I ŠKOLA - SVEDOK VEKOVNIH SRPSKIH KORENA U VUKOVARU: Srpski jezik i ćirilica definitivno proterani prošlog decembra
UGLEDNI Srbi 1733. godine osnovali su prvu školu u Vukovaru, gradu u kojem je krajem prošlog decembra, kratkovidom političkom odlukom zabranjeno srpskom jeziku i ćirilici isticanje na javnim mestima. Ni samostalno, ni uz hrvatski govor i latinicu. Kako još nisu iznađene tehnologije kojima se uz pravo na identitet brišu ponos i istorijsko pamćenje, vukovarski Srbi ove godine obeležiće 290 godina od osnivanja prve škole u tom gradu. A, prva škola u Vukovaru bila je upravo - srpska škola.
Jubilej koji svedoči o vekovnim srpskim korenima u gradu na reci Vuki, naši sunarodnici koji prema poslednjem popisu čine bez malo trećinu (29,73 odsto) žitelja Vukovara, obeležiće predstojećih meseci prigodnim programima u ovdašnjem Srpskom kulturnom centru.
- Za nas je godina osnivanja prve srpske škole veoma značajan datum i smatramo da bi trebalo da ga obeleži celokupno društvo. Kroz sećanje na prvu školu koju su naši preci podigli u Vukovaru, kao i kroz varonauku i očuvanje srpskog jezika i pisma, naša deca uče o istoriji i identitetu svog naroda - kaže za "Novosti" Srđan Sekulić, direktor Srpskog kulturnog centra, osnovanog da doprinese očuvanju kulturnog identiteta i baštine srpske nacionalne manjine na području Vukovarskosremske i Osječko-baranjske županije. Počeci sistemskog razvoja školstva u regionu pa i u Vukovaru vezuju se uz ime karlovačkog mitropolita Mojsija Petrovića, čiju zamolbu je uslišio ruski car Petar Veliki i u Sremske Karlovce poslao Maksima Suvorova da lokalno stanovništvo podučava slovenskom i latinskom jeziku. Mitropolit se caruobratio rečima: "Ne tražimo bogatstva, nego pomoć za prosvetu učenja i za oružje duša naših, da bi se suprotstavili onima koji vojuju protiv nas." Nedugo zatim iz Rusije je doputovao učitelj Suvorov sa prtljagom u koji je stalo 70 gramatika, 10 rečnika i četiri stotine bukvara. Samo pet meseci po dolasku, oktobra 1726. godine, Suvorov je već otvorio prvu sremskokarlovačku, a 1727. i školu u Beogradu. U prvoj grupi ruskih učitelja bio je i Manuil Kozačinski, koji je ostao u Karlovcima, a ostali ruski prosvetitelji upućeni su u Osijek, Dalj i Vukovar.
Đaci u odvojenim smenama
U TRI od ukupno šest osnovnih škola u današnjem Vukovaru nastava se odvija i na srpskom jeziku i pismu. Tako je i u Gimnaziji, Srednjoj ekonomskoj, Tehničkoj i Strukovnoj srednjoj školi. Srpska i hrvatska deca nastavu pohađaju u različitim odeljenjima i smenama. Za razliku od Vukovara, u drugim mestima u još 12 škola gde srpska deca uče na svom jeziku i pismu, nazivi školskih zgrada ispisani su dvojezično, na hrvatskom i srpskom.
OTKRIVENI SATELITSKI SNIMCI: "Znamo šta se događa u ključnom vojnom kompleksu Severne Koreje" (FOTO)
ISTRAŽIVAČI iz američkog analitičkog centra zaključili su na osnovu satelitskih snimaka da Severna Koreja proširuje ključni kompleks za proizvodnju oružja, uključujući i vrstu raketa kratkog dometa koje Rusija koristi u ratu protiv Ukrajine.
25. 11. 2024. u 18:13
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (1)