GORAN VESIĆ: Velike sile koje podržavaju Otvoreni Balkan žele dobro regionu, nije tajna da postoje pritisci na Srbiju
ČLAN predseništva SNS i narodni poslanik Goran Vesić izjavio je danas da ne postoji iskrena politika jednog dela EU prema našem regionu kada je u pitanju inicijativa Otvoreni Balkan.
- Nije mi jasno zašto je to tako, jer je Otvoren Balkan zasnovan na principama Evropske unije kao što su tržište robe, kapitala i ljudi. Otvoreni Balkan znači bolju budućnost za sve narode u našem regionu i okvir u kome ćemo sami da rešavamo svoje probleme. One velike sile koje ovaj proces podržavaju žele dobro balkanskim narodima - izjavio je Vesić za Tanjug.
Vesić je naveo da nije tajna da postoje pritisci na Srbiju da se priključi spoljnoj politici EU, kako bi uvela sankcije Ruskoj Federaciji.
- Međutim istovremeno u procesu pregovaranja, nama EU nikada nije otvorila ''poglavlje 31'' koje se odnosi na spoljnu, odbrambenu i bezbednosnu politiku. Da su otvorili ''poglavlje 31'' Srbija bi činom otvaranja poglavlja imala obavezu da prilagođava svoju politiku, spoljnoj politici EU. Znači od nas traže da uradimo nešto, a istovremeno ne žele da nam otvore poglavlje pregovora koje bi nas obavezalo da to uradimo - kazao je Vesić.
On smatra da obaveze Srbije prema EU nastaju onog časa kada se otvori određeno poglavlje, jer tada počinju da se otvaraju mehanizmi u "kojima mi moramo da prilagođavamo naše zakonodavstvo i naše političko delovanje".
- Ne kažem da mi ne treba da sinhronizujemo svoje poteze sa EU ali to je proces u kome mi prevashodno vodimo računa o našem interesu. Ali treba biti fer prema Srbiji i otvoriti ''poglavlje 31'', jer na taj način dobijate mehanizme i pravo da tražite od Srbije da prilagodi svoju politiku. To je taj licemerni odnos u kome se od nas nešto traži da uradimo ali ne žele da urade bilo koji korak koji bi nas približio članstvo u EU - kazao je Vesić.
Vesić je naglasio da su netačne priče da EU traži da se prizna samoproglašena nesavisnost KiM pre ulaska u EU i da zbog toga treba da odustanemo od puta u EU.
- U Ugovoru o stabilizaciji i pridruživanju stoji je formulacija ''normalizacija odnosa'', a ne priznanje te samoproglašene nezavisnosti. To je zvanični stav EU. To što lideri pojedinih članica EU traže da priznamo nezavisnost KiM njihov je lični stav, a ne zvanična politika EU.
Sasvim sigurno nećemo prihvatiti da budemo članica EU ako je cena toga da izgubimo KiM, ali ne treba odustati od procesa priključenja.
Za Srbiju je dobro da završimo pregovore sa EU, da usvojimo standarde u društvu, u kulturi, u upravi, u zdravstvu kao i u drugim društvenim oblastima. To je dobro za naše društvo. Da li ćemo na kraju tog procesa mi dobiti neki uslov koji ne možemo da prihvatimo ili nećemo, to je stvar političke odluke - ističe Vesić.
On je konstatovao da na Balkanu postoji rivalitet između nekih članica Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država oko budućnosti našeg regiona.
U ovom trenutku, prema njegovim rečima, SAD vode najkonstruktivnu politiku prema Balkanu za razliku od nekih zemalja Evropske unije koja ne podržavaju “Otvoren Balkan”.
Govoreći o predstojećem obraćanju predsednika Srbije Aleksandra Vučića o spoljnopolitičkoj poziciji Srbije i formiranju vlade, Vesić je naglasio da će se to dogoditi posle važnih sastanaka koji se očekuju u narednim danima.
- Juče je predsednik boravio u Bugarskoj zajedno sa predsednicima više država i vlada, gde se između ostalog govorilo o izgradnji gasnog interkonektora između Srbije i Bugarske, koji će nama omogućiti različitost izvora energetskog snabdevanja. Predsednik odlazi u Prag, gde će biti lideri svih zemalja EU kao i lideri mnogih drugih evropskih zemalja na stvaranju Evropske političke zajednice. To pokazuje da je Srbija deo Evrope kao zemlja koja je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji. Nakon svih ovih sastanaka, predsednik će saopštiti naciji kako će na dalje izgledati naša spoljno- politička pozicija u atmosferi pritisaka pod kojima se Srbija nalazi - rekao je Vesić.
BONUS VIDEO: SEĆANjE: Pavle Vujisić nije završio glumu, ali mnogima je mogao da bude profesor
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
BILA SAM TRUDNA, A ON JE BIO GRUB: Kamera zabeležila Noletovu i Jecinu svađu - snimak iznenadio sve
NOVAK i Jelena Đoković u emotivnoj vezi su od 18. godine, što znači da su pola života proveli zajedno. Važe za jedan od najskladnijih parova, ali i kod njih se dešavaju nesuglasice.
15. 12. 2024. u 12:00
Komentari (5)