MILADIN KOVAČEVIĆ ODGOVORIO RADOSAVLJEVIĆU: Pet godina je utrošeno na sanaciju štete koju je nanela vlada u kojoj je bio državni sekretar
GOSPODIN Radosavljević govori o sporosti napredovanja Srbije u pogledu privrednog rasta i životnog standarda u periodu 2012-2020. godine. Međutim, g. Radosavljević bi trebalo da zna da da je glavni razlog ove „sporosti“ to što je gotovo petogodišnji period (2012-2015) bio utrošen na sanaciju šteta i drugih negativnih posledica koju je Vlada u kojoj je g. Radosavljević bio državni sekretar ostavila za sobom u vidu devastacije privrede i bankrotstva javnih finansija, rekordnih stopa inflacije, spoljnotrgovinskog deficita i drugo - rekao je Miladin Kovačević, direktor Republičkog zavoda za statistiku.
Tek je nakon uspešno sprovedene fiskalne stabilizacije 2015. godine Srbija „stala na noge“ i otpočela ciklus rasta koji se manifestuje svim pokazateljima - BDP, zaposlenost, investicije, SDI, izvoz itd. - i koji neprekidno traje sve do 2021. uprkos pandemiji.
Kada je reč o brzini napredovanja, g. Radosavljevića trebalo bi podsetiti na stope rasta BDP-a u 2011. i 2012. godini kada je BDP „munjevito“ rastao po stopama od 2% i -0,7% tako da bi se teško on mogao smatrati nekakvim ekspertom za privredni rast, naročito imajući u vidu da nam je Vlada u kojoj je g. Radosavljević bio državni funkcioner ostavila još uvek neoborene, neslavne rekorde u stopi inflacije koja je 2011. iznosila 11%, a naredne 2012. godine 8% (prosečna godišnja stopa inflacije). Da spomenemo i učešće spoljnotrgovinskog deficita koje je 2012. iznosilo 16,4 %, a 2020. godine gotovo dvostruko manje, oko 8,8%
Kada je reč o razvijenosti merenom BDP per kapita u paritetima kupovne snage (PPP), koje spominje g. Radosavljević, ni tu se nije preterano iskazao kao ekonomski ekspert i ista ona tabela Evrostata koju spominje, pokazuje da se u periodu od 2009. (prva godina za koju postoje podaci) pa sve do 2012. indeks nivoa BDP-a per kapita u PPP u odnosu na evropski prosek nije „mrdnuo“ sa 40%. Upravo se u periodu, nakon fiskalne stabilizacije i pokretanja ciklusa rasta, tj. od 2018. pa nadalje, primećuje napredak Srbije koja je u 2020. povećala svoj odnos BDP-a per kapita u PPP (indeks nivoa) prema evropskom proseku na 43% što, ma kako malo delovalo, predstavlja nesporan uspeh, imajući u vidu da je ovo poboljšanje ostvareno na zdravim osnovama fiskalne i monetarne stabilnosti. Ovaj napredak je plod mukotrpnih reformskih procesa, i, ma koliko g. Radosavljević bežao od toga, sanacije posledica devastacije privrede i javnih finansija koju su nam eksperti poput g. Radosavljevića za vreme njihovog „ekspertovanja“ ostavili. Ovaj napredak nikada ne bi bio moguć da je Srbija ostala na kursu ekonomske, fiskalne i monetarne politike koju je zagovarao i podržavao g. Radosavljević za vreme dok je bio državni funkcioner.
Kada je reč o zaradama, nije tačna tvrdnja g. Radosavljevića „da prosek vuku oni koji zarađuju više“. U periodu decembar 2021 – decembar 2020. prosečna neto zarada je porasla za 12,9%, a medijalna zarada za 9,6% što govori da medijalna zarada prati rast prosečne zarade. Pri tome, medijalna zarada nije porasla sa 49.000 RSD na 50.000 RSD, već je u decembru 2020. godine iznosila 48.676 RSD, a u decembru 2021. dostigla je nivo od 53.349 RSD. Ma koliko g. Radosavljević pokušavao da relativizuje i minimizira napredak Srbije, činjenice se ne mogu sakriti, a činjenice govore da je prosečna godišnja zarada sa 366 EUR u 2012. povećana na 635 EUR (decembar 2021) i da je Srbija po prvi put pristigla Bugarsku (neto zarada 645 EUR), jednu članicu EU i da su zarade danas više nego u zemljama našim susedima, što je pre deset godina bila „mislena imenica“.
U svojim populističkim idejama o zaradama i predizbornoj demagogiji g. Radosavljević je zaboravio da spomene jedan vrlo bitan statistički pokazatelj, a to je broj građana Srbije koji uopšte imaju zarade. Stopa nezaposlenosti 2012. iznosila je 26%, a 2020. je smanjena na ispod 10% (9,6%), što govori mnogo više od njegovih priča o medijalnoj zaradi. Takođe, g. Radosavljević verovatno ne zna da nije isporavno upoređivati nominalne vrednosti zarada u različitim zemljama izražene prema domecilnom valutnom kursu (npr. prema evru). Pouke radi, da kažemo da treba nominalne veličine prosečnih zarada deliti sa odnosom BDP-a per kapita u posmatranoj zemlji i npr. proseka BDP-a per kapita u EU... i tako upoređivati dobijene veličine sa adekvatnim veličinama u drugim zemljama.
Srbija pokazuje napredak i u pogledu pokazatelja siromaštva i bez obzira na pokušaje g. Radosavljevića da Srbiju prikaže u što tamnijim bojama, prema visini stope rizika od siromaštva (21,7%) Srbija ipak nije najsiromašnija država u Evropi. Treba spomenuti da su upravo u Bugarskoj i Rumuniji, koje g. Radosavljević uzima kao primere, stope rizika od siromaštva više u odnosu na Srbiju (Bugarska 23,8%, Rumunija 23,4%, Crna Gora 22,6% i Albanija 21,8%). Svaka stopa siromaštva je isuviše velika, ali nesporno je da stope osnovnih pokazatelja siromaštva i socijalne isključenosti opadaju u periodu od 2012. do 2020. godine. Stopa rizika od siromaštva koja je u 2013. godini iznosila 24,5%, spuštena je na 21,7% u 2020. godini, dok je stopa rizika od siromaštva ili socijalne isključenosti (AROPE) u istom periodu opala sa 42,0% (2013) na 29,8% (2020).
Pokušaji g. Radosavljevića da relativizuje rast životnog standarda i BDP-a, i njegove populističke ideje o „munjevitom“ rastu zarada nameću pitanje zašto ove ideje g. Radosavljveć nije ostvario onda kada je za to imao prilike. Ma koliko g. Radosavljević pokušavao to da ospori, Srbija 2022. i 2012. su dva različita sveta u svim relevantnim statističkim pokazateljima rasta i razvijenosti, da ne govorimo da o razvijenosti infrastrukture, tehničko-tehnološkoj opremljenosti privrede i perspektivama rasta i razvoja koje su u godinama „ekspertovanja“ g. Radosavljevića 2011. i 2012. bile praktično nepostojeće.
TURSKA DRHTI PRED PRETNjOM IZRAELA: Izbija treći svetski rat? (VIDEO)
MINISTAR odbrane Turske, Jašar Guler, izjavio je da Izrael može da napadne Tursku, čime je podržao ranije izjave predsednika Erdogana, koji je Izrael opisao kao direktnu pretnju za zemlju.
14. 11. 2024. u 17:17
"GLAVNA TEMA JE DA LI ĆE MOSKVA BITI GAĐANA" Veliko upozorenje Vučića: Svet se kreće po ivici ambisa!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti posle govora na Samitu KOP29 u Azerbejdžanu.
12. 11. 2024. u 12:33
ČITULjA KOSTIĆU OD DECE: "Živiš kroz nas - nastavljamo s ponosom"
MIODRAG Kostić, osnivač i predsednik MK Grupe, preminuo je u sredu ujutru.
14. 11. 2024. u 12:46
Komentari (0)