VULIN ZA "BERLINER CAJTUNG": Nisam bio toliki protivnik EU dok nisam upoznao EU

Дејана Калинић
Dejana Kalinić

12. 10. 2024. u 15:53

POTPREDSEDNIK Vlade RS Aleksandar Vulin dao je intervju "Berliner cajtungu" uoči samita koji će se održati na desetogodišnjicu prve zapadnobalkanske konferencije u Berlinu.

ВУЛИН ЗА БЕРЛИНЕР ЦАЈТУНГ: Нисам био толики противник ЕУ док нисам упознао ЕУ

Foto Tanjug

- Srbija je krenula evropskim putem. To je većinsko mišljenje srpske politike. Međutim, i u Nemačkoj se većinsko mišljenje političara često razlikuje od mišljenja građana. Lično sam evroskeptik, baš kao i najmanje 30 odsto Nemaca, kao i nekoliko miliona građana EU koji smatraju da Evropska unija ne bi trebalo da bude skup teritorija, nego zajednica slobodnih nacija - izjavio je Vulin.

Istakao je da EU ima problem sa vlastitim kredibilitetom kao i da nije bio toliki evroskeptik kao danas.

- Kad sam počeo da vodim tehničke pregovore sa EU i kad sam upoznao EU iznutra postao sam evrospkeptik. Tamošnje vodeće ličnosti nisu iskrene. Nemaju iskren stav kada je u pitanju pristupanje. Mi jedanaest godina čekamo da EU ispuni svoje obećanje, sprovede Briselski sporazum i formira Zajednicu srpskih opština. Godinama unazad sam sa predstavnicima EU pregovarao o poglavlju 35. Najpre su govorili da ono sadrži samo spisak prethodno preuzetih obaveza. A potom to poglavlje dobija nekakav vlastiti život i svaka od zemalja članica EU može u njega da dopisuje svoje uslove.

Recite nam jednostavno: Mi vas ne želimo. Zašto nam stalno postavljate uslove koje mi ne možemo da ispunimo. Mi EU smatramo svojim partnerom, ali nismo sasvim sigurni da EU i nas smatra svojim partnerom. Predsednik Putin nam nikada nije rekao da će Rusija prekinuti odnose sa Srbijom ukoliko bismo pristupili EU ili ako vodimo pregovore o pristupanju. Pregovarači iz EU nam govore: Ako ne prekinete odnose sa Rusijom, nećete ući u EU. Dakle, da li smo partneri ili nismo? Zar nemamo i mi pravo na vlastite interese? - kazao je Vulin.

Na pitanje da li može da zamisli pristupanje EU pod uslovom da Srbija prizna Kosovo, a EU, po svemu sudeći, nikada neće odustati od nezavisnosti Kosova potpredsednik Vulin je naglasio da je priznavanje Kosova za Srbiju potpuno neprihvatljivo.

- To je srpska teritorija koja nam je oteta. Ne može sada da se kaže: Najvažnije je da se Srbi koji tamo žive pacifikuju i da im se daju nekakva prava. Evropa ne žali ni novac ni druga sredstva da bi ponovo uspostavila granice Ukrajine. Zbog čega to ne važi kada je u pitanju Srbija? Da li je potrebno da Vas podsećam da su Evropa i NATO svojevremeno garantovali opstanak Savezne Republike Jugoslavije? A onda je najednom formiran savez Srbije i Crne Gore. A onda je i taj savez prestao da postoji. Zašto se uvek sve radi na štetu Srbije? - istakao je Vulin.

Podsetio je da pet država članica EU nisu priznale Kosovo.

- Dakle, ko postavlja uslove? Najveće zemlje EU? Briselska administracija? EU i Brisel se ponašaju kao da je Kosovo nezavisna država. A ipak niko nije nedvosmisleno izjavio: Morate da priznate Kosovo. Onda bi trebalo i da budu tako pošteni da to i eksplicitno formulišu. Nakon toga ćemo videti šta nam je dalje činiti.

Naš predsednik Aleksandar Vučić se zalaže za samostalnu srpsku spoljnu politiku. Naša je odluka da budemo vojno neutralni i da sami donosimo odluku o tome ko su naši prijatelji. Tu spadaju svi oni koji nemaju nikakve vojne pretenzije prema Srbiji i koji makar pokušavaju da poštuju srpske interese. Vodimo realnu politiku. Takođe, ne verujemo da će Nemačka ili SAD ikada priznati grešku koju su počinili kada su 1999. bombardovali Srbiju. Međutim, mi se nećemo praviti kao da se to nije dogodilo - rekao je potpredsednik Vulin.

Upitan da li bi pristupanje BRIKS-u moglo da bude opcija za Srbiju potpredsednik Vulin je rekao da će Srbija biti prisutna u Kazanju i da bi bilo neodgovorno kada ne bismo ispitali sve mogućnosti, pa i članstvo u BRIKS‑u:

- Ako je BRIKS atraktivan i za druge zemlje, na primer za Emirate ili za Saudijsku Arabiju ili za Tursku, zašto bi to trebalo da bude drugačije u slučaju Srbije? Ne postoji nikakva sumnja da je BRIKS postao realna alternativa Evropskoj uniji.

O tome da li budućnost pripada Zapadu ili ne-Zapadu potpredsednik srpske vlade ističe da budućnost pripada vrednostima i to vrednostima čitavog čovečanstva, svejedno da li su na geografskom Istoku ili na geografskom Zapadu.

- Mi Srbi verujemo u tradicionalne vrednosti: Bog, nacija, porodica. U njih veruju ljudi širom sveta. Međutim, imamo osećaj da u mnogim zemljama preovladava politika po kojoj Bog ne postoji, koja naciju smatra reliktom prošlosti, a porodica je nepotrebna. Ja sam političar levice i verujem u socijalnu pravdu. Kako može postojati socijalna pravda na globalizovanoj planeti kojom dominiraju multinacionalne kompanije? Gde se levica više ne bavi pitanjem kako postići više socijalne pravde, nego time da li negde postoje veća ili manje LGBT prava. Za mene, budućnost se nalazi u tradicionalnim vrednostima - rekao je Vulin.

BONUS VIDEO: Lažni ekolog Milovan Petrović u frontalnom napadu na opoziciju

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DOKTOR KOŠARKE, NIKOLA JOKIĆ: Srbinu niko ravan u jednom važnom statističkom parametru