RAZOČARANI SMO CRNOGORSKIM STAVOM O REZOLUCIJI O SREBRENICI: Đedović - Srpski narod nije genocidan, a Vaš stav nije prijateljski
MINISTARKA rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je danas sa ministrom energetike i rudarstva Crne Gore Sašom Mujovićem, o regionalnom povezivanju i saradnji na pitanjima u vezi sa procesom energetske tranzicije.
Na početku sastanka u Vladi Srbije ministarka je ukazala da je razočarana stavom Vlade Crne Gore po pitanju rezolucije o Srebrenici.
-U vreme kada se Srbija na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, bori za nacionalne interese u Ujedinjenim nacijama, žao nam je zbog stava crnogorske Vlade da glasa za rezoluciju koja će srpski narod proglasiti genocidnim. Razočarana što se država koju smatramo bratskom opredelila za ovakav potez. To nije prijateljski, komšijski, a pre svega je netačno jer se srpski narod praktično optužuje kao genocidni, a to je narod koji čini jednu trećinu stanovništva Crne Gor", istakla je Đedović Handanović
Govoreći o zajedničkim izazovima, Đedović Handanović izdvojila je izazove regiona naspram Energetske zajednice.
-Na nama je da kao region kažemo šta ugrožava naš, ne samo energetski sistem, već i ekonomski rast. Srbija ne može tek tako da prihvati zatvaranje termoelektektrana. Ne smemo i ne možemo da vučemo neodgovorne poteze, ali nastavljamo da budemo posvećeni prelasku na obnovljive izvore energije, a to je dugoročan proces. Prekogranična ugljenična taksa, nije pitanje samo energetike, već i privrede i naš region je u relativno sličnoj situaciji. Ista situacija je i kada su termo kapaciteti u pitanju. Zatvaranje termoelektrana uz ugrožavanje stabilnosti snabdevanja ili finansijske stabilnosti za Srbiju nije opcija. Energetska kriza je pokazala da su mnoge zemlje ponovo aktivirale svoje termo kapacitete zarad energetske sigurnosti i stoga ne možemo da preduzimamo neodgovorne poteze u situaciji nestabilnosti na tržištu energenata i da zavisimo od tržišta. Smatram da je važno da zajednički nastupamo u međunarodnim organizacijama, jer ćemo tako uspešnije rešavati otvorena pitanja i zajedničke izazove koje imamo, rekla je ministarka
Na bilateralnom sastanku sa resornim ministrom iz Crne Gore ministarka je rekla da je čitav region u procesu energetske tranzicije i da svi imaju određene ciljeve kad je reč o povećanju udela obnovljive energije i smanjenju emisija štetnih gasova, kao i obezbeđivanju sigurnosti snabdevanja.
-Radimo analizu uticaja CBAM-a na srpski energetski sektor i Elektroprivredu Srbije. Tek nakon opsežnih analiza koje sprovedemo možemo da sprovodimo i mere i politike koje se odnose na ovu taksu, po modelu koji je prihvatljiv za Srbiju, a uverena sam i zemlje iz regiona kao što je Crna Gora koja je u energetski sličnom položaju. Energetska tranzicija je nezaustavljiv proces, ili ćemo biti njegov deo ili ćemo biti zapostavljeni, navela je ona
Đedović Handanović je navela da se nastavljaju radovi na izgradnji Transbalkanskog koridora, koji će nas bolje povezati sa Crnom Gorom, što nam je važno za bezbednost i kvalitet snabdevanja električnom energijom.
Ministar energetike i rudarstva Crne Gore Saša Mujović rekao je da deli stavove ministarke Đedović Handanović da je neophodna zajednička regionalna akcija i reakcija, i to realna u nastojanju da se razume pozicija regiona.
STIGLA PRVA VELIKA PROGNOZA ZA PROLEĆE: Evropski stručnjaci otkrili kakvo nas vreme očekuje u martu, aprilu i maju (MAPA)
STRUČNjACI sa sajta Severe Weather Europe objavili su prvu dugoročnu prognozu za proleće i otkrili kakvo vreme očekuje Evropu u martu, aprilu i maju koristeći dva glavna sezonska modela - ECMWF i UKMO.
20. 01. 2025. u 11:29
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (0)