KFOR O VRAĆANJU 1.000 SRPSKIH VOJNIKA NA KiM: Analiziramo nedavni zahtev Vlade Srbije - spremni smo da intervenišemo

Novosti online

21. 12. 2022. u 11:22

KFOR se oglasio saopštenjem u kojem se navodi da "trenutno analiziraju nedavni zahtev Vlade Srbije" za vraćanje do 1.000 pripadnika srpskih snaga bezbednosti na Kosovo po Rezoluciji 1244.

КФОР О ВРАЋАЊУ 1.000 СРПСКИХ ВОЈНИКА НА КиМ: Анализирамо недавни захтев Владе Србије - спремни смо да интервенишемо

Foto: Tanjug/AP/Darko Vojinović

Iz Kfora dalje navode da će nastaviti "da pružaju bezbedno okruženje i slobodu kretanja koja podstiče produktivan dijalog, dajući liderima mogućnost da kreiraju dugoročna, održiva rešenja, za dobrobit svih zajednica koje žive na Kosovu".

"Misija Kfora koju vodi NATO sastoji se od više od 3.700 pripadnika osoblja iz 27 zemalja – uključujući NATO saveznike i partnere posvećene obezbeđivanju bezbednog, bezbednog okruženja i slobode kretanja za sve zajednice na (tzv.) Kosovu, u skladu sa mandatom zasnovanim na Rezoluciji Saveta bezbednosti UN 1244 iz 1999. Kao takva, uloga Kfora i dalje je fundamentalna za trajnu bezbednost širom Kosova i stabilnost u regionu Zapadnog Balkana", piše u saopštenju.

Kako je istaknuto, Kfor je nedavno "pojačao prisustvo trupa na Jarinju iz preventivnih bezbednosnih razloga".

"To se pokazalo kao izuzetno uspešna aktivnost, u velikoj meri zahvaljujući produktivnoj i zahvalnoj saradnji Vlade Crne Gore, načelniku srpskog Generalštaba, institucija na Kosovu, misije vladavine prava koju predvodi EU Euleksu i Kforu. Povećanje prisustva trupa je bilo neophodno, imajući u vidu nedavne izveštaje o navodnom mogućem prisustvu organizovanih kriminalnih grupa u okviru demonstracija", navode iz Kancelarije za odnose sa javnošću Kfora.

Dalje se ističe da "Kfor redovno izvodi vežbe, osmišljene da testiraju sposobnosti i održavaju neophodan nivo operativne spremnosti neophodan za nastavak ispunjavanja dužnosti snaga".

"Najnovija vežba održana je 19. decembra 2022. godine u kampu Novo Selo i sprovedena je da se obuče i testiraju sposobnosti jedinica Kfora da garantuju slobodu kretanja korišćenjem raspoloživih sredstava (teška logistička vozila i inžinjerska sredstva). Zbog složenosti trenutnog radnog okruženja, najvažnije je da se ovi sistemi i sposobnosti testiraju jer ublažavaju kolektivni rizik ako se budući politički sporazumi ne mogu ispuniti. Mnogo je aktera na terenu posvećenih napretku, ali Kfor ostaje na oprezu i spreman da reaguje. Spremni smo da intervenišemo, ako bude potrebno, da bismo sprečili eskalaciju, u skladu sa našim mandatom UN", poručuju iz Kfora.

(kosovo online)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (1)

NEVEROVATNI POPUSTI DO KRAJA MESECA! Ne propustite priliku za veliku uštedu