DELIMIČNO NEVIDLJIV, UZ TO UBOJIT: Šta je "rafal" - može da obavlja širok spektar borbenih zadataka i danju i noću
AVION "rafal", o čijoj je nabavci za Vojsku Srbije u Parizu pregovarao predsednik Aleksandar Vučić, smatra se najboljom svetskom višenamenskom borbenom letelicom. Interesovanje avijacija celog sveta za nju je ogromno, bez obzira na to kojim su vazduhoplovima nacionalne armije opremljene. Srbija bi uvođenjem "rafala" napravila značajnu diversfikaciju svog letećeg arsenala i prevladala zavisnost od samo jednog proizvođača.
"Rafal" je dvomotorni avion sa mogućnošću nadzvučnog krstarenja brzinom od 1,4 maha, bez dodatnog sagorevanja goriva, a najveća brzina mu je je 2.223 kilometra na čas. Borbeni dolet je 1.852 kilometra, a neborbeni 3.700 kilometara sa priključenim spoljnim spremnicima. Brzina penjanja je 304 metra u sekundi, a najveća visina leta 16,8 kilometara.
On se izdvaja među ostalim avionima zbog mogućnosti obavljanja širokog spektra borbenih zadataka i danju i noću, u svim vremenskim uslovima zahvaljujući integrisanom informatičkom sistemu "Spektra" koji pilotu na viziru kacige omogućava izuzetnu svest o taktičkoj situaciji, uključujući upozorenja na radarsko ozračenje i nadolazeće IC vođene projektile, kao i izvođenje protivmera i ometanje neprijateljskih frekvencija. Isti sistem softverski smanjuje radarski odraz aviona slanjem lažnih podataka koji ometaju protivničke radare, što letelicu čini delimično nevidljivom.
Avioni "rafal" sa oznakom "F" se koriste za izviđanje, borbu u vazduhu, dejstvo protiv ciljeva na kopnu i vodi. Opremljeni su najsavremenijim konvencionalnim naoružanjem, a mogu nositi i nuklearne projektile. Najnapredniji model F-4 obuhvata novu elektronsku opremu i naoružanje, a Srbija pregovara o nabavci 12 lovaca-bombardera upravo ovoga tipa. Ti avioni standardno nose rakete vazduh-vazduh tipa "mika" (MICA - Missile d Interception ef de Combat Aerien), dometa 60 ili 150 kilometara.
"Rafale", pored Francuske, koriste ratne avijacije Grčke, Hrvatske, Egipta, Katara, Indije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, a veliki broj letelica naručila je Indonezija. Do sada je korišćen u sukobima u Avganistanu, Libiji, Maliju, Iraku i Siriji.
Pojačanje iz "Erbasa"
DIVERSIFIKACIJU "letećeg arsenala" Srbija je već napravila nabavkom "Erbasovog" višenamenskog lakog helikoptera H-145M (vojna oznaka H-50). On je namenjen za izviđanje i osmatranje bojišta, vatrenu podršku, transport ljudi i materijala, traganje i spasavanje, medicinsko prevoženje, a nalazi se u sastavu 119. mešovite helikopterske eskadrile.
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)