EFRAIM ZUROF ZA "DŽERUZALEM POST": Nemačka treba da izrazi kajanje zbog zločina počinjenih nad Srbima
IZRAELSKI istoričar i direktor Centra "Simon Vizental" Efraim Zurof i počasni konzul Srbije u Ber Ševi Aleksandar Nikolić istakli su u autorskom tekstu za Džeruzaelm post da je, kada je reč o rezoluciji o Srebrenici, koju je u maju usvojila Generalna skupština UN, a koju nije podržala većina članica, jedan od aspekata koji izaziva najviše ogorčenja činjenica da je predlagač i jedan od sponzora rezolucije Nemačka.
Zurof i Nikolić navode da malo ljudi izvan bivše Jugoslavije zna za surovost nacističkih zločina nad Srbima u Drugom svetskom ratu i da je brutalnost nacista bila očigledna od prvog dana invazije na Jugoslaviju u aprilu 1941. godine, kada je bombardovan Beograd i kada je izgorela Narodna biblioteka sa dragocenom kolekcijom knjiga od kojih su neke datirale iz 12. veka.
Nakon toga su na teritorijama pod nemačkom okupacijom izgrađeni koncentracioni logori gde su hiljade nedužnih Srba stradale, a usledile su i masovne odmazde prema civilnom stanovništvu koje su bile mnogo drastičnije od onih u drugim okupiranim zemljama, pišu Zurof i Nikolić.
Ističu da su u nekim slučajevima egzekucije vršene i nad decom i da je za jednog nemačkog vojnika ubijano po 100 civila, a za ranjenog 50, kao i da se na najmračniji primer egzekucija dogodio u Kragujevcu 1941., kada su streljani učenici. U tekstu se naglašava da su saveznici nacističke Nemačke, od kojih su najozloglašeniji bili ustaše, u anektiranim delovima Jugoslavije takođe činili užasne zločine nad srpskim civilima.
Zurof i Nikolić ukazuju da su hrvatske ustaše pokrenule genocidnu kampanju nad Srbima, tokom koje su Srbi masovno klani u selima i logorima širom Nezavisne Države Hrvatske i da je čak nemački vojni izaslanik u Zagrebu, Edmund Glaize fon Horstenau, kritikovao užasne ustaške zločine. Nacistička Nemačka snosila je potpunu odgovornost za ta zlodela, jer ne samo da je stvorila preduslove za njih, već je i formirala Nezavisnu državu Hrvatsku (NDH), ističe se u tekstu.
Autori navode da je šef spoljnopolitičkog komiteta nemačkog Bundestaga, Mihael Rot, negativne reakcije Beograda na donošenje rezolucije o Srebrenici nazvao "sramnim i razočaravajućim" i ocenio da je predlaganje slične rezolucije o Jasenovcu "pokušaj odvraćanja pažnje" i da "poenta nije u tome da neki upiru prstom u druge".
- Iako je jasno šta je Rot hteo da kaže, potpuno odsustvo elementarnog izražavanja žaljenja i kajanja je neprihvaljitvo - naglašava se u tekstu.
Zurof i Nikolić ukazuju da je reč o odsustvu bilo kakvog obzira prema sudbini žrtava od Nemačke, koja, kako se ističe, snosi punu odgovornost i za Jasenovac.
- Do danas, međutim, na Balkanu ne postoji osećaj da je Nemačka ikada izrazila kajanje ili žaljenje zbog zločina počinjenih nad Srbima - ističu Zurof i Nikolić u tekstu i ocenjuju odaju da se Nemačka, umesto toga, iz političkih razloga često stavljala na stranu onih koji su delovali na štetu Srbije.
Zurof i Nikolić dodaju da je Nemačka svakako jedna od centralnih zemalja EU, da je među najznačajnijim investitorima i spoljnotrgovinskim partnerima Srbije i da bi upravo zbog toga bilo sasvim prirodno očekivati izražavanje istorijske odgovornosti prema srpskom narodu i pijeteta prema njegovim žrtavama.
Preporučujemo
"OVO JE POTPUNA FARSA": Zurof jasan - UN najgore mesto za glasanje o pitanju Srebrenice, nadam se da neće biti usvojena
21. 05. 2024. u 12:06 >> 15:56
ZUROF ODGOVORIO ROZENSAFTU: Nije svaki ratni zločin genocid, a Srebrenica je klasičan primer
27. 04. 2024. u 23:00 >> 09:40
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)