciju u SAD i postavlja se pitanje kako će se Donald Tramp odnositi prema dijalogu, posebno imajući u vidu da je tokom prvog predsedničkog mandata bio voljan da otvori paralelni proces, da Amerikanci vode proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine koji je tada rezultirao Vašingtonskim sporazumom. Ukoliko bi se sada takva neka politika SAD nastavila, to bi uticalo i na novog predstavnika EU. Videćemo kako će oko ovog pitanja koordinirati Vašington i Brisel - kaže Pavković.
On ističe da je Sorensen preuzeo "vruć krompir" koji malo ko priželjkuje da dobije:
- Imaće veoma težak zadatak da oživi dijalog, ali i Ohridski sporazum kome će uskoro biti druga godišnjica, a suštinski implementacije nema. Videćemo da li je taj sporazum propao ili će moći Sorensen da ga spase.
Radio i za Unmik
PETER Sorensen je profesionalni diplomata, obavljao je niz funkcija u međunarodnim organizacijama, pre svega u EU i UN, vrlo dobro poznaje region, jer je bio specijalni predstavnik Brisela u Sarajevu, šef delagacije Unije u Skoplju, od 2002. do 2006. radio je za Unmik u Prištini. Od 2009. do 2011. bio je specijalni savetnik visokog predstavnika EU u Beogradu.
Analitičar Ognjen Gogić smatra da personalna rešenja i veštine diplomata koji se budu bavili dijalogom Beograda i Prištine nisu kljuni i presudni, već da li u briselskom vrhu i kod vodećih članica EU postoji politička podrška da proces normalizacije napreduje.
- Prvi signal u tom smislu mi je to što Kalasova nije na sebe preuzela vođenje ovog procesa, kao što je to bio slučaj kada su šefice diplomatije bile Ketrin Ešton i Federika Mogerini i kada su i napravljeni neki konrketni koraci u dijalogu. Kalasova je odlučila da, kao i njen prethodnik Đozep Borelj, imenuje izaslanika za dijalog, a ne da se ovim pitanjem direktno bavi, što znači da to nije visoko na njenoj, ali ni na listi EU prioriteta. Predožila je Sorensena kao nekog ko će to da vodi i da održava u životu, ali očigledno bez nekih velikih očekivanja kada je reč o rezultatima. Da ima visoka očekivanja da dijalog može da oživi i da dođe do napretka, ona bi to vodila sama i preuzela zasluge za to - ukazuje Gogić, za "Novosti".
Grenel traži veći izazov
POVODOM spekulacija da bi Ričard Grenel, koji je tokom prvog Trampovog mandata bio njegov specijalni izaslanik za Zapadni Balkan i bavio se dijalogom Beograda i Prištine, ponovo mogao da se uključu u ovaj proces, Gogić smatra da američki diplomata traži veći izazov:
- On bi trebalo da se u novoj administraciji bavi Severnom Korejom, Iranom i Venecuelom. Međutim, ako na tim poljima ne bude postigao neke veće rezultate, moglo bi se očekivati da se ponovo pozabavi pitanjem normalizacije odnosa Beograda i Prištine.
Dodaje da kada je dijalog davao rezultate, iza tog procesa je stajao neko od lidera vodećih zemalja EU, poput nekadašnje nemačke kancelarke Angele Merkel.
- Mi sada nemamo nijednog takvog lidera EU koji je stao iza tog procesa i dao mu političku snagu. Pre svega zbog toga što je i većina evropskih država okupirana svojim unutrašnjim problemima i nestabilnostima vlada, prevremenim izborima. Bojim se da smo, kada je reč o EU, osuđeni na mrcvarenje, Brisel tu ništa neće moći da otkoči. Videćemo da li će nešto uraditi nova Trampova administracija.
O predlogu Kalasove za Lajčakovog naslednika danas bi trebalo da se izjasne ambasadori država članica EU, a zatim i ostala briselska tela, kako bi se procedura imenovanja Sorensena okončala do 31. januara, kada Lajčaku ističe mandat.
STIGLA PRVA VELIKA PROGNOZA ZA PROLEĆE: Evropski stručnjaci otkrili kakvo nas vreme očekuje u martu, aprilu i maju (MAPA)
STRUČNjACI sa sajta Severe Weather Europe objavili su prvu dugoročnu prognozu za proleće i otkrili kakvo vreme očekuje Evropu u martu, aprilu i maju koristeći dva glavna sezonska modela - ECMWF i UKMO.
20. 01. 2025. u 11:29
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (0)