NA "GLASANJU" I PAS VODIČ: Biračko mesto ne može biti u verskom objektu, niti u vlasništvu stranke
MESTO za glasanje ne može biti u verskim objektima, kao ni u prostoriji koja je u vlasništvu političke stranke ili koju koristi partija. Takođe, biračke kutije ne smeju biti postavljene na punktu koji pripada kandidatu za narodne poslanike niti članu njegove porodice.
Foto: printskrin jutjub /Damir Uvalin
Ova pravila, koja je odredila Republička izborna komisija, važila su prilikom utvrđivanja mesta gde će se građani izjašnjavati 17. decembra na parlamentarnim, lokalnim i pokrajinskim izborima. Osim toga, na snazi je pravilo da kutijama može
- Svi objekti u kojima se nalaze prostorije određene kao biračka mesta, bez obzira na to da li su u javnoj ili privatnoj svojini, dok traje glasanje smatraju se objektima u javnoj upotrebi, a u smislu Zakona o kretanju uz pomoć psa vodiča. To znači da osoba koja ima psa vodiča može sa njim doći na glasanje - odredio je RIK. - Birački odbor je dužan da osobama koje se kreću uz pomoć psa vodiča obezbedi slobodan pristup objektu u kome se nalazi biračko mesto kao i samom biračkom mestu.
Prilikom utvrđivanja biračkih mesta, kojih ima oko 8.300 uvek se gleda da ona, gde god može, budu u prostorijama koje su javna svojina - u školama, mesnim zajednicama... Ipak, oko 800 punktova biće smešteno u privatnim objektima.
Naknada za "domaćina" koji neku od prostorija svoje kuće ili poslovnog prostora iznajmi za glasanje je 5.000 dinara.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
KLANICA U KONSTANTINOVKI: Ukrajinci beže, Rusi jurišaju sa isukanim bajonetima
KOMANDANT bataljona je izjavio da ukrajinske oružane snage izbegavaju borbu lakog oružja u Konstantinovki. Prema njegovim rečima, tokom čišćenja naselja, ukrajinski vojnici pokušavaju da izbegnu blisku borbu, jer su inferiorni u odnosu na ruske jedinice u vatrenim obračunima.
01. 07. 2026. u 15:48 >> 15:55
ZELENSKI ODLAZI U ISTORIJU? Ovaj čovek ulazi u trku za predsednika Ukrajine
VALERIJ Zalužni, bivši vrhovni komandant i trenutni ukrajinski ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, rekao je sadašnjem predsedniku zemlje, Volodimiru Zelenskom, da namerava da postane novi predsednik Ukrajine.
01. 07. 2026. u 15:45
JEZIV SNIMAK IZ HRVATSKE, DEVOJKE VIKALE: "Ne u autobus, ne!"
DRUŠTVENIM mrežama kruži snimak koji prikazuje zabrinjavajuću vožnju vozača kamiona.
30. 06. 2026. u 11:05
Komentari (0)