BLISKI ISTOK IZMEĐU VAŠINGTONA I MOSKVE: Da li je Rusija bila u pravu i da je vreme da Amerika prizna grešku?
SJEDINjENE Američke Države bi trebalo da priznaju da se većina predviđanja Rusije u pogledu razvoja situacije u zemljama Bliskog istoka obistinila, piše „Forin polisi“.
Britanski politikolog i istoričar Anatol Liven navodi u materijalu da je u očima zapadnih političara Rusija „revizionistička“ sila koja navodno pokušava da izmeni status kvo i „ospori na pravilima zasnovan međunarodni poredak“.
Međutim, na Bliskom istoku, gde su SAD posejale mnogo razdora u proteklih dvadeset godina, vlada drugačije mišljenje, ističe Liven.
Prema rečima stručnjaka, nakon više godina suprotstavljanje Moskve regionalnoj politici Vašingtona pokazalo se osnovanim ne samo sa gledišta Rusije, već i samih Amerikanca i njihovih saveznika.
S tim u vezi, on podseća da se ruski predsednik Vladimir Putin protivio ulasku američkih snaga u Irak 2003. godine, jer je predvideo raspad zemlje zbog naglog rasta islamskog ekstremizma.
-Možda je trebalo da Amerikanci poslušaju savet Rusije?, pita se ekspert.
Politikolog je kao primer naveo i sutaciju u Libiji nakog svrgavanja režima Moamera Gadafija i ustanke u Egiptu, Siriji i drugim zemljama regiona 2011. godine. U članku se navodi da je Rusiju zabrinjavala pobeda islamista i obnavljanje terorističkih baza.
Neki američki zvaničnici savetovali su tadašnjeg predsednika SAD Baraka Obamu da se ne upušta u pokušaje rušenja režima Bašara Asada u Siriji zbog rizika da bi DAEŠ (teroristička organizacija zabranjena u Rusiji) mogao da preuzme vlast, dok je zalaganje Moskve za isto to – osuđeno, ističe „Forin polisi“.
Prema navodima američkog medija, Moskva je mogla da utiče na potpisivanje iranskog nuklearnog sporazuma 2015. godine, a Vašington je mogao da dobije mnogo povoljniji sporazum sa Teheranom da je poslušao savete Rusije o tom pitanju još 2002-2003. godine.
Istorija Bliskog istoka pokazala je da bar u toj oblasti postoji čvrsta osnova za saradnju dveju država, ali da Amerika radi daljeg razvoja dijaloga mora da prizna da se u mnogo navrata ispostavilo da je Moskva u pravu, a Vašington ne, zaključuje autor.
rs.sputniknews.com
Preporučujemo
BLINKEN O RUSKOJ INVAZIJI: Ne znamo da li Putin planira napad na Ukrajinu
01. 12. 2021. u 20:07
BRITANIJA PRKOSI RUSIJI: Sprečiće rusku invaziju na Ukrajinu i destabilizaciju Balkana
01. 12. 2021. u 18:00
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
SKANDAL TOKOM POSETE Snimak Makrona: "Oni su totalni kreteni", rekao posle povika da je "Francuska odgovorna za krvoproliće"
"ONI si potpuni kreteni", rekao je francuski predsednik Emanuel Makron o prelaznom telu i dodao da "nikada nisu smeli da ga smene".
22. 11. 2024. u 13:07 >> 13:17
Komentari (2)