ZAPAD U OFANZIVI: Ruse izbacuju iz UN, a jača pritisak na našu državu

Љ. БЕГЕНИШИЋ

13. 04. 2022. u 09:00

ZAPADNE države predvođene Amerikom planiraju da Rusiju i bukvalno izbace iz Ujedinjenih nacija proterivanjem svih njenih diplomata sa Ist Rivera čime bi najveća država sveta, mimo Povelje i brutalnim kršenjem prećutne eksteritorijalnosti svetske organizacije praktično bila eliminisana iz međunarodne arene.

ЗАПАД У ОФАНЗИВИ: Русе избацују из УН, a јача притисак на нашу државу

Foto AP

O ovom planu, koji bi mogao i te kako da ugrozi našu borbu za očuvanje Kosova i Metohije, uveliko se spekuliše u diplomatskim salonima, a potku ima i u činjenici da je u poslednjih nekoliko nedelja teritoriju SAD moralo da napusti 12 ruskih diplomata, pod optužbom za špijunažu. Pošto Rusiju nije moguće formalno isključiti iz UN i njenog izvršnog tela Saveta bezbednosti, zapad čini sve da to učini - fizički, odnosno proterivanjem kompletnog osoblja.

Nije tajna da bi zapadne članice UN rado Rusiju videle van ovog tela, ali Povelja na osnovu koje je ova organizacija utemeljena nalaže da je za isključenje članice potreban predlog i odluka Saveta bezbednosti. Rusija je stalna članica SB koja ima pravo veta, pa bi na bilo koju odluku ovog tipa spustila rampu. Pod uslovom da bude imala ikog u sali da tamo stisne taster "protiv".

Zato će, kažu naši diplomatski izvori, Amerika ići zaobilaznim putem, proterujući ruske diplomate pod različitim izgovorima, kako bi se njihova misija "osula" i aktivnosti umanjile.

- To ne bi bilo prvi put, i u vreme SSSR bilo je takvih situacija, sovjetski predstavnici bili bi zamoljeni da napuste Ameriku. U takvim slučajevima SAD uskrate boravišnu vizu ili diplomatsku akreditaciju i time zaobilaze kršenje diplomatskih konvencija. Na ovaj način imaju pravo da nekoga zamole da se vrati kući. To se dešavalo i sa diplomatama sa Kube, ali i na nekih drugih zemalja - kaže nam diplomata Branko Branković.

Ipak, naš sagovornik ističe da se nikada do sada nije dogodilo da cela misija bude "najurena", i zbog toga što UN imaju i neku vrstu eksteritorijalnosti.Inače, jasno je da takav razvoj događaja ne bi išao naruku ni Srbiji, jer je Rusija glavni zaštitnik naših nacionalnih interesa u UN.

I predsednik Srbije Aleksandar Vučić ranije je upozorio da bi se izbacivanje Rusije iz UN veoma loše odrazilo na našu zemlju, jer bi postojala mogućnost promene Rezolucije 1244 i priznavanja Kosova od strane evropskih država koje to još nisu učinile. Šef države je tada kazao da bi, nakon izbacivanja Rusije iz UN, usledili pritisci na Kinu da se promeni Rezolucija 1244, nakon čega Srbija više ne bi imala pravni osnov na koji može da se pozove radi očuvanja teritorijalnog integriteta.

Politički analitičar Dragoljub Anđelković smatra da Amerika može na razne načine da umanji broj ruskih diplomata, ali da ne može potpuno da ih protera. On je uveren da će ruska misija u UN uvek imati dovoljno kapaciteta da zaštiti interese Srbije.

I dok traju velika svetska previranja, pritisci na našu zemlju da izabere stranu u novom hladnom ratu sve su jači. Ako su pre aprilskih izbora u rukavicama poručivali da bi Srbija trebalo da uskladi svoju politiku sa politikom Evropske unije, a to znači uvede sankcije Moskvi, lideri zapadnih zemalja sada to rade otvoreno.

Iskoristili su i čestike predsedniku Vučiću da neuvijeno naglase šta žele i šta očekuju, pa je tako francuski predsednik Emanuel Makron izrazio nadu da će Srbija koja je na putu ka EU nastaviti posao koji je započet i zajedno sa zemljama članicama raditi na obnovi mira koji je doveden u opasnost ruskom agresijom protiv Ukrajine.

Šefica nemačke diplomatije Analena Berbok je istakla da je zbog rata u Ukrajini koji ima za cilj i podelu Evrope važno da EU podrže zemlje koje su na putu ka članstvu, a posebno je poručila da bi Srbija trebalo da podrži spoljnu politiku Brisela, a time i sankcije. I šef hrvatske diplomatije Gordan Grlić Radman smatra da je ponašanje Srbije neodrživo jer odbija da uskladi politiku sa EU i uvede sankcije Rusiji.

Pretnje Beogradu su raznovrsne - od toga da će nam u znak odmazde uvesti kaznene mere, do toga da će naložiti povlačenje svojih kompanija koje ovde imaju fabrike.

UZVRATNE MERE

BRANKOVIĆ ističe da Amerika neće ići na to da protera sve ruske diplomate, jer se takve mere obično uzvrate:

- To bi išlo i na štetu Amerike, jer oni imaju veliki broj svojih predstavnika u ambasadi u Rusiji koji bi, takođe, mogli biti vraćeni kući.

MINISTAR ALEKSANDAR VULIN O MERAMA LONDONA

SRBI NISU U BRITANSKOJ KOLONIJI

UVOĐENjE sankcija je licemerno koliko i antisrpsko, to sa čuvanjem "Dejtona" ima veze koliko i Izetbegović sa hrišćanskim vrednostima. Ne znam šta Britanija misli da je postigla, ali znam da se borba za pravo Srba na opstanak i borba za Republiku Srpsku neće završiti. Britanija ima mogućnost i da uvodi i da ne uvodi sankcije, a Srbi nemaju mogućnost da prestanu da postoje i da prestanu da se bore za RS. Srbija Srpsku neće ostaviti bez podrške i pomoći.

Foto: Tanjug

Tako je ministar unutrašnjih poslova i lider PS Aleksandar Vulin reagovao na sankcije koje je Velika Britanija uvela Miloradu Dodiku i Željki Cvijanović. On je naveo da sankcije demokratski izabranom srpskom članu Predsedništva BiH i predsedniku RS znači zabranu Srbima da političkim sredstvima brane svoje interese:

- Velika Britanija nikako da zaboravi da više nije kolonijalna sila, a i da Srbi ne žive u njihovim kolonijama, ni prošlim, ni budućim. Srbi nisu robovi i, ni u vreme britanske imperije, nisu se prodavali na pijacama i nisu ih u Evropu dovezli kao roblje u brodovima britanskih plemića trgovaca robovima. Kada Izetbegović oceni da je "Dejton" ludačka košulja, ili kada mu od oca ostala SDA objavi da joj je najveći cilj rušenje RS, pa samim tim i "Dejtona", i Britanija i ostatak Zapada ćute, a kada Dodik i Cvijanovićeva kažu da će štititi "Dejton" potpisan od strane velikih sila, pa i onih sa Zapada, onda ih stave pod sankcije.

STJUART PIČ UPOZORAVA ZVANIČNIKE SRPSKE

NA OPASNOM STE PUTU, ŠTETITE BIH

SPECIJALNI izaslanik britanskog premijera za Zapadni Balkan Stjuart Pič oglasio se povodom uvođenja sankcija zvaničnicima Republike Srpske.

Foto: Tanjug

- Odluka ministarke spoljnih poslova je značajna i neophodna, ove osobe su na opasnom putu koji šteti stabilnosti i pravnom poretku u Bosni i Hercegovini. Što pre se napravi zaokret na tom putu to bolje za građane BiH - poručio je Pič.

ŠEFICA DIPLOMATIJE BiH IZRAŽAVA ZAHVALNOST

BISERA PRIZIVA JOŠ SANKCIJA

Foto AP

MINISTARKA spoljnih poslova u Savetu ministara BiH Bisera Turković zahvalila je šefici britanske diplomatije Liz Trus i američkom državnom sekretaru Entoniju Blinkenu na sankcijama koje su Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD uvele protiv, kako je navela, onih koji ugrožavaju stabilnost i sigurnost Zapadnog Balkana. Turkovićeva je na "Tviteru" napisala da "nema mesta za one koji potkopavaju suverenitet i integritet države i za negatore genocida":

- Pozivamo druge zemlje da slede njihov primer.

PREDSEDNIK VLADE RS OSUDIO ODLUKU BRITANACA

NASELI SU NA MANIPULACIJU

Foto DPozderović

PREMIJER Srpske Radovan Višković oštro je osudio odluku Velike Britanije da uvede sankcije, navodeći da je reč o podvali bošnjačkih političkih snaga koji u Dodiku i Cvijanovićevoj prepoznaju ključnu prepreku u ostvarivanju cilja da se u BiH odlučuje prema principu "jedan čovek - jedan glas". Višković je istakao da mu je žao što su britanske vlasti nasele na manipulacije bošnjačkog političkog establišmenta, koji, ne birajući način, nastoji da politički profitira od oružanog sukoba u Ukrajini da bi rešavao "srpsko pitanje" u BiH po svom nahođenju.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (4)

EVO KAKO DO KARATA ZA VEČITI DERBI: Crvena zvezda poslala obeveštenje pred meč sa Partizanom