SINONIM HRABROSTI I OTPORA: Devetog aprila 1999. godine počela bitka na Košarama između vojnika SRJ i daleko nadmoćnijeg neprijatelja
NA današnji dan, devetog aprila 1999. godine počela je bitka na Košarama između tadašnje Vojske SRJ sa jedne i snagama Nato, odosno pripandicima “UĆK” i Vojskom Albanije sa druge strane.
Ova bitka u kojoj su se pripandici Vojske SRJ, uglavnom mladi vojnici borili sa daleko nadmoćnijim neprijateljem i u kojoj su pružali gotovo nadljuski otpor trajala je do 10 juna. Tog devetog aprila, u tri sata u zoru, otpočela je artiljerisjka paljba od strane Vojske Albanije, potpomognute pripadnicima “OVK” i vojnicima NATO (među kojima su bili i dobrovoljci iz više zemalja) na položaje pripadnika Vojske SRJ .Kako su tada izveštavali mediji na albanskoj strani granice bilo je više hiljada naoružanih lica(od dve do deset hiljada), među kojima su pored pripadnika Vojske Albanije i terorista ”UĆK” bili i pripadnicci britanskih specijalnih jedinica, dok je na srpskj strani granice bilo svega oko dve stotine vojnika...
Iako su u popodevnim satima posle besomučnog granatiranja vojnika SRJ, pripadnici ”OVK” u popodevnim satima ušli u karaulu Košare, pripadnici Vosjke SRJ koji su u međuvremenu dobili pojačanje uspeli su u narednom periodu do potpisivanja Kumanovskog sporazuma da spreče proboj neprijatelja na liniji fronta dugoj petnaest kilometara. Iako su pripadnici ”OVK”, albanske vojske potpomognuti pripandicima britankih specijalnih jedinica, nemačkim i drugim dobrovoljcima tokom dvomesečnih borbi svakodnevno pokušavali kopneni proboj praćen bombarodvanjem Nato avijacije to im nije uspelo, zbog čega je bitka na Košarama ostala kao sinonim hrabrosti mladih vojnika tadašnje vojske SRJ sa daleko brojnijim i nadmoćnijim neprijateljem.Iako je prema rapsoloživim podacima u ovim borbama više od stotinu vojnika SRJ (tačnije 108 vojnika) izgubilo živote, prema nezvaičnim navodima na drugoj stranni među pripadnicima “OVK” Vosjke Albanije i vojnicima NATO bilo je daleko više žrtava između 150 i 300, mada je prema nekim navodima taj broj daleko veći.
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
BILA SAM TRUDNA, A ON JE BIO GRUB: Kamera zabeležila Noletovu i Jecinu svađu - snimak iznenadio sve
NOVAK i Jelena Đoković u emotivnoj vezi su od 18. godine, što znači da su pola života proveli zajedno. Važe za jedan od najskladnijih parova, ali i kod njih se dešavaju nesuglasice.
15. 12. 2024. u 12:00
Komentari (2)